Çamaşır Makinemizi Uzun Süre Temizlemeksek Ne Olur?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün A Ado hocamızın çekmiş olduğu videolardan sonra evimizdeki Hotpoint WMF 702 çamaşır makinemizin otomatik temizleme özelliğinin olduğunu gördüm.
Uzun yıllar çamaşırlarımızı yıkamak için kullandığımız makinelerin aslında zamanla nasıl kirlendiklerini göstermek istedim.

Öncelikle Hotpoint Ariston çamaşır makinelerinde otomatik temizleme / autoclean modu nasıl çalıştırılır onu gösterelim;

WMF-702 modeli için, makine çalıştırıldıktan sonra 5 saniye boyunca Zaman Tasarrufu yazan butona basın, mod etkinleşince ekranda AUTO CLEAN yazacaktır.
Temizliğin etkili olması için az miktarda deterjan veya çamaşır makinesinin temizliği için özel katkı maddeleri kullanabilirsiniz. (Kullanım kılavuzunda böyle diyor.)
Hotpoint 40 yıkamada bir bu uygulamanın yapılmasını tavsiye ediyor.
Program yaklaşık 70 dakika sürecektir.

Otomatik temizleme moduna alma yöntemi her Hotpoint modelinde aynı olmayabilir.

En doğru bilgi için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.

Ve sizlere program başından kısa bir video çekeyim dedim, temizlik modunu deterjan vs. eklemeden yaptım. Makine sağolsun içinde biriktirdiği deterjanlarla bu açığı kapattı. :kop

Program sırasında makine belli aralıklarla su aldı ve kazan deyim yerindeyse yarısına kadar su ve köpük ile doldu.
Program sürerken makine büyük ihtimal 90 derece gibi bir sıcaklıkta çalıştı. Cama yüksek ısıdan dokunulmuyordu.
Rezistans uzun süre çalıştığı için elektrik sarfiyatı hayli yüksek bir program.
Bebeği, deterjana alerjisi olanların makine temizliğine özen göstermelerini tavsiye ederim.
Ayrıca Hotpoint deterjan kapağının koku oluşumuna karşı daima aralık bırakılmasını tavsiye etmiş.

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
1 yada 2 ayda bir makine yi bos olarak uzun programda 90 ° de ve sadece camasir suyu koyarak boş calistiriyorum ve makine banyoda degil ve hic banyoya koymadim(rutubet problemi) 10 yil oldu daha tik demedi...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
1 yada 2 ayda bir makine yi bos olarak uzun programda 90 ° de ve sadece camasir suyu koyarak boş calistiriyorum ve makine banyoda degil ve hic banyoya koymadim(rutubet problemi) 10 yil oldu daha tik demedi...

Zaten temizlik modu yoksa yapılabilecek şey belli.
Temizlik programının farkı tamburu biraz daha yüksek devirle döndürüp, rezistansı uzun süre çalıştırması.
Temizlik modunu keşfetmesem ben de 90 derecelik programda çalıştıracaktım ki, ilk videoda makinenin 90 derecelik programda olduğunu görmüşsünüzdür. :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siemens çamaşır makineleri için böyle bir mod mevcut mu?
Makine modeline bağlı.
Anneannemin BSH üretimi Profilo makinesine baktım öyle bir mod bulamadım.
Kullanım kılavuzu duruyorsa oraya bakın ya da internetten kılavuzunu bulmaya çalışın.
Ya da YouTube'a yazıp aramayı deneyin.
Mod yoksa 90 derecelik programda makine temizleyici toz & makine kireç önleyici toz & sirke gibi çözümlerle çalıştırın derim.
Bosch çamaşır makineleri için temizleyici toz satıyor, Siemens için de vardır veya uyumludur sanırım.
Bosch Siemens Profilo, ürününe göre, aynı fabrikadan çıkıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt