Dava sonucu tv değişimi (Teşhir ürün)

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
İyi akşamlar arkadaşlar. Yaklaşık 2 sene önce media markt mağazasından 6818TL bedel karşılığında sony kd-65xd8505 model tv aldım. Fakat bana teşhir ürün gönderdiler. Media markt ürünü değiştirmedi bunun üzerine bende yasal yola başvurdum. 2 yıl süren mahkeme sonucunda tv değişim kararı aldım. Fakat şöyle bir sorun var sony kd-65xd8505 model nolu tv piyasada kalmadı. Ellerinde sony kd-65xg8577 model tv var. İki tv bir birine eşdeğer tv midir. Bu tv ile değişim yaparasam artısı eksisi ne olur? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
teraspy teraspy, The_SreT The_SreT, Koro96 Koro96, teşekkür ederim arkadaşlar. Bir yıl tüketici mahkemesi sürdü ve davayı kazandım. Fakat media markt itiraz ederek dosyayı istinafta taşıdılar oda bir yıl sürdü ve yine karar aynı şekilde çıktı. İtiraz etmeselerdi 1 yılda sonuçlanacak ki sanırım media markt ın politikası bu. Süreci uzatabildiği kadar uzatarak yıldırma politikası uyguluyorlar. Şimdi bu kadar uğraşmış, hakkımı kazanmışken eski tvden panel veya donanım olarak düşük tv almak istemiyorum. O yüzden mümkünse detaylı bir karşılaştırma yapmam gerekiyor. A Adem Helvacı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
teraspy teraspy, The_SreT The_SreT, Koro96 Koro96, teşekkür ederim arkadaşlar. Bir yıl tüketici mahkemesi sürdü ve davayı kazandım. Fakat media markt itiraz ederek dosyayı istinafta taşıdılar oda bir yıl sürdü ve yine karar aynı şekilde çıktı. İtiraz etmeselerdi 1 yılda sonuçlanacak ki sanırım media markt ın politikası bu. Süreci uzatabildiği kadar uzatarak yıldırma politikası uyguluyorlar. Şimdi bu kadar uğraşmış, hakkımı kazanmışken eski tvden panel veya donanım olarak düşük tv almak istemiyorum. O yüzden mümkünse detaylı bir karşılaştırma yapmam gerekiyor. A Adem Helvacı

Hocam ben aslında konuya cevap yazacaktım fakat işi ehline bırakayım diye yazmadım.
Eğer senin önceki TV 55'lik modeliyle aynıysa, yeni TV bazı konularda daha avantajlı.
Parlaklık ve kontrast yönünden yeni TV daha düşük gibi duruyor ama Dolby Vision, 4 çekirdek işlemci gibi avantajları var.
Sitede eski 65'lik modeli bulamadım, o yüzden 55'lik ile karşılaştırdım;

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Umut Barış Umut Barış, teşekkür ederim. 65xd8505 modeli şuan evde açıp bakabilirim. 65Xd8505 in işlemci vs donanım bilgisini öğreneyim yazayım.

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
65xd8505 model tvye ait donanım bilgisi.
IMG_20200127_235207.jpg
IMG_20200127_235200.jpg
IMG_20200127_235156.jpg
IMG_20200127_235148.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
D serisi zaten iyi bir seri değil di,ayrıca Andoid olması sebebiyle eski nesil/düşük kalite MALI-T624
gibi vasat bir GPU desteği vardır! buna karşın Sony çakallığı her zaman yaptığı üzere herifler "hala"
624 chipset kullanmışlar:hayir 2019 model panellerin de

Bunları genel de çoğu insan bilmez bile,ancak işin için de Andro sistemi varsa GPU renderer ne denli
önemli olduğu da bilinmez,en az 720 kullanılması gerekiyor ve kaldı ki 720 bile belki vasat üstüdür
ama 624 den de çok daha iyidir!

Bugün Çin li ve yeni çıkan Hint pazarı için Xiaomi bile Malı-T820 GPU takmış yaw,tebrik ediyorum Çin lileri:clap2

Ayrıca gerçek 10-bit de değildir+100Hz olsa bile IPS "ucuz yollu" panellerdir,Sony MARKA satmak istediği
için her zaman her yerden maliyet den kaçar!
++

Gelelim DAVA sürecine,bu konuda en rezil firma Sony dir adeta tesçillidir kendileri

1-hemen hiç bir şeyi kabul etmezler ve klasik ...bunlar LCD dir ve "normaldir"... cevabını verirler
sonra da Servis/Merkez v.s sizi oyalayıp dururlar

2-DAVA açıldımı da şunu yaparlar,Dava ları tek tek takip ederler ve araya sürekli Avukatları vasıtasıyla
ek deliller benzeri argümanlar sunarlar bu da süreci zaten uzatıyor ve sonuç da Dava yı kaybettikleri
zaman da mutlaka ama mutlaka her dosyası İstinaf/üst merci v.s gönderirler ve bir o kadar daha süreç
uzar,ancak mutlaka kaybediyorlar!

3-Sony firması "emsal teşkil etmemesi" adına bunları yapıyor ama herifler bir kere "sabıkalı" oldukları için
bütün bu Dava ları da kaybediyorlar,süreç uzun olsa da artık bütün bunlar çok ciddi emsal teşkil ettiği
(alayhlerine olan kararlar)bütün davaları da kaybediyorlar,ancak bunlar çok ısrarcıdırlar,neyseki son yıllarda
Sony Davalarını herkes biliyor ve mutlaka devam ederseniz kazanıyorsunuz

Ben 3 sene süren davalar da biliyorum o zamanlar herifler her davayı temyize götürüp oradan bir şeyler
çıkarmak isterledi! hatta o zamanlar bir de gecikme faizi ödeniyordu örneğin 6 kağıtlık panele Sony toplam
11/12 kağıt geri ödeme yaptığı davalar vardı(benim bildiğim 2 tane X4500 davalarıyıdı,yn e 2-2,5 sene süren)

Salt Sony diye tavsiye yapan tipleri kaale almayınız,ayrıca bunların başı ağrımadığı veya bu işleri de hiç bilmedikleri
için "Sony alacaksın tabiki" derler:hayir
Bütün bu uyarıları yapmadan direk Sony al demek dangalaklıkdır bana göre!!

Not;SONY uygulamaları ülkelere göre değişmektedir! TR adam gibi yeterli kanunlar olmadığı için THK biraz hikaye dir!
özellikle biz de DAVA sayısı aşırı fazla olduğu için bekleme süreleri çok uzundur!

Sony, UK de bunları yapamıyor madde116 dan süreç başladımı en fazla 1 ay sürer ve mutlaka dava yı da kaybeder
Canada için de benzer durum aynen böyledir ama USA da boşluklar olduğu için süreç uzuyor ama burada da araya satıcı
firmaların "müşteri memnuniyeti" devreye giriyor ve size cazip karşı teklifler ile bir şeyler sunuyorlar çünkü olay resmiyete
intikal ederse o da biliyor ki "kaybedecek"

++

Sonuç;aman Sony alırken bütün bunları dikkate alın,Sony diye bir yerlerini yırtan bazı promotör/satıcı v.s benzeri tipler
forumlar da boy gösterirler,bunları da sallayın geçin lütfen

Sony de eskiden beri en üst bir kaç HiEnd panelleri(VA-Samsung panelli) hariç diğerleri vasat veya benzeri ama markası
"SONY" olduğu için satılabilen TV leri vardır,günümüz de ise en üst serisi bile çok çok iyi değildir(Z serileri)
OLED de ilk çıkaran ve en iyisi Sony idi bugün değildir;"Panasonic" onu çok fena geçmiştir!

++

Adamlar işi çakalca iyi biliyorlar,Android ama en alt seri! hele hele Mali 624 ne yaw ayıp dır
820 taksana daha da iyisi 864 tak,olmadı sen Sony sin 880 takman lazım
2019/20 de 624!!

Üstelik panelin de IPS olduğu için böyle olması zaten şart dır,ama herifler bilinçsiz ve bilgisiz müşteri buldukları için
bu açıklardan çok güzel faydalanıyorlar

En azında SONY diye haybeye bir sürü rakamlar vermeyiniz!

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
D serisi zaten iyi bir seri değil di,ayrıca Andoid olması sebebiyle eski nesil/düşük kalite MALI-T624
gibi vasat bir GPU desteği vardır! buna karşın Sony çakallığı her zaman yaptığı üzere herifler "hala"
624 chipset kullanmışlar:hayir 2019 model panellerin de

Bunları genel de çoğu insan bilmez bile,ancak işin için de Andro sistemi varsa GPU renderer ne denli
önemli olduğu da bilinmez,en az 720 kullanılması gerekiyor ve kaldı ki 720 bile belki vasat üstüdür
ama 624 den de çok daha iyidir!

Bugün Çin li ve yeni çıkan Hint pazarı için Xiaomi bile Malı-T820 GPU takmış yaw,tebrik ediyorum Çin lileri:clap2

Ayrıca gerçek 10-bit de değildir+100Hz olsa bile IPS "ucuz yollu" panellerdir,Sony MARKA satmak istediği
için her zaman her yerden maliyet den kaçar!
++

Gelelim DAVA sürecine,bu konuda en rezil firma Sony dir adeta tesçillidir kendileri

1-hemen hiç bir şeyi kabul etmezler ve klasik ...bunlar LCD dir ve "normaldir"... cevabını verirler
sonra da Servis/Merkez v.s sizi oyalayıp dururlar

2-DAVA açıldımı da şunu yaparlar,Dava ları tek tek takip ederler ve araya sürekli Avukatları vasıtasıyla
ek deliller benzeri argümanlar sunarlar bu da süreci zaten uzatıyor ve sonuç da Dava yı kaybettikleri
zaman da mutlaka ama mutlaka her dosyası İstinaf/üst merci v.s gönderirler ve bir o kadar daha süreç
uzar,ancak mutlaka kaybediyorlar!

3-Sony firması "emsal teşkil etmemesi" adına bunları yapıyor ama herifler bir kere "sabıkalı" oldukları için
bütün bu Dava ları da kaybediyorlar,süreç uzun olsa da artık bütün bunlar çok ciddi emsal teşkil ettiği
(alayhlerine olan kararlar)bütün davaları da kaybediyorlar,ancak bunlar çok ısrarcıdırlar,neyseki son yıllarda
Sony Davalarını herkes biliyor ve mutlaka devam ederseniz kazanıyorsunuz

Ben 3 sene süren davalar da biliyorum o zamanlar herifler her davayı temyize götürüp oradan bir şeyler
çıkarmak isterledi! hatta o zamanlar bir de gecikme faizi ödeniyordu örneğin 6 kağıtlık panele Sony toplam
11/12 kağıt geri ödeme yaptığı davalar vardı(benim bildiğim 2 tane X4500 davalarıyıdı,yn e 2-2,5 sene süren)

Salt Sony diye tavsiye yapan tipleri kaale almayınız,ayrıca bunların başı ağrımadığı veya bu işleri de hiç bilmedikleri
için "Sony alacaksın tabiki" derler:hayir
Bütün bu uyarıları yapmadan direk Sony al demek dangalaklıkdır bana göre!!

Not;SONY uygulamaları ülkelere göre değişmektedir! TR adam gibi yeterli kanunlar olmadığı için THK biraz hikaye dir!
özellikle biz de DAVA sayısı aşırı fazla olduğu için bekleme süreleri çok uzundur!

Sony, UK de bunları yapamıyor madde116 dan süreç başladımı en fazla 1 ay sürer ve mutlaka dava yı da kaybeder
Canada için de benzer durum aynen böyledir ama USA da boşluklar olduğu için süreç uzuyor ama burada da araya satıcı
firmaların "müşteri memnuniyeti" devreye giriyor ve size cazip karşı teklifler ile bir şeyler sunuyorlar çünkü olay resmiyete
intikal ederse o da biliyor ki "kaybedecek"

++

Sonuç;aman Sony alırken bütün bunları dikkate alın,Sony diye bir yerlerini yırtan bazı promotör/satıcı v.s benzeri tipler
forumlar da boy gösterirler,bunları da sallayın geçin lütfen

Sony de eskiden beri en üst bir kaç HiEnd panelleri(VA-Samsung panelli) hariç diğerleri vasat veya benzeri ama markası
"SONY" olduğu için satılabilen TV leri vardır,günümüz de ise en üst serisi bile çok çok iyi değildir(Z serileri)
OLED de ilk çıkaran ve en iyisi Sony idi bugün değildir;"Panasonic" onu çok fena geçmiştir!

++

Adamlar işi çakalca iyi biliyorlar,Android ama en alt seri! hele hele Mali 624 ne yaw ayıp dır
820 taksana daha da iyisi 864 tak,olmadı sen Sony sin 880 takman lazım
2019/20 de 624!!

Üstelik panelin de IPS olduğu için böyle olması zaten şart dır,ama herifler bilinçsiz ve bilgisiz müşteri buldukları için
bu açıklardan çok güzel faydalanıyorlar

En azında SONY diye haybeye bir sürü rakamlar vermeyiniz!
Davayı kazandığımı öğrendikten sonra hem media markt hemde sony müşteri hizmetlerini aradım. Haklı olduğumun anlaşılması vesilesi ile Belki Bir umut müşteri memnuniyeti ADINA yardımcı olurlar gönül alırlar düşüncesi ile durumu müşteri temsilcilerine bildirdim. Her iki sony ve media markt hiç oralı olmadılar. Değişim yapılacak olmazsa para iadesi şeklinde açıklamalarla kendilerinden iyice soğudum artık. Bu sebeble artık üst model tv verseler bile kabul etmeyerek para iadesi alıcam. Hakketen sony servisi İçler acısı derecede kötü. Allah kimseyi düşürmesin.
Ayrıca dediğin gibi gpu olması gerekenden düşük seviyelerde lakin xd ve xg kıyaslayınca xg donanım olarak xd serisinden iyi, bu sebeble menüler arası, kanal geçiş süreleri oldukça hızlı fakat görüntüde parlaklık ve kontrast oranı düşürülmüş bu Sebeple xd den bi tık daha vasat görüntüsü var. Anladığım bu. Konuya katılan arkadaşlara teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt