Bulaşık Makinesi Tuzu Yerine Normal Gıda Tuzu Kullanılabilir Mi ?

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Evet soruyu başlıkta sordum hemen herkesin aklına gelmiştir zaten bu. Geçtiğimiz günlerde bulaşık makinesi için tuz almaya gittim. Zaten hepsi bir arada denen tabletlerden kullandığım için de öyle finish, pril gibi markalara gerek duymadım. En yakın A101 market olduğu için girdim baktım marketin kendi ürünü bir tuz vardı. 1,5 kg, 9.50 TL fiyatı var. Yapısı bildiğimiz turşuluk zeytinlik kalın tuzlar olur ya aynı onlardan. Bu kalın tuzların turşu vs. için olanları genellikle iyotsuz tuz olur. Sofra tuzu denen ince tuzlar iyotlu oluyor.
Kutunun sağını solunu karıştırırken içerik olarak sadece Sodyum Klorür yazıyor. Hemen lise kimya bilgime gidip bunun NaCl olduğunu, bilinen adıyla da sofra tuzu olduğunu düşündüm. Tamam "tuz" tabiri biraz genel, sonuçta limon tuzu diye de görünüşçe benzeyip tat, görev ve içerik bakımından farklı olsa da, Sodyum Klorür dediğimiz yemek tuzu işte. Eğer içinde farklı bir şeyler olsa kutunun üstüne yazmaları gerekirdi diye düşünüyorum.

Şimdi ekonomi olayını bir yana bırakırsak meraklısı olarak, ben buraya turşuluk tuz katsam ne olur ki ? Zaten o kalın tuzlar gıda için, yani öyle zararlı değil (fazla tuz kullanımı zararını bir yana bırakarak ilave zarardan bahsediyorum), E bu makinede de suyla temas ediyor. Yoksa, "o makine için özeldir senin katacağın gıda tuzu bir işe yaramaz" mı dersiniz ? Öyle olsa da yazmazlar mıydı üstüne ? Yoksa bu A101 bildiğimiz tuz kullanıyor da iki katına satan finish kutunun her tarafına "Özel Tuz" yazmış da başka şeyler mi katıyor.

İşin ekonomik boyutunu bir yana bırakalım deme sebebim zaten A101'in bulaşık makinesi tuzu, Marketlerdeki o kalın tuzdan daha ucuz. 1,5 Kg Brid bulaşık makinesi tuzu 9,5 TL,
3 kg turşuluk kalın tuz 23,90. (Googleda kalın tuz aratıp ilk karşıma çıkan migros linkinden baktım)
btuz.png

A101'in kendi sitesinde kendi marka tuzunun görseli var Sodyum Klorür olduğu da okunuyor.
Finish veya Pril markasının özellikle de bağıra bağıra Özel Tuz yazdığı için Finish'in kutusunda içerik kısmını bulamadım belki yan taraftadır onun da görselini bulamadım. Finish kutusunu da ekliyorum.

finish-arka.jpg
finish-on.jpg

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? :dinle

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Bulaşık makinesi tuzunda normal sofra tuzundaki demir, magnezyum ve kalsiyum gibi yıkama sırasında istenmeyen ve makinenin mekanik parçalarına uzun vadede zarar verebilecek elementler yok ya da minimum seviyede mevcut. Yani bulaşık makinesi tuzu sadece sodyum klorürden oluşuyor veya normal tuzun daha saf hali diyebiliriz. Bu tuzun kullanım amacı da, içeriğindeki sodyum sayesinde sert suda bulunan ve kirece neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını tutup uzaklaştırarak suyu yumuşatmak. Sonuç olarak da, makine tuzunun kullanılma amacı sert sudaki kalsiyumu ve magnezyumu sudan ayırarak suyu yumuşatmak iken, siz sofra tuzu kullanarak zaten sert olan suyu daha sertleştirmiş oluyorsunuz. Eyyorlamam bu kadar.

Geri
Üst Alt