Canon EOS M50 Harici Mikrofon Ses Sorunu

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
O zaman pinler temas etmiyor olabilir.
Algılama pini sokete taktığın anda switch gibi kısa devre oluyor.
Ondan simge çıkıyor.
Bence soket arızalı.
Kulak çubuğu sokup temizlemeyi denedin mi abi?
Ya da elinde oraya ışıkla sokabileceğin çengelli bir şey varsa pinlerle oynamayı dene diyeceğim ama riskli. :kiskis
Garantisi var mıydı?
Garantili ürün kurcalamasın hiç riskli direk servise :kiskis

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
3.5 Jack girişi sorunlu olabiliyor üretim kaynaklı yeniyken sorunsuz çalışıyor sonra ne olduysa çalışmıyor,

Samsung Telefonlar da bile jack girişi sorunu olduğunu gördük Adem Abi jack girişi değişince düzeliyor.

Jack girişi arızalı ise iyi diyebiliriz basit arıza donanımsal arıza olmasın o sıkıntılı biraz tekrarlıyor ,

Telefon kulaklığı görüyor simgesi geliyor ses gelmiyor 3.5 jack girişlerinde görünen bir sorun

Zaten bunda da harici mikrofon takıldı ibaresi çıkıyor ancak sese tepki vermiyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Burada ustalara fikir vermek pek üstümüze vazife değil ama üzerinde stereo 3,5 jack bulunan ve diğer ucu açık bir kabloyu sokete takıp kısa devre yaptırarak oluşacak paraziti vumetreden takip etme şansınız olursa en azından soketin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de mikrofonu pc gibi bir başka ses çıkışında deneme şansınız olur mu? Sorunlu donanımı bulduktan sonra belki söz konusu jack iletkenlerinde basit bir oksitlenme ve kulak pamuğu+wd40 ikilisiyle çözülebilecek kadar kolay bir çözümü vardır.

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Burada ustalara fikir vermek pek üstümüze vazife değil ama üzerinde stereo 3,5 jack bulunan ve diğer ucu açık bir kabloyu sokete takıp kısa devre yaptırarak oluşacak paraziti vumetreden takip etme şansınız olursa en azından soketin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de mikrofonu pc gibi bir başka ses çıkışında deneme şansınız olur mu? Sorunlu donanımı bulduktan sonra belki söz konusu jack iletkenlerinde basit bir oksitlenme ve kulak pamuğu+wd40 ikilisiyle çözülebilecek kadar kolay bir çözümü vardır.
Mikrofonu ben kullanıyorum zaten, sorunsuz çalışıyor mikrofon, diğer kısım için bakalım deneyelim. Teşekkürler :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Avometre ile durum kontrolü yap bakalım,bir omaj gösterecek mi mikrofonun kablusu.İlterişin mikrofununu daha önce hiç kullanmışmıydın adem,kullanmadıysan belki bağlantıları farklıdır onun.Herşey yolundaysa o zaman mikrofon dişi soketinde sıkıntı vardır,her zaman kullandığın malzeme çünkü,ayrıc mikrofon kayıt ayarı varsa belki de desteklenmeyen kayıt türü de olabilir,ayarları da kontrol et.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Avometre ile durum kontrolü yap bakalım,bir omaj gösterecek mi mikrofonun kablusu.İlterişin mikrofununu daha önce hiç kullanmışmıydın adem,kullanmadıysan belki bağlantıları farklıdır onun.Herşey yolundaysa o zaman mikrofon dişi soketinde sıkıntı vardır,her zaman kullandığın malzeme çünkü,ayrıc mikrofon kayıt ayarı varsa belki de desteklenmeyen kayıt türü de olabilir,ayarları da kontrol et.
Bir ihtimalde gördüğüm kadarıyla BOYA'nın bahsettiğiniz mikrofonu 4 pinli (TRRS) 3.5 jack kullanıyor. Eğer Makinanın giriş jack' ı 3 pin (TRS) uyumluysa 2 pini kısa devre yapıyor bundan dolayı ses almayabilir. Telefonda çalışması da telefonlardaki jack girişinin zaten TRRS uyumlu olmasından olabilir.

Hepsini eledikten sonra geriye jack arızası kalıyor. Son seçenekte cihazdaki dahili vumetre açıkken jackı söküp taktığınızda bile vumetrede hafif bir parazit, dalgalanma görülmüyorsa sanırım jack değişimi gerekecektir. Kolay gelsin.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Güncel gelişme.

Samsung Telefonumda kullandığım o kıytıtık TRRS mikrofonlu kulaklığı makineye taktım, miktofon kısmı çatır çatır çalışıyor 🧐

Yahu iki ayrı BOYA miktofon, ikisini de yıllardır kullanıyoruz, 6 aydır aynı mikrofon ile EOS M50 de her gün olmasa dahi iki günde 1 video çekip yayınlıyorum, birden BOYA ''Ben oynamıyorum'' dedi gitti manyakmıdır nedir?

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ve bende toplamda 3 adet vardı bu miktofondan. Hatta bir dönem ikimiz aynı anda çekim yaparken kullanabilelim diye bir tanesinin mikrofon kısmını kablosundan kesip diğerine paralel bağladık ve böylece tek BOYA üzerinden iki mikrofon kullanmış oldul hatta o mikrofon halen İlterişte çalışıyor şu an.

İşte o kafası kesik olan üzerinden açık uçlarda vumetre kontrolü dahi yaptım. Pil kontrolü yaptım ve yine de değiştirdim.
İlginçtir ki bu Boya mikrofonlar başka üründe çalışıyor. 6 aydır çalıştığı Eso M50 de neden ARTIK çalışmadığını bir şekilde bulmam gerekecek.
Taktım kafaya :alala

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Güncel gelişme.

Samsung Telefonumda kullandığım o kıytıtık TRRS mikrofonlu kulaklığı makineye taktım, miktofon kısmı çatır çatır çalışıyor 🧐

Yahu iki ayrı BOYA miktofon, ikisini de yıllardır kullanıyoruz, 6 aydır aynı mikrofon ile EOS M50 de her gün olmasa dahi iki günde 1 video çekip yayınlıyorum, birden BOYA ''Ben oynamıyorum'' dedi gitti manyakmıdır nedir?

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ve bende toplamda 3 adet vardı bu miktofondan. Hatta bir dönem ikimiz aynı anda çekim yaparken kullanabilelim diye bir tanesinin mikrofon kısmını kablosundan kesip diğerine paralel bağladık ve böylece tek BOYA üzerinden iki mikrofon kullanmış oldul hatta o mikrofon halen İlterişte çalışıyor şu an.

İşte o kafası kesik olan üzerinden açık uçlarda vumetre kontrolü dahi yaptım. Pil kontrolü yaptım ve yine de değiştirdim.
İlginçtir ki bu Boya mikrofonlar başka üründe çalışıyor. 6 aydır çalıştığı Eso M50 de neden ARTIK çalışmadığını bir şekilde bulmam gerekecek.
Taktım kafaya :alala
Soketin değişmesi lazm Adem Abi neden oluyor onu bende de anladım soket değişmeden düzelmiyor.

kalitesi düşük malzeme benzer sorun 3.5 jack girişli cihazlarda çok oluyor içini açıp düzeltim,

Oldu dedim üç gün sonra yine aynısnı yaptı pinlerde kullanıılan metal kalitesiz galiba ondan oluyor..

Servise göndersen farklı mikrofon ile deneseler çalışsa sorun yok sizin mikrofon arızalı diyecekler.

Servise gönderirken detaylı bilgi notu yaz Adem Abi sorun yok deyip geri göndermesinler..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Soketin değişmesi lazm Adem Abi neden oluyor onu bende de anladım soket değişmeden düzelmiyor.

kalitesi düşük malzeme benzer sorun 3.5 jack girişli cihazlarda çok oluyor içini açıp düzeltim,

Oldu dedim üç gün sonra yine aynısnı yaptı pinlerde kullanıılan metal kalitesiz galiba ondan oluyor..

Servise göndersen farklı mikrofon ile deneseler çalışsa sorun yok sizin mikrofon arızalı diyecekler.

Servise gönderirken detaylı bilgi notu yaz Adem Abi sorun yok deyip geri göndermesinler..
Canon çala çala konnektörden mi çalmış? :alsana

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Canon çala çala konnektörden mi çalmış? :alsana
Çalmışlar mı acaba merak ettim anakartı buldum plastik kalitesi kötü gibi sanki :kiskis

H0b5af550a2e641ee98346fa50496fb37w.jpg

H261aca64f5d04963bed2c1bb827f2242Q.jpg

m50.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt