ChatGPT rakip geldi.! Google Bard

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Bard, ChatGPT'ye birçok avantajı olan bir rakiptir.

→ Kullanımı tamamen ücretsiz
→ Gerçek zamanlı olarak internete bağlı
→ Dünden beri 180 ülkede erişilebilir

1. İnternette arama yapın

ChatGPT, internet aramasını henüz genel kullanıma sunmadı.

Ancak Bard'ın buna zaten erişimi var ve gerçek zamanlı olarak bağlanıyor.

Soru → Patlayan son SpaceX roketinin adı neydi?]

2. Ses girişi

Bard'a yazmak yerine onunla konuşabilirsin.
Size çok zaman kazandıracak.

3. Oluşturulan metni dışa aktarın

ChatGPT'den farklı olarak, bir yanıtı 2 tıklamayla doğrudan dışa aktarabilirsiniz.
Hatta bir e-posta olarak dışa aktarabilirsiniz.

4. Web sayfalarının özetlerini yapmak

Bard'ın internet erişimi olduğundan, ona bir site hakkında her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Özet yapmak veya karmaşık konuları anlamak için çok yararlıdır.

Sor → Bu makalenin özetini yazar mısınız? (senin linkin)

5. Yanıtının birden çok taslağını sağlayın

Bard otomatik olarak aynı cevabın 3 versiyonunu oluşturur.

Önerilen sürümü beğenmediyseniz, başka bir sürüm seçebilirsiniz.

6. Kodu açıklayın

Bard'a bir bağlantı verin ve ona bir dosya hakkında bir soru sorun.

Ne için olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayabilecektir.

Sor → Bu depodaki dosya aracısı py'nin ne olduğunu açıklayabilir misiniz? (senin linkin)

7. İsteminizle ilgili aramaları görün

Bard, daha ileri gitmeniz için Google aramaları yapmanızı önerir.

Bu, ChatGPT'den farklı olarak kaynakları hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

8. Seyahatlerinizi planlayın

Bard sizin için ziyaret edilecek en iyi yerleri bulabilir.

Bilgi istemi → Tokyo'ya bir gezi planlıyorum. Ziyaret etmem gereken az bilinen yerler nelerdir?

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Bundan dışlanırsak eğer net söylüyorum 5 senede dünyanın 50 yıl gerisine düşeriz.

Çok acı bi şekilde kaçırıyoruz bu devrimi.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
bardı kullandım vpnsiz giriş yaptım. Türkçe dil desteği yokmuş ama giriş yapabildim.

"İnsanlığın geleceği sence güvende mi riskli mi" diye sordum. Hem riskler var hem de güvende dedi. Örnekler vermiş risklere. Listede yapay zeka da var.

"Yapay zeka: Yapay zeka, iyilik veya kötülük için kullanılabilecek güçlü bir teknolojidir. AI'yı sorumlu bir şekilde geliştirmezsek, insanlık için ciddi bir tehdit oluşturabilir."

Listenin biri bu.

Acıklı bir şekilde belki de insanlık tarihinin kalan kısmının şekillendiği, temellerinin atıldığı 21. yy başlangıcını ya da diğer adıyla Endüstri 4.0 'ı ve getirdiği yenilikleri çok trajik olarak saçma sapan şeylere odaklanarak kaçırıyoruz. Bu sadece bizim için de değil dünyada çok büyük bir kısım için geçerli.

Üzüldüğüm konu da şu; pandemide olduğu gibi bunda da çıkıp elimize kullanma kılavuzu verecekler, siz de bunları yapacaksınız diyecekler ve biz de tıpış tıpış buna uyacağız.

Hatırlayın daha 2 sene öncesinde sosyal(!) mesafe, maske vsden kavga ettirildik. Sonra dünyayı 2 kutuba ayırdılar aşı karşıtları ve aşı destekçileri diye. Ne hastalığa dair doğru düzgün bizim bilim adamlarımızdan topluma yön gösteren çıkabildi ne de iş işten geçene kadar bir çözüm üretilebildi. Yerli ve milli aşı nerde ne oldu hiçbir haberimiz bile yok ve çoktan unuttuk.
(Bir not ekleyeyim: benim kastım Küba'daki gibi yerli ve milli bir süreç bizde yönetilmedi. Ya küresel çapta yayınlanan kılavuza göre hareket etti bir kısım bilim insanımız, ya da o kılavuza karşıt olanların söylemleri yayıldı. Yani özetle oyunu kuran kimse, koyduğu saflara göre dizilindi. Küresel çaptaki paradigmaya alternatifi sadece Küba yaptı. Aşısını çıkardı, protokollerini oluşturdu kendi sürecini yönetti vs vs. Bir de adamları topa tuttu küreselciler)

Üstelik pandemi ülkemizin belki de en çok gurur duyduğumuz ve çalıştığımız alanından geldi. Tıp fakültelerimizde çok çok değerli hocalarımız var ve inanılmaz başarılara imza atıyorlar her ne kadar onların kıymetini bilmeyenler çıksa da. Dünyaya kabul ettirilen aşıyı da bulan Almanya'daki 2 Türk bilim insanı oldu ve belki de onlar sayesinde Türkiye'ye aşı tedariğinde kolaylıklar sağlandı. Ama sonuç olarak küresel çapta ne olduysa, ne yapıldıysa, neye karar verildiyse aynısı bizde de oldu (hatırlatma: #stayhome = #evdekal , #aşıolhayatkurtar ya da tersi gibi gibi)

Bu yapay zeka teknolojisi de pek çalışmadığımız bir alandan geliyor. Bu yine yavaş yavaş geliyor. Biz yine kaçırıyoruz bir tren. İnşallah birileri bu yapay zekayı "sorumlu bir şekilde" geliştirir ya da geliştiriyordur. İnsanlık tarihi pek de masum değil bu yeni bilimsel gelişmeler konusunda. Allah sonumuzu hayretsin.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Yapay zekanın insanlığı doğrudan tehdit olarak göreceğini sanmıyorum.!

Kendi başına düşünebilen her zaka mutlaka kendine göre doğru, kabul, yol çizer.
işte bu noktada insanlığı yolu bu yol üzerindeyse işler karışır.

Örnek otoban yapacaksınız orada karınca yuvası var diye güzergahı değiştini yada projenin iptal edildiğini hiç duydunuz mu.!

Olası çıkar çatışmasında yaşanacak senaryo aynen böyle olacaktır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri