Daire girişindeki su vanası problemi

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Su sayacının yanlarındaki 2 adet vana da (șiber vana deniliyor sanırım) bozulmus açıp kapatmıyor. Şimdi bunu iski değiştiriyor mu yoksa kendimiz mi tesisatçıya yaptırıyoruz? Bir de maliyeti nekadar tutar

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459
iskinin işi kapsamında degıl dıye bılıyorum.

Elınızden gelıyorsa ve apartmanda oturuyorsanız ısını oldukca kolay hıdraforun enerjınısını kesıp evınızden bırkac musluk acıp suyun kesılmesını bekleyerek vanaları kolayca degıstırebılırsınız.

eger kı ev mustakılse bıcı bıcı yapmaya hazır olun. :kiskis

bıraz bakındım 20-25 tl cıvarında vana fıyatı.

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
geçenlerde bizim eve su sayaçları değişilecek diye kağt gelmişti.ücreti faturaya yansıyacak yazıyordu
ev sahibi kim ise o değiştırecek.yanı kendınızde alıp değiştırebilirsiniz yada bir tesisatçı bulup yaptırabilirsiniz

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
kendin yapabilirsin ama 2 tane anahtara ihtiyacın var birisi kurbağacık birisi İngiliz anahtarı dediğimiz çift maşalı tip alet. hem su saatini terazisinde tutmak için hemde boruları ve dişleri kastırıp çatlak oluşturmamak için, saat rekorundaki dişlerin boşluğunu elle aldıktan sonra iki anahtarı ters yönde çevirmen gerekir.

bu arada saat rekor vana gibi malzemeler pirinçtir, çok fazla kuvvet uygulamaya gelmez çatlar hemen, fazladan bir tur atar mı, aman boşluk kalmasın diye gereğinden fazla sıkmayın.

not ; teferruatlı görünse de kolaydır aslında sen vanaların ve saatin hem yakın hemde uzak resmini çekip atabilirsen tarif ederiz elimizden geldiği kadar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Bir de şöyle bir sorunumuz var. bina girişindeki ana vana denilen vananin nerde olduğunu kimse bilmiyor. :(

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Bir de şöyle bir sorunumuz var. bina girişindeki ana vana denilen vananin nerde olduğunu kimse bilmiyor. :(

eski binaysa bina giriş kapısının sağ/sol çaprazında 2 metrelik bir mesafededir. hiçbir şey yapamazsanız su kaçağı şüphesi yada basınçta azalma var diye belediyeye haber verin onlar elleriyle koymuş gibi bulurlar.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
İşte oyuzden iski yapiyor mu acaba diye düşündüm. Yada vanalari alcam yarin öbür gün sular kesilince hemen degistircem :) nasilsa illaki kesiliyor :)

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
ilginç bir bina.vana genelde su sayacının yanında olur
iski sadece kesme bağlama yapar.birde sayaçları ücreti karşılığında değiştırır

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Açıkcası 4 saatli binada hatta birinin bağlantıda sıkıntı vardı eğer değiştiren su işletmesinin elemanı ise güzel bir iletişim diyalogla hallolmayacak şey kalmıyor neyse..
kendisi sıkıntı yapmıyor çünkü mühürü eğer siz keserseniz su saatinden sonraki hemen ilk bağlantı vanayla aradaki kısımdan bahsediyorum !!! kaçak kullanıma girer !!! bizde kendi kesti ve
sıkıntıyı düzeltip diğer saatlerdede mührü ilk yakın olan yerdeki bağlantıya yaptı bidaha tekrar tekrar rekordan uğraşmim diye ama vakti çoksa o mührü saatten rekora kadar kitler :))) tabi saatlerin çeşitlenmesiyle bazılarında sayaç kurçalanmasın diye mühür sayaç üstündedir

su3246e65b29e337a8b.jpg

yani size gelen eleman yada önceki bağlantıda mühür rekora bağlıysa siz yada herhangi bir tesisatcıya yaptıramazsınız su işletmeciniz mecburen
yapacak ve bi kesme açma tamirat alçak..

1606b6c5a6de6f36f.jpg

cxdl.png

su2.jpg

bu kırmızı kapağıda yeni yeni bi kısmında takıyolar kimi takmıyo

ama şu şekildeyse saatiniz hiç su idaresini işe karıştırmadan rekor boşta olacağı için siz yada tesisatcıya ucuza yaptırabilirsiniz..

su3.jpg

su1.jpg

yani sizin orda ilk olay yeri inceleme de vana ile saat arasında mühür gibi bir engel olmaması varsa sıkıntı :))) ki sakın kopartmayın kaçak kullanımdan ortalama bir geçmişe dönük kullanımlarınızdan güzel bir toplama yekünü ceza olarak ödetebilir :)))
he mühür yok yada olduki sizden önce biri bişekilde kopardıysada bu su saatini okumaya gelenlerin dikkatini çekmemiştir ilerde sıkıntı çıkartırmı şans :) su sayacı okuyan personel dikkatini çekerse bildirebilir merkezine ihtimal tabi hiçde dikkatini çekmeyebilir malum hızlı hızlı saatleri okuyup o gün yoğunluğunu atlatmaya çalıştıklarından , benim önceki oturtuğum evde mühür olmayınca ve sayaç sanki bozuk habire aynı değer deyip kendim bildirince :)) kendi kendimi ihbar etmişim neymiş kaçak kullanmışım adamlar anlamamış ben bildirince suçlu olduk :)))
yani işin özeti mühürün bağlandığı yer... tabi her yiğiidin yoğurt yeme şekli farklı olunca saatler ve bağlantı şekilleride farklılaşıyor malesef...

bilginize...

sevgi saygı selamlarsss...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bizim apartmanda saat ortak, daire girilerindeki saatler bize aitler, sormadan değiştirilebilir ,bu konuda şanslıyız :)

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Bizim apartmanda saat ortak, daire girilerindeki saatler bize aitler, sormadan değiştirilebilir ,bu konuda şanslıyız :)

abi sana şöyle söyleyeyim, su tesisatı işi kadar baştan savma yapılan, kafaya göre kurallarla, kişisel insiyatiflerle işlem yapılan başka bir hizmet türü daha yoktur.

eski saatlerin değişimi için kimi yerde saatteki son index yazılıp gidip nalburdan su saati alırsın ve belediyeye saat seri no ve indexi bildirip kafana göre istediğin gibi değiştirirsin, kimi yerde yukarıda arkadaşın paylaştığı gibi mühür koyarlar belediyeden birisi gelip açsın diye beklersin, bu mührü kafana göre kırıp işlem yaparsan saati okuyan elemanın insiyatifi ile ceza yazabilirler yazmayadabilirler, sonra ön ödemeli saatler vardır bir kere takarsın belediye açılış için gelir sonra saatte sorun olursa açma/kapama için su saatinin servisinin gelip kartla işlem yapması gerekir, bu elemanda tanıdıksa yada ikna kabiliyetin yüksekse istediğin gibi işlem yaparsın çünkü belediye ile açılış dışında bir daha kolay kolay işin olmaz, Allah korkusu yoksa istediğin kadar kullanabilirsin borudan su geldiği sürece, kontrol mekanizması tamamen ihbar/şikayet yada tasadüfidir.

senelerce tadilat tamirat inşaat işleri ve teknik servislik yaptığımız için çok rahat söyleyebilirim ki öyle kuralsız kanunsuz bir iştir ki bu su işleri memleketin neden bu halde olduğununda kanıtıdır. oysa insanların prosedürünü beğenmediği doğalgaz işlemlerinde birinci öncelik güvenliktir ve dağıtıcı firma onayı ve kontrolü olmadan hiçbir şekilde tesisata saate müdahale edemezsin, borular hatta duvardaki hırsız kelepçeler bile yönetmeliğe uygun değilse en ufak sızıntıda sallantıda proje onaylanmaz.

şahsi görüşüm en güzeli tüm ülke genelinde atıyorum 5 yıl içerisinde tüm saat ve ana tesisatın yönetmeliğe uygun tek tip modele geçmesi ve kullanımların her yeni taşınmada abonelik al abonelik kapat dosya parası öde şeklinde değil ön ödemeli sisteme geçilmesi. böylece hem herhangi bir kaçak yada açık unutma durumunda saatteki yüklü olan kredi bakiyesinden fazla meblağ ödememiş oluruz hemde usulsüz bir işlem var mı diye akıllarda soru işareti kalmaz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
newrophat newrophat ,aynen katılıyorum ,istismara açık bir durum çünkü.
Fakat "ön ödemeli" ye de güvenin tam olması lazım, "ben yaptım oldu" durumları olursa o da kötü :ok

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
newrophat newrophat ,aynen katılıyorum ,istismara açık bir durum çünkü.
Fakat "ön ödemeli" ye de güvenin tam olması lazım, "ben yaptım oldu" durumları olursa o da kötü :ok

ön ödemeli sistem yokken nasıl her saati okuyan belediye personelleri vardı bu düzen kurulduğunda da kontrol ekipleri kurulup belirsiz zaman dilimlerinde denetlenemeler yapılabilir, o zaman caydırıcılık olur. eskiden millet elektrik saatlerinin kancasını düşürürdü, fatura yazıldığı zamanlar az çok belli olduğu için saat okuyan eleman gelmeden kanca takılırdı gittiğinde geri çıkarırlardı, denetleme olmayınca herşey tesadüflere kalıyor maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt