Buzdolabı ses ve ilginç durum

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Buzdolabının arka kısmında aşırı derecede ses geliyordu bende daha önceden başka dolapda başıma geldiği için arkasını açıp radyatörü sabitlemeye çalıştım. Daha sonra arkasındaki kapağı takıp vidayı sıkarken foss şeklinde sanki gaz kaçırma gibi bir ses çıktı . Kırmızı ile işaretlediği yer vida kısmı orayı sıkarken oldu . O kısım plastikten yapılmış . Sarı ile işaretlediğim siyah kısım ile birleşik . Buzluk alt tarafta acaba birşeyin delinmiş olma ihtimali var mıdır . Bu siyah bloklar nedir. Eğer ki delinmemişse benim vidayı sıkarken duyduğum ses nereden gelmiş olabilir. Bu arada dolabın fişi çekilmiş durumdaydı

Screenshot_10b545f1ae72f00a8.png

Screenshot_2964f37f004fd19e3.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
soğutmasına bak soğutuyorsa dolap gaz kaçağı yok demek baktın dolap soğutmuyor gaz borusunu delmişin demek

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
soğutmasına bak soğutuyorsa dolap gaz kaçağı yok demek baktın dolap soğutmuyor gaz borusunu delmişin demek
Fişe taktım sanırım yarına belli olur. Zaten vida yeri plastiğin üzerinde nasıl bir sistem yapmışlar anlamadım. Siyah blokların içi boşta mı yoksa içinde gaz mı var acaba

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Fişe taktım sanırım yarına belli olur. Zaten vida yeri plastiğin üzerinde nasıl bir sistem yapmışlar anlamadım
Plastik içi hava vardır o kaçmıştır belki istemeden boru vs ezilmiş eğilmişse gaz kaçağı olur
o zaman dolap soğutmaz soğutması düşer önemsiz birşey sıkıntı yok sanki durumu kontrol edin
1-2 güne belli olur gaz kaçağı olsa ses hemen kesilmezdi 3-5 dk sürerdi.
Dolapta birşey yok diyebiliz şimdilik

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Fişe taktım sanırım yarına belli olur. Zaten vida yeri plastiğin üzerinde nasıl bir sistem yapmışlar anlamadım. Siyah blokların içi boşta mı yoksa içinde gaz mı var acaba
Siyah blokların adı kondanser dir. Tamamı gövde içerisinde gömülü olan modeller de vardır. Yarısı dolabın arkasında veya kompresör yanında diğer yarısı da gövde içerisinde olan modeller de vardır. İçerisinde gaz dolaşır. Gazın soğumasını sıvı hale dönüşmesini sağlar Sökülen vidaların uzunlukları farklı ise ve siz uzun vidayı kısa vida takılacak yere taktıysanız kondanser delinmiş olabilir. Delinmiş kondanserde gaz boşalması 4-5 Dakika sürmez 60 Gram gazla çalışan dolaplar var. Anında gaz boşalır. Fişi prize takmışsınız soğutmada sorun yoksa kullanmaya devam edin. Soğutma yoksa servisten veya bir beyaz eşya tamir ustasından destek alın. Kaçağın bulunup onarılması vakum ve gaz şarjı yapılması drayer'in de değişmesi gerekir. Kaçak gövde içerisinde ise iş biraz daha zor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siyah blokların adı kondanser dir. Tamamı gövde içerisinde gömülü olan modeller de vardır. Yarısı dolabın arkasında veya kompresör yanında diğer yarısı da gövde içerisinde olan modeller de vardır. İçerisinde gaz dolaşır. Gazın soğumasını sıvı hale dönüşmesini sağlar Sökülen vidaların uzunlukları farklı ise ve siz uzun vidayı kısa vida takılacak yere taktıysanız kondanser delinmiş olabilir. Delinmiş kondanserde gaz boşalması 4-5 Dakika sürmez 60 Gram gazla çalışan dolaplar var. Anında gaz boşalır. Fişi prize takmışsınız soğutmada sorun yoksa kullanmaya devam edin. Soğutma yoksa servisten veya bir beyaz eşya tamir ustasından destek alın. Kaçağın bulunup onarılması vakum ve gaz şarjı yapılması drayer'in de değişmesi gerekir. Kaçak gövde içerisinde ise iş biraz daha zor.
Peki bu gazın bulunduğu ortamdaki insanları zehirleme ihtimali var mı? Olası bir kaçağa karşı ortamı havalandırmak faydalı olur sanki. :alala

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Peki bu gazın bulunduğu ortamdaki insanları zehirleme ihtimali var mı? Olası bir kaçağa karşı ortamı havalandırmak faydalı olur sanki. :alala
Havalandırma tabiki iyi olur fakat kısa sürelide fazla sorun olmaz. Sürekli bu iş ile uğraşanların akciğerine zarar verir. Bu işi uzman olarak yapan iş yerlerinde gaz toplama aparatı kullanılır. Gazların bir kısmı yanıcıdır.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Siz orjinal deliğin soluna mi vida attınız?
Ayrıca attığınız vidalara boy farkı var mı?
Resimde görünün aşınmış yer orjinal vida yeri sağ tarafındaki yer sadece 2 mm delik açılmış arkası kapalı bir delik vidalama yeri değil
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

evet vidalarda boy farkı var fakat zaten kısa olan vidayı o kısıma atmıştım

arka kapakdaki vidaları sökerken zaten vidaların hepsi elle tutturulmuş gibi duruyordu elimle söktüm yani bir vidanın girmesi için yuva yok aslında direk plasktiği delerek vidalama yapmışlar

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Resimde görünün aşınmış yer orjinal vida yeri sağ tarafındaki yer sadece 2 mm delik açılmış arkası kapalı bir delik vidalama yeri değil

evet vidalarda boy farkı var fakat zaten kısa olan vidayı o kısıma atmıştım

arka kapakdaki vidaları sökerken zaten vidaların hepsi elle tutturulmuş gibi duruyordu elimle söktüm yani bir vidanın girmesi için yuva yok aslında direk plasktiği delerek vidalama yapmışlar
Nasıl var mı soğutma şimdi

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
bence o gitti... geri dönmez... hurdalıkta yer ayırtmış... parçası için alırlar... perakende fiyatına satamazsın... geçmiş olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt