Chromium Tabanlı Microsoft Edge'den 4K Hamlesi

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Uzun zamandır ilgilerin odağında olan Chromium Tabanlı Microsoft Edge, Netflix'i 4K çözünürlükte destekleyecek.

zun zamandır beklenen ve yaptıkları çıkışlarla dikkatleri üzerine çeken Microsoft ekibi, Edge'in Chromium tabanlı olacağını duyurmuştu. Uygulamanın sızdırılan son sürümünde ise Chromium tabanını kullanan diğer tarayıcıların aksine Netflix'i 4K çözünürlükte destekleyeceği ortaya çıktı. Chromium tabanlı Microsoft Edge hem PlayReady hem de Widevine DRM teknolojilerini destekleyecek. Microsoft Edge sadece Windows değil macOS gibi sistem platformlarına da sürülecek. Ancak buradaki önemli detay, PlayReady özelliğinin sadece Microsoft Windows 10 kullanıcılarına özel olarak sunulması.

Buradan anlaşılacağı üzere Microsoft akıllıca bir hamle ile Netflix'in 4K çözünürlüğünü sadece Microsoft Windows 10 kullanıcılarına sunacak. Bilindiği üzere Netflix, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarında çözünürlüğü 720p sınırlamış durumda. Buna rağmen kullanıcılar üçüncü parti yazılımlar kullanarak 1080p çözünürlüğüne erişebiliyorlar.

Chromium tabanlı Microsoft Edge'in şu an için bir rakibi yok. Ancak alternatif olarak Microsoft Mağazasında bulunan Netflix uygulaması kullanılarak 4K çözünürlük elde edilebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Mevcut internet altyapısı ile ülkemizde nasıl bir sonuç ile karşılaşılacak merak içerisindeyim :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Chromium Tabanlı Microsoft Edge, Netflix
Yani biz çalar biz oynarız diyorlar kısaca,gerçi benim çok ilgim yok böyle yayıncılara, ama linux kullanıcısı olarak çok şaşırmadım okuyunca,tabii window$'culara hayırlı olsun bakalım :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yani biz çalar biz oynarız diyorlar kısaca,gerçi benim çok ilgim yok böyle yayıncılara, ama linux kullanıcısı olarak çok şaşırmadım okuyunca,tabii window$'culara hayırlı olsun bakalım :ok

Chrome'a bile tahammülüm yok açıkçası.:sirit
Bunu Opera, Chrome, Internet Explorer & EGDE, Firefox kullanmış birisi olarak söylüyorum.
Meraktan Midori bile kullanmıştım. (Sade, sevimli bir tarayıcıydı.)

Ki Mozilla Vakfı bu duruma itirazda bulunmuştu, tekelleşmeye neden olacak diye.
Burada amaç bence internetin Google standartlarında tekelleşecek olması.
Tarayıcı pazarpayında Chrome & Chromium'un payı ne kadar bilmiyorum ama WEB geliştiricilerinin Google standartlarına daha da ayak uydurmak zorunda kalacaklarını düşünüyorum. :hmm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt