Chatgpt Akilli sohbet robotu..

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Büyük ihtimalle Chatgpt ile ilgili bilgi bir yerde gözünüze carpmis olmali ,cok hizli üye katiliminin oldugu ve cok genis uygulama alanlarinin oldugu sorulariniza cevap bulabileceginiz hala gelisme döneminde olan ve 2 aylik sürec icinde 100 milyon kullanici sayisina ulasan akilli sohbet robotu olarak nitelendirilen bir uygulama.

Burada ki paylasim amacim ilginc deneyimi olan arkadaslarin bizleri nasil kullanilacagi hakkinda yönlendirmesi, mesela programcilik alanindaki yetenegini nasil amatör kullanici olarak nasil degerlendirebiliriz konusunda deneyimi olan bir paylasim benim ilgimi ceker.

Kendisine kendisiyle ilgili sordugum sorulara verdigi cevaplar asagida,doktora tezi yazmaktan,kücük programlar yapmaktan ögrenci ödevleri yapmaktan akliniza gelebilecek hertürlü alanda sohbet edebiliyorsunuz.Batidaki üniversitelerle isbirligi icinde olan uygulama sahipleri otomatik ödev ve tez yazan kisileri engellemeleri icin chatgpt ile hazirlanan calismalari taniyabilecekleri algoritmayi üniversitelerle paylasti bile.

Dogru soruyu sordugunuz zaman dogru cevap alma ihtimaliniz yüksek oldugu bilgisi paylasiliyor, bazi ülkelerdeki bilgi güncellemesi henüz eski tarihlerde oldugu icin eski bilgi verebiliyor, yanitlari kontrol etmekte fayda var.

Sohbette sordugum sorular ve cevaplari

Chatgpt nedir

Ben ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir doğal dil işleme modeliyim. GPT (Generative Pre-trained Transformer) adı verilen bir model ailesinin bir parçasıyım ve büyük bir veri kümesinde (internet, kitaplar, makaleler vb.) eğitilerek insan benzeri doğal dil üretme becerisi kazandım. Benim gibi büyük dil modelleri, metin tabanlı görevleri çözmekte oldukça başarılıdır ve doğal dil anlama, çeviri, özetleme, soru-cevap, chatbot ve dil oluşturma gibi uygulamalarda kullanılabilir. Benimle konuşarak, sorularınızı yanıtlayabilirim veya konuşma pratiği yapabiliriz.

Chatgpt uygulama alanlari nelerdir

ChatGPT gibi büyük dil modelleri, doğal dil işleme alanında birçok uygulama için kullanılabilir. İşte bazı örnekler:
  1. Chatbotlar: ChatGPT gibi dil modelleri, insanlarla doğal bir şekilde etkileşim kurabilen chatbotların oluşturulmasına yardımcı olabilir.
  2. Doğal Dil Anlama: ChatGPT gibi modeller, doğal dil anlama ve çözümleme konusunda son derece etkilidir, bu nedenle metinleri anlamak ve çıkarımlar yapmak için kullanılabilir.
  3. Metin oluşturma: ChatGPT, dil üretme konusunda son derece yeteneklidir, bu nedenle yazarlar, şairler ve diğer sanatçılar tarafından kullanılabilir.
  4. Özetleme: ChatGPT gibi modeller, büyük metinlerin özetlenmesi için kullanılabilir. Bu, araştırmacıların, yazarların ve editörlerin işlerini kolaylaştırabilir.
  5. Dil çevirisi: ChatGPT gibi modeller, dil çevirisi için kullanılabilir. Bu, turizm, e-ticaret ve diğer alanlarda çok yararlıdır.
  6. Otomatik metin sınıflandırması: ChatGPT gibi modeller, belirli bir konu hakkında yazılan metinleri sınıflandırmak için kullanılabilir. Bu, müşteri yorumları, sosyal medya gönderileri ve diğer verilerin analizinde yararlıdır.
  7. Soru-Cevap Sistemleri: ChatGPT, soru-cevap sistemleri için kullanılabilir. Bu, öğrenme platformları ve diğer web siteleri için yararlıdır.
Bu sadece birkaç örnek, aslında dil modelleri birçok farklı uygulama alanına sahiptir ve her geçen gün yeni kullanım alanları keşfediliyor.

Chatgpt egitimdeki yeri

ChatGPT gibi dil modelleri, eğitimde de birçok kullanım alanı bulunmaktadır. İşte bazı örnekler:
  1. Otomatik değerlendirme: ChatGPT gibi modeller, öğrencilerin yazılı çalışmalarını değerlendirmek için kullanılabilir. Bu, öğretmenlerin daha fazla zaman kazanmasına ve öğrencilerin geri bildirim almasına yardımcı olabilir.
  2. Öğrenci destek sistemleri: ChatGPT gibi modeller, öğrencilerin sorularına cevap vermek ve öğrencilere öğrenme kaynakları sunmak için kullanılabilir.
  3. Ders materyalleri oluşturma: ChatGPT gibi modeller, öğretmenlerin ders materyalleri oluşturmak için kullanabileceği araçlar sunar. Örneğin, öğretmenler, bir konu hakkında bir dizi soru oluşturarak öğrencilerin anlamasını test edebilir veya özetleyici materyaller oluşturabilir.
  4. Dil öğrenme: ChatGPT gibi modeller, öğrencilere doğal bir şekilde dil öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir. Örneğin, öğrenciler, bir konuşma yapmak için gerekli kelime ve ifadeleri ChatGPT ile öğrenebilirler.
  5. Uygulamalı öğrenme: ChatGPT gibi modeller, öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşabilecekleri senaryoların modellenmesi için kullanılabilir. Bu, öğrencilerin öğrenmelerini somutlaştırarak konuları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.
Bu sadece birkaç örnek, aslında dil modelleri birçok farklı eğitim uygulamasında kullanılabilir. ChatGPT gibi modeller, öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmak ve öğretmenlerin daha verimli çalışmalarını sağlamak için önemli bir araç olabilir.

Yasamin her alaninda sohbet edebileceginiz bir uygulama bence göz atmaktan zarar gelmez..Destekledigi diller icinde türkce de mevcut.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Açıklama için teşekkürler hosbulduk hosbulduk ,üşenmemişsin bu kadar yazı karalamışsın eline sağlık :ok
Gerçi benim çok üzerinde durmadığım bir olay,sanırım yaş ile alakalı,ama "gelecek" bu işte sanki,filmlerde görürdüm gerçek olmuş :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Proje gelişime, geliştirmeye çok açık.
şuan izlenilen yol sanki sanal asistan oluşturma niyetindeler gibi.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
şuan ciddi veri topluyorlar, kim ne soruyor diye, ileride başımıza bela olacaklar gibi sanki.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Google ve Chatgpt ikisi deyapay zeka teknolojileri kullaniyor ama fark google eger var ise link vererek icerige ulasimi sagliyor, Chatgpt ise cevabi kütüphanesindeki verilerle olusturuyor,linke ulasim diye bir olay yok.
Chatgpt yi ilginc kilan özellik de bence bu..google eger database de xxx programi ile veri varsa link veriyor, chatgpt ise metin olusturuyor.

Asagida kendi verdigi cevap var mesala...

ChatGPT ve Google, farklı amaçlar için farklı yapay zeka sistemleridir.

Google, bir arama motoru ve çeşitli diğer hizmetler sunan büyük bir teknoloji şirketidir. Google, kullanıcıların internetteki bilgiye erişimini kolaylaştırmak için birçok alanda yapay zeka teknolojileri kullanır. Örneğin, Google, doğal dil işleme teknolojilerini kullanarak kullanıcıların arama sorgularını anlar ve arama sonuçlarını sunar. Ayrıca, Google Translate gibi diğer hizmetleri de yapay zeka teknolojileri kullanarak çalışır.

ChatGPT ise, bir metin üretim modeli olarak tasarlanmıştır ve doğal dil işleme teknolojileri kullanarak insanlarla etkileşim kurabilir. ChatGPT, kullanıcılara metin tabanlı cevaplar vererek soruları yanıtlayabilir, öneriler sunabilir veya sohbet edebilir.

Her iki sistem de yapay zeka teknolojileri kullanıyor olsa da, farklı amaçlar için tasarlanmışlardır ve farklı özelliklere sahiptirler. Google, internet üzerindeki bilgiye erişim konusunda uzmanlaşmışken, ChatGPT daha çok metin tabanlı etkileşimler için tasarlanmıştır.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Gazeteci bir abim var, başımı etini yiyor şu Chatgpt'yi öğren de bana da anlat diye. Yapay zekayı makale yazmak için kullanacakmış. Biraz uğraştık ama çok başarılı olamadık, yetersiz token diye bir hata veriyordu. The5krunner diye bir site var, Chatgpt'yi kullanarak akıllı saat incelemesi yaptırıyor. Yakın gelecekte çok popüler olacağı söyleniyor.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Kullanim alani cok genis ve en basitinden cok basarili bir sekilde tercüme ediyor..Ayrica google ve facebook un su anda chatgpt nin geldigi kullanici sayisina gelmesi icin bile cok uzun seneler gerekti.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Gazeteci bir abim var, başımı etini yiyor şu Chatgpt'yi öğren de bana da anlat diye. Yapay zekayı makale yazmak için kullanacakmış. Biraz uğraştık ama çok başarılı olamadık, yetersiz token diye bir hata veriyordu. The5krunner diye bir site var, Chatgpt'yi kullanarak akıllı saat incelemesi yaptırıyor. Yakın gelecekte çok popüler olacağı söyleniyor.

Bu size forumda sorulan bir soruya uygulamanin 30 sn icinde verdigi yanit, sordugunuz soruya göre tabiiki yanitlar da degisiyor.Icerik dogrulugunu sanirim siz daha iyi degerlendirebilirsiniz ama sizin yazdiklarinizla benzer icerik üretmis sanki..

Samsung 55QN85B ve 55Q80B televizyonları her ikisi de PS5 oyun konsolu için uygun olan 4K UHD televizyonlardır. Ancak, farklı ekran teknolojilerine sahiptirler.
55QN85B, bir QLED ekran teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, Quantum Dot teknolojisini kullanarak daha yüksek bir parlaklık ve daha yüksek renk doğruluğu sağlar. Ayrıca, bu teknoloji daha yüksek bir kontrast oranı sağlar, böylece daha canlı ve gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.
55Q80B ise bir IPS ekran teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, daha geniş bir görüş açısı sağlar ve daha doğru renkleri korur. Ayrıca, IPS ekranlar daha az ekran yansıması ve daha az bozulma sağlar.
PS5 gibi yüksek performanslı oyun konsolları için, her iki ekran teknolojisi de uygun olabilir. Ancak, QLED ekranların daha yüksek parlaklık ve kontrast oranı sayesinde daha canlı ve gerçekçi görüntüler sağladığı düşünülürken, IPS ekranların daha geniş görüş açısı ve daha doğru renkleri koruduğu düşünülür. Bununla birlikte, IPS ekranlar daha az parlaklık ve daha az kontrast oranı sunabilirler.
Sonuç olarak, 55QN85B'nin QLED ekran teknolojisi, daha yüksek parlaklık ve kontrast oranı sayesinde daha canlı ve gerçekçi görüntüler sağlarken, 55Q80B'nin IPS ekran teknolojisi daha geniş bir görüş açısı ve daha doğru renkler sunar. Karar vermeden önce, her iki televizyonun özelliklerini ve fiyatlarını dikkatle incelemek ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmak önemlidir.

Açıklama için teşekkürler hosbulduk hosbulduk ,üşenmemişsin bu kadar yazı karalamışsın eline sağlık :ok
Gerçi benim çok üzerinde durmadığım bir olay,sanırım yaş ile alakalı,ama "gelecek" bu işte sanki,filmlerde görürdüm gerçek olmuş :)

Ben giris ve sonuc kisimini yazdim diger kisim uygulamanin 30 sn de ürettigi icerik, aslinda sizinde ilginizi cekecek bir uygulama.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Bu size forumda sorulan bir soruya uygulamanin 30 sn icinde verdigi yanit, sordugunuz soruya göre tabiiki yanitlar da degisiyor.Icerik dogrulugunu sanirim siz daha iyi degerlendirebilirsiniz ama sizin yazdiklarinizla benzer icerik üretmis sanki..

Samsung 55QN85B ve 55Q80B televizyonları her ikisi de PS5 oyun konsolu için uygun olan 4K UHD televizyonlardır. Ancak, farklı ekran teknolojilerine sahiptirler.
55QN85B, bir QLED ekran teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, Quantum Dot teknolojisini kullanarak daha yüksek bir parlaklık ve daha yüksek renk doğruluğu sağlar. Ayrıca, bu teknoloji daha yüksek bir kontrast oranı sağlar, böylece daha canlı ve gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.
55Q80B ise bir IPS ekran teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, daha geniş bir görüş açısı sağlar ve daha doğru renkleri korur. Ayrıca, IPS ekranlar daha az ekran yansıması ve daha az bozulma sağlar.
PS5 gibi yüksek performanslı oyun konsolları için, her iki ekran teknolojisi de uygun olabilir. Ancak, QLED ekranların daha yüksek parlaklık ve kontrast oranı sayesinde daha canlı ve gerçekçi görüntüler sağladığı düşünülürken, IPS ekranların daha geniş görüş açısı ve daha doğru renkleri koruduğu düşünülür. Bununla birlikte, IPS ekranlar daha az parlaklık ve daha az kontrast oranı sunabilirler.
Sonuç olarak, 55QN85B'nin QLED ekran teknolojisi, daha yüksek parlaklık ve kontrast oranı sayesinde daha canlı ve gerçekçi görüntüler sağlarken, 55Q80B'nin IPS ekran teknolojisi daha geniş bir görüş açısı ve daha doğru renkler sunar. Karar vermeden önce, her iki televizyonun özelliklerini ve fiyatlarını dikkatle incelemek ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmak önemlidir.
Bu uygulamanın sonu nereye kadar gidecek çok merak ediyorum, önü çok açık gibi geliyor.

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
194
38
Dünya teknoloji olarak dönem değişti. Analog-dijital- şimdi de yapay zeka 4.cü sanayi devrimi sanırım geçişi çok can alıyor savaşlar ve yapay zeka ile yapay gıda. Yavaşça hayatımıza giriyor. Ama kolay olmayacak gibi. Yeni dönem için yeni yıkım isteyen dünya babaları projeleri çok acımasız olur.

ChatGpt ise bence yapay zekada öncü oldu. Ve Google biraz stres yaptı ilk atak yapamadı diye. Ama Google arkadaşın dediği gibi amacı motor. Robotlar ise toplayıcı olur. İkisi birleşince sonuç çıkar. Lakin chatGpt kullanım olarak basit bir girişim yok Türki ülkelerde bir mücadele olmasını isteriz

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ben giris ve sonuc kisimini yazdim diger kisim uygulamanin 30 sn de ürettigi icerik, aslinda sizinde ilginizi cekecek bir uygulama.
Mutlaka öyledir,ama büyük ihtimalle daha çok geliştirilmesi lazım ,verilen cevaplar standart cevaplar gibi ,tıpkı "ssl port numarası nedir" in cevabı gibi.Vereceği cevap standart numaradır,mini bir örnek yazdım,bunu büyültebilirim mesela.
Haa,bu demek değildir ki "işe yaramaz boş işler",dediğim gibi daha çok çalışılması gerekir,androidin ortaya çıkışı gibi şimdilik,tabii bence gelişmesi androidden daha hızlı olabilir.
Bir de kendimi kaptırırsam bırakamam açıkçası :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri