Buzdolabı taşımak

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Merhabalar,

Samsung RT45HSSW model bir ikinci buzdolabımız var. Bunu Ankara'dan Mersin'e taşıyıp yerine derin dondurucu almayı düşünüyoruz. Ama taşıma konusu biraz kafama takıldı.

Yıllar yıllar evvelden hatırladığım kadarıyla yatık giden buzdolabını belli süre bekleyip öyle çalıştırmak gerekiyor. Aksi halde borular yağ ile tıkanıyor ve soğutmaz oluyor.

Bu cihazı sırtının üstüne yatırıp 6-7 saat kadar yola gitsek bir zarar görür mü acaba? Başka türlü taşıma şansımız yok.

İlave: İngilizce kaynaklardan baktığımda üreticiye göre değişmek ile beraber kullanmadan önce yattığı süre kadar veya yattığı sürenin iki katı kadar bekletilmesi, taşınırken yanları üzerine yatırılması (sırtı veya kapağı üzerine değil) tavsiye ediliyor. Makinenin arkasını açmadım ama doğal olarak bir tarafta kompresör diğer tarafta da kondenser olmalı. Mantığım buzdolabı yattığında kompresör aşağı seviyede kalmalı diyor. Doğru mu düşünüyorum?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Buzdolabı servisler veya gerekli taşımacı lojistik firmaları tarafından yatık, yan, ters, amuda kaldırarak taşınabiliyor. Ben ters taşınmış dolap bile gördüm. Normal şartlarda 2-3 saat sonra fişe takılmasını öneririz. İmkanınız varsa bırakın 1 gün dinlesin , yoksa 3 saat yeterlidir.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
merhaba
ana firmaya sorabilirsiniz ( teknik birimi )

:) Oraya sorduk önce tabii ki de daha çok nakliyatcı amcaların genel cevapları çıkıyor. Ben model spesifik bir durum var mı onu merak ediyorum. İşin tekniğini bilen, olası sorunu çözmek için başvuracağımız üstatların yorumu çok daha önemli benim için.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,075
:) Oraya sorduk önce tabii ki de daha çok nakliyatcı amcaların genel cevapları çıkıyor. Ben model spesifik bir durum var mı onu merak ediyorum. İşin tekniğini bilen, olası sorunu çözmek için başvuracağımız üstatların yorumu çok daha önemli benim için.

direk pdf yükler ( dikkat link )

kısmi içerik görüntü foto

tasoma.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,624
Bizim buralarda genelde dik taşıyor dolabı nakliyeciler ama şehirler arası nasıl gidiyor bilmiyorum.
Bence en sağlıklısı evdeki gibi dik götürmek olabilir. Sonuçta şehirler arası nakliye ufak kamyonla yapılmıyor. :kiskis

Geri
Üst Alt