ÇAY MAKİNESİYLE İLGİLİ İLGİNÇ BİR DURUM

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Merhabalar sevgili dostlar. Yeni aldığım çay makinesi benim müzikle uğraştığımı anlamış galiba, bana eşlik etmeye çalışıyor. :calBu tür çay makineleri bir iki yıl geçtikten sonra, su kaynarken müthiş sesler çıkarıyor. Resmen ötüyor... Bunun neden kaynaklandığını anlayabilmiş değilim. Eminim bu konuda bilgisi olanlar vardır. Adem beyin çay makinesi videosundan sonra aklıma geldi ve ne yapmam gerektiğini bir danışayım dedim. Belki genleşmeden dolayı normal karşılanabilir ama yaklaşık bir ay önce ben de çay makinemi yenilemek zorunda kaldım. Daha önce King P 315 Lea yı dört yıldan fazla kullandım ve alt plastiği çıkınca, sakatlık olmasın diye değiştirmeye karar verdim. Ama fiyatını görünce, yine aynı özellikleri taşıyan ve görece daha zarif görünen ve Vatan'ın elinde bir kaç tane kaldığı için muadillerine göre daha ucuz olan Goldmaster AKASYA inox GM-7344 ü aldım. İlk bir kaç demlemede hiç bir şey yoktu. Ama bir hafta sonra su kaynarken korkunç bir şekilde ötmeye başladı . O gürültülü sesin dışında bir şikayetim yok ama ben geceleri geç yatan biriyim. O yüzden gecenin birinde, ikisinde çay demlerim. Ama gelin görün ki özellikle gecenin sessizliğinde öyle bir ötme yapıyor ki, öyle böyle değil. Tüm odalardan ses duyuluyor. Tabi alt ve üst katlardan da muhtemelen duyuluyordur diye düşünüyorum. Ne denediysem olmadı. Altına tahta koydum, yine olmadı. Yani sesin şiddetini azaltmayı başaramadım. Milleti rahatsız edeceğim korkusuyla tedirgin olmaya başladım. Hatta ötme yaparken video bile çektim. Kaynama bitince ötme de bitiyor. Belki de termostatın titremesinden kaynaklanan bir durumdur. Yani anlayacağınız gece çay demlemek bana işkence haline geldi. Ne yapacağım bilemediğim için, fikrinizi alayım dedim. Degiştirme olayına gitmeli miyim? Videonun buraya nasıl ekleneceğini bilemediğim için, çaydanlığın öterken çektiğim videoyu atamadım. Saygılar.

CAYDANLIK-RESMI.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bütün yazıyı okumak istemeyenler için kısa not aşağıdadır. En son yazdığım notu başa kopyaladım sizi düşündüğüm için :kiskis

Yani Yukarıdaki izah etmeye çalıştığım şeyler yerine özetle, Aniden kaynamaya çalışan suyun içinde hava kabarcıklarının çıkardığı yüksek frekanslı sesler diyebiliriz :ok

Hocam bu ses La Minör, o nedenle iade hakkınız var. Eğer Do bemol olsaydı sorun olurdu :kiskis

Minör Bemol salladım ama doğrudur umarım. :kop

Özellikle tümleşik rezistans taban dediğimiz çaycıların baş belasıdır bu ses. Bizim evdeki çaycı dahil bunların neredeyse tamamı bu sesi yapıyor ve çözüm bulabilmiş değiliz (Çok da üstünde durmadık desem yalan olmaz) İlginç olanı ise bu sesi yapmayanları da var yani bu iş sadece çaycı değil, bence su ile de ilgili ve bir noktadan sonra konu teknikten çıkıp bilime dayandığı için buna Bilim İnsanları cevap vermeli bence :kiskis
Yine de zamanındaki merakımdan ötürü (4 yıl önce) yaptığım araştırmalardan aklımda kalanları aktarayım size.

Şöyle ki; Malumunuz uygulanan güç çok yüksek yani takriben 1500 2000 2200 watt gibi güçlerden bahsediyoruz. Oda sıcaklığında bir suya, toplasanız 15-20cm lik bir tabanda bu gücü uyguladığınızda ani bir sıcaklık değişimi olur fakat bu sıcaklık değişimi ÖNCE tabana yakın suda oluşur, Yine malumunuz suyun içerisinde çözünmüş halde hava da bulunur, fizik kuralı gereği su sıcaklığı ani arttıkça su moleküllerindeki hareket oranı da artıyor ve suyun sıcaklığı arttıkça yine sudaki kimyasal değişiklikler (Gazların çözünürlük değerlerinin değişmesi vs) gereği önce minik hava kabarcıkları oluşur bunlar yüzeye doğru çıktıkça büyür ve yine bildiğiniz üzere yüzeyde patlar biz buna aha su kaynadı diyor bir de fokur fokur diye ilave ediyoruz :)

Şimdi bu işleyişin bir evresi var dostlar, o evrede bu su kabarcıklarının yukarıda anlattığım gibi ilk hali suyun her noktasının aynı sıcaklıkta olmaması nedeniyle bir çökmeye neden oluyor bu çökmeler yüksek frekanslı ses dalgaları oluşturur. İşte bu bizim çaycı abilerin de, ocakların da suları kaynama aşamasında öttürmesinin sebebi budur.

Uygulanan güç ne kadar yüksek ise ANİ DEĞİŞİM de o kadar kendisini belli ediyor ve her güç boyutunda farklı ses ve fiziksel tepkiler veriyor.

Yani su aslında 20 derece diyelim. Siz 2000 watt değerinde elektrik gücü uyguladığınızda o bu elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviriyor ve tabana+suya veriyor. Oluşan sıcaklık 150celcius, su ise 20 celcius.

tabana yakın olan suda 20 den 150 ye doğru ani bir yükseliş başladığında su molekülleri de harekete geçiyor ve çözünmüş hava bir gaz kabarcığı meydana getiriyor, suyun içinde yüzeye doğru hareket başlıyor ve yüzeydeki su tabadakinden soğuk oluğu için bu moleküler değişim bize bir ses frekansı olarak yansıyor.

Ben bu testleri yaparken suyu karıştırıyordum mesela, o zaman ses çok çok azalıyordu :kiskis

Aynısını kendiniz de deneyebilirsiniz.

Yani Yukarıdaki izah etmeye çalıştığım şeyler yerine özetle, Aniden kaynamaya çalışan suyun içinde hava kabarcıklarının çıkardığı yüksek frekanslı sesler diyebiliriz :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bizim başımızdan geçeni yazayım ,
Köyde kullanmak için fakir aldık,böyle çelik olandan.Uzun süre kullandık ,sıkıntı yoktu.Bir ara köye gitmiştik ,hanım "çay içelim" dedi,suyu koydu,senin sesten biraz daha farklı ama aynı şekilde bir ses :)
Aldık başka yere koyduk ses kesilmedi,ertesi gün hanım çay koydu yine akşam üzeri aaa ,hiç ses yok yani var da kulak tırmalayan değil ,normal ses.Kız ne yaptın buna sesi kesildi deyince "sadece kireç çöz ile temizledim ,kireç kalmadı" dedi.
Velhasıl bizdeki kireç tutunca ,özellikle dibi,böyle öterdi :)
Ama seninkisi hani çalgıda klavyeci kafayı bulur ,başı tuşların üzerine düşer ya ,öyle geliyor :haha1

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bizim başımızdan geçeni yazayım ,
Köyde kullanmak için fakir aldık,böyle çelik olandan.Uzun süre kullandık ,sıkıntı yoktu.Bir ara köye gitmiştik ,hanım "çay içelim" dedi,suyu koydu,senin sesten biraz daha farklı ama aynı şekilde bir ses :)
Aldık başka yere koyduk ses kesilmedi,ertesi gün hanım çay koydu yine akşam üzeri aaa ,hiç ses yok yani var da kulak tırmalayan değil ,normal ses.Kız ne yaptın buna sesi kesildi deyince "sadece kireç çöz ile temizledim ,kireç kalmadı" dedi.
Velhasıl bizdeki kireç tutunca ,özellikle dibi,böyle öterdi :)
Ama seninkisi hani çalgıda klavyeci kafayı bulur ,başı tuşların üzerine düşer ya ,öyle geliyor :haha1
Abi kireç olayını daha önce yayınlamıştım ben, fakat sıfır ve temiz tabanlı çaycılarda da var sorun.

Demlikteki suyun sıcaklık derecesi dahi sesin var yok - sesli sessiz durumunu değiştiriyor :kiskis

Videoları çektim az önce bizim çaycıda, belki yarın bununla ilgili bir kısa video atarım youtube da :kiskis

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Abi kireç olayını daha önce yayınlamıştım ben, fakat sıfır ve temiz tabanlı çaycılarda da var sorun.

Demlikteki suyun sıcaklık derecesi dahi sesin var yok - sesli sessiz durumunu değiştiriyor :kiskis

Videoları çektim az önce bizim çaycıda, belki yarın bununla ilgili bir kısa video atarım youtube da :kiskis
Neden uyarmadın o zaman beni,"kireci temizle ses kesilir" diye bakayım :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt