Crucial Bx500 ssd

Y Çevrimdışı

Yagiztur

Yeni Üye
10 Nis 2020
14
23
Konu başlığındaki ssd den bu akşam sipariş vermeyi düşünüyorum ve konuyla alakalı bilgili kişilere 2 sorum var;
Bilgisayarımın (Laptop) Sata kaç destekli olduğunu nasıl öğrenebilirim ?
Fiyatı çok yükseltmeden farklı ssd önerileri alabilirim.
Laptop modelim Samsung NP350V5C-S0ETR
Anakartımın modeli sanırsam QCLA4 La-8861p rev 2.0
Harddiskim yandığı için ssd alıyorum, bilgisayarım açılmıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Alacağınız SSD sata 3 ama geriye doğru desteği bulunmaktadır.
Cihazınız sata 2 olsa çalısacaktır. sadece hızdan feragat etmıs olacaksınız.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Y Yagiztur harddiskin arızalandığına nasıl karar verdiniz? BIOS'ta görünmüyor mu? Ya da harici bir kutu takıp başka cihazda bakmayı denediniz mi?

Y Çevrimdışı

Yagiztur

Yeni Üye
10 Nis 2020
14
23
Y Yagiztur harddiskin arızalandığına nasıl karar verdiniz? BIOS'ta görünmüyor mu? Ya da harici bir kutu takıp başka cihazda bakmayı denediniz mi?
Bilgisayarı açtığımda disk hataları onarılıyor. Bu işlem bir saatten uzun sürebilir yazısı çıkıyor ve ben bu bilgisayarı 1 günde açık bıraktım ama hiçbir zaman açılmadı, recovery mode da çalışmıyor, araştırdığımda ise harddiskin yandığı söylenmiş
Alacağınız SSD sata 3 ama geriye doğru desteği bulunmaktadır.
Cihazınız sata 2 olsa çalısacaktır. sadece hızdan feragat etmıs olacaksınız.
Hızdan feragat etmek bana mantıklı gelmiyor sata 2 ssdler mantıken daha ucuzdur, eğer sata 2nin hızını kullanabiliyorsam sata 2 ssd almam daha doğru olmaz mı ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Bilgisayarı açtığımda disk hataları onarılıyor. Bu işlem bir saatten uzun sürebilir yazısı çıkıyor ve ben bu bilgisayarı 1 günde açık bıraktım ama hiçbir zaman açılmadı, recovery mode da çalışmıyor, araştırdığımda ise harddiskin yandığı söylenmiş

Hızdan feragat etmek bana mantıklı gelmiyor sata 2 ssdler mantıken daha ucuzdur, eğer sata 2nin hızını kullanabiliyorsam sata 2 ssd almam daha doğru olmaz mı ?
SSD'ler sata 3 olur.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Hard Diskiniz yanmışsa geçmiş olsun bu markayı ilk kez duymaktayım.

Y Çevrimdışı

Yagiztur

Yeni Üye
10 Nis 2020
14
23
Samsung da sata 2 gözüküyor NP350V5C serisi
Evet bende ona baktım ama kafamı karıştıran şey şu, elimde anakartın şematiği var ve şematikte sata hdd portunda 6Ghz yazıyor ve galiba bu da sata 3 destekli olduğu anlamına geliyor.

Screenshot_20200410-195715_Drive.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

SSD'ler sata 3 olur.
Bende şimdi sata 2 ssd bulamayınca şaşırmıştım zaten ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Evet bende ona baktım ama kafamı karıştıran şey şu, elimde anakartın şematiği var ve şematikte sata hdd portunda 6Ghz yazıyor ve galiba bu da sata 3 destekli olduğu anlamına geliyor.

Screenshot_20200410-195715_Drive.jpg

Bende şimdi sata 2 ssd bulamayınca şaşırmıştım zaten ?
3gbit = Sata 2
6git = Sata 3

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Sata 3 çıkalı rahat 10 sene oldu. Sata arabirimi geriye dönük uyumludur. Konnektör hep aynı.
O yüzden öyle bir seçeneğiniz yok maalesef.
BX500'ü neden tavsiye ediyorum, ömrü yüksek diye.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Muhtemelen BAD sector diye düşünüyorum. Yani içeride fiziksel hasar oluşmuş. Okuyucu kafa diske çarptı muhtemelen.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Hard Disk yansa hiç çalışmaz umutun dediği gibi Bad Sector olmuştur geçmiş olsun.

Alana kadar ben de öyleydim, ama bir zamanlar fena halde F/P idi.
Şimdi artan döviz kuru nedeniyle Samsung parasına satılıyor.
Kingstonda işini görür bence umut ya çok fazla para koymasına gerek yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt