Conax modül ve Regal 55r752u uyumsuzluk!

A Çevrimdışı

Abdulkadir Can 

Yeni Üye
2 Eki 2021
3
44
Yaklaşık 1 yıl önce REGAL 55r752u aldım ve Conax modüle geçtim. Geçtiğim günden bu yana her kanal geçişinde olmasa da çoğu zaman ortak arabirim modülü çıkarıldı uyarısı ve akabinde şifreli yayın ile yayın kesiliyor sonrasında ortak arabirim modülü takıldı uyarısı ile yayın tekrardan geliyor. Genelde birkaç saniye sürüyor. Hani yayın gelmesi kısa sürdüğü ve genelde 1 kanalda kaldığım için çok sorun etmiyorum ancak TV nin garantisi de varken eğer TV de arıza varsa diye teyit etmek için kablonet servisini 3-4 defadır çağırıyorum. Ancak gelen servis her defasında modülün sağlam olduğunu TV de uyumsuzluk olduğunu belirtip gidiyorlar ki Samsung ve LG haricinde diğerlerinin hep uyumsuz olduğunu belirtiyorlar. Modülü değiştirmediler, yaptıkları tek şey modül çıkar üfle püfle tak. Yedek modülle değişin eğer modülde sıkıntı yoksa TV için servis çağıracağım dememe rağmen en son geldiklerinde iade et tekrardan modül talebinde bulun oldu.
1-Bu marka ve model TV ler türksatın conax modülü ile gerçekten uyumlu değil midir?
2-Bir diğer iddiaları yayın kalitesinin kutularda daha kaliteli olduğu yönünde, bu durumda conax mı yoksa kendi kutuları mı daha kaliteli yayın sunmaktadır? (TV 4k desteklemekte)
3-Konuyu açmışken 100mb akıllı sınırsız kullanıyorum modem eski netmaster cbw 383z4. Yeni modem kiralasam hız ve kapsama alanı açısından fark olur mu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Abdülkadir Bey
ilk conax model kullananlardanım. 10 yıl geçmiştir. Kullanırken kablonet illegal iş yaptığımı, kutu almamı söylemişerdi. LG ve vestel ( ev alt markalarda) TVlerde kullandım. LG de hatta o zaman sayısal karasal yayın birkaç sene başlar diye hem Tv de hemde bilgisayar kartında conax uyumlu olsun dedim. O teknoloji 10seneden fazla oldu hala aktif olmadı ve tv kartın win8 sürücü desteği bile olmadı.
Kutu hiç kullanmadım. İlk abonelikte ben kendim taktım. KabloTV hizmet olmadığından kendim ayarlamam gerekiyordu. O zamanlar servis çırak olan kişi geldi. TVden baktı sorun yok dedi. Kızdırdı. Senin sinyal ölçüm cihazın nerede dedim. Münakaşa oldu. Ustası elinde sinyal ölçümle apartman panosundanki potansiyometre ile ayarlar yaptı. Sinyal hataları bitti. O sene cüzi farkla 2 TVye ayrı abonelik olmuştu. 2 TVde conaxla bağlamıştım. Sinyal ayarı onun için olmuştu.
Sonrasında her iki TVye aynı fiyatta abonelik olacak denince tek aboneliğie inmiştim.
.
Bunca sene izlenip şu çıktı:
Tüm kanalların bedava olduğu günler (özel ve dini bayramlarda) sistem mükemmel çalışıyor. Algılama mükemmel, geçişler seri, açılışta kart bulunamadı sorunu hiç olmuyor.
Bedava günler sonrasında paketimdeki bir kaç kanal illaki siyah ekranda kalıyor. Kanal sıramasında yerini değiştirdiğimde düzeliyor.
Son 29 ekimde FOX TV 6 sırada kururken 4. sıraya geçirince sırayla kanalları dolaşırken siyah ekranda kalmasını önledim. ( Filbox, Dmax aynı şekilde)
Bu gece bedava yaıyını sonrası pazartesi gene yer değiştireceğim kanal olacaktır.
29 ekim sonrasında örneğinden devam 1 numarada TRT1HD var. Kumandadan 1,2 numaraya basınca illaki kart okuma hatası, 3 numarada ShowTV var. Kumandada 3 numaralıya basınca sorunsuz açılıyor.
..
Bu hatalar gene pazartesi değişecek. Yayın işleyişinde düzelmeler, bazı kanallarda bozulma bekliyorum. 3 hafta önce Bursa il bazında yayın kesintisi ile bakım-yenileme yapıldı. Belki hiç sorunda çıkmayabilir.
...
Bunca yıldır daha çok kart bulunamadı menüsü TVyi kapa ve hemen aç yaptığımda oluyor. Sanki conax modül TV kapatınca hala üzerinde elektrik olduğundan kendini kapamıyor. Hemen kapat,aç TV yapınca karşılaşıyorum.
....
TV hep fişe takılı, fişten çektikten ve elektrik kesintisi sonrası neler olduğunu şuan hatırlamıyorum.
.....
Bu sorun Ankara Merkezdeki yayın paketi kodlarından kaynaklandığını sanıyorum. KabloTv nin kutu satışı yapma amaçlı kasten düzgün kodlama yapmadığı kanaatindeyim.

Netmaster modem ilk günden beri kablosuzda problemliydi. Bende ethernetle ADSL modemi router çevirip iki antenler kullanıyorum.
1. son zamanlarda wifi değil genel interent kopması yaşıyorsanız, modemin güç kaynağı (adaptör) verimi düşmüştür. Adaptörü değiştirin. 2A gerçek değerdeki adaptör gerekiyor. Yoksa modem randımanlı çalışmıyor. (şuanki fiyatı100TL)
2. sadece WiFi kopuyorsa, ethernette sorun yoksa içinde dizüstülerde kullanılan kablosuz modül bulunuyor. Onu 2. el parça satanlarda sağlamı ile değiştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ben de 2017 gibi kullanmaya başladım modül. Direkt olarak Türksat'ın kendi verdiği modülü kullanıyorum.
2017 - 2020 arası modül Toshiba 55SV685D televizyona takılıydı ve sıkıntısız kullandım.
Haziran 2019 gibi Kablonet de kullanmaya başladım.
2020 başlarında televizyon arıza yapınca TCL 55C715 aldım ve sorunlar baş göstermeye başladı. Bir süre düzgün çalıştıktan sonra televizyon "şifreli yayın" yayın hatası verip bir daha görüntü vermedi. Ne yaptıysam fayda etmeyince Türksat'ı aradım. Gelip modül ve kartı alıp götürdüler. Kendi sistemlerinde denemişler sorun yokmuş ama yine de değiştirdiler. Getirdikleri modül de 2 3 hafta kadar çalışıp şifreli yayın hatası verdi. TCL servisi ise problemin modülde olduğuna dair rapor tuttu. Modül üçüncü kez değiştirip yine aynı hatayı alınca bu sefer Türksat ekibi gelip Vestel bir televizyon ile denedi. Görüntü var. TCL'e taktık görüntü var. 2-3 sonra yine şifreli yayın hatası. Monitör diye kullandığım LG televizyonda da görüntü var. Modülü başka televizyona takmadan görüntü vermiyordu TCL'de. Sonunda TCL'i iade edip Sony aldım. 2 senedir sıkıntısız kullanıyorum. Arada şifreli yayın diyor ve 1-2 saniye sonra yayın geliyor. Bazen de yayın uzun süre kesilmişse şifreli yayın hatası verip görüntü felan vermiyor. Televizyonun elektrik bağlantısını kesip yeniden açınca sıkıntısız devam ediyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt