Casper bilgisayar donması

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
Değerli forum yetkilileri ve üyeleri ben Vedat. Casper diz üstü bilgisayarıma 13/01/2020 günü windows 10 home single language versiyonunu sıfırdan yükleme yaptım fakat bilgisayar sık sık donmaya başladı. Windows 10 orjinal versiyon. Sık sık donmalar olduğundan sinir kırizi geçirir hale geldim mümkün ise yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Son düzenleme:
smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
masaüstündeki bilgisayarım simgesne sağ tıklayıp özellikleri seçerek orada yer alan donanım bileşenlerini yazarak işlemci, ram, ekran kartı bilgi alabilirsiniz. Teknik olarak donanımınız windows 10'u kaldırmıyorsa donma yapabilir. Donanım sürücülerinin yanlış yüklenmesi de bu duruma sebep olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Güncel sürüm değilse, güncellemeler yükleniyorsa ondan olabilir. Windows 10 bir de hard diske yüklendiyse, ondan da olabilir.
Windows 10 HDD'ler ile pek barışık değil.
Onun haricinde şu adresten HD Tune'u yükleyip Health sekmesinde sorun var mı bir bakın derim;

Health sekmesinden ekran görüntüsü atıp, bize de atabilirsiniz.

Onun haricinde Windows 10'un en son sürümü 1909'dur. İndirdiğiniz sürüm kaç diye, tüm ayarlar > sistem > hakkında kısmından bakabilirsiniz.

Yüklenemeyen güncelleştirmeler varsa, o da donmaya neden olabilir.

Sürücü (driver) tam olarak yüklü değilse ondan da olabilir.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
masaüstündeki bilgisayarım simgesne sağ tıklayıp özellikleri seçerek orada yer alan donanım bileşenlerini yazarak işlemci, ram, ekran kartı bilgi alabilirsiniz. Teknik olarak donanımınız windows 10'u kaldırmıyorsa donma yapabilir. Donanım sürücülerinin yanlış yüklenmesi de bu duruma sebep olur.
Windows ilk ücretsiz yükseltmeden bu yana kullanıyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Güncel sürüm değilse, güncellemeler yükleniyorsa ondan olabilir. Windows 10 bir de hard diske yüklendiyse, ondan da olabilir.
Onun haricinde şu adresten HD Tune'u yükleyip Health sekmesinde sorun var mı bir bakın derim;

Onun haricinde Windows 10'un en son sürümü 1909'dur. İndirdiğiniz sürüm kaç diye, tüm ayarlar > sistem > hakkında kısmından bakabilirsiniz.

Sürüm 1909
İS derlemesi: 18363.628

verdiğiniz link indirdim kur dedim her hangi bir görüntü gelmedi

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
healt derken hdtunepro var ayrıca drivers olan var
HD Tune Pro'yu açın, içinde Health yazan kısıma gelin;

Adsizd3b236723be8a1e2.png

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
001a2c7cee568b486dc.jpg

002b9fb7b5fb5cfe214.jpg

002b8ad026f04cc6a32.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
001a2c7cee568b486dc.jpg

002b9fb7b5fb5cfe214.jpg

Error scan kısmına gelip resimde göstereceğim şekilde tarama yapın. Uzun sürecektir ama diskinizde sorun var mı yok mu bir bakalım;

İşaretliğim unit kısmını sector yapın, ardından Start'a basın.

HD-Tune.png

Bu hata driver kaynaklı da olabilir deniliyor fakat biz yine de tarama yapalım.
Diskinizde fiziksel hasar varsa değiştirmeniz gerekecek bilginiz olsun.
Önemli dosyalarınız varsa başka ortama kopyalayın, taşımayın. Taşıma işlemi hem daha yavaş olabilir hem de bilgisayar donabilir.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
Error scan kısmına gelip resimde göstereceğim şekilde tarama yapın. Uzun sürecektir ama diskinizde sorun var mı yok mu bir bakalım;

İşaretliğim unit kısmını sector yapın, ardından Start'a basın.

HD-Tune.png

Bu hata driver kaynaklı da olabilir deniliyor fakat biz yine de tarama yapalım.
Diskinizde fiziksel hasar varsa değiştirmeniz gerekecek bilginiz olsun.
Önemli dosyalarınız varsa başka ortama kopyalayın, taşımayın. Taşıma işlemi hem daha yavaş olabilir hem de bilgisayar donabilir.
Tarıyor daha önce komut isteminden sfc /scannow da yapmıştım. unit kısmını sector yapmamışım şimdi fark ettim yeniden taratıyorum

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt