Bulaşık makineleri parlatıcıları nasıl yıkamaya dahil eder?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Kurutma makinesi alırsanız çamaşırlarınız yumuşacık olur ve mis gibi kokar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sirke paslanmaya sebep oluyor ise neden buzdolabını sirkeli suyla yıkayın diyorlar anlamıyorum. Bence bu pazarlama ile alakalı bir hurafe.
Makinenin su ile temas halinde olan kısımları paslanmaz çelik ve plastik. Çamaşır makinesinde de durum aynı. Sirkenin asidik olduğunu düşünürsek kuvvetli asitlerinde hep plastik kaplarda satıldığını düşünürsek ben pek bir sorun görmüyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Ben beyaz sirke koyuyorum parlatıcı yerine :clap
Gerçek manada bilmiyorum ama makine üreticileri sirkenin iç gövdede paslanmaya neden olacağını belir
Kurutma makinesi alırsanız çamaşırlarınız yumuşacık olur ve mis gibi kokar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sirke paslanmaya sebep oluyor ise neden buzdolabını sirkeli suyla yıkayın diyorlar anlamıyorum. Bence bu pazarlama ile alakalı bir hurafe.
Sirkeli su ile dışı değil, iç kısmı silinebilir ☺️

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Biz de (annem hariç :hihi) yumuşatıcı kullanmak istemiyoruz. Çamaşırı üstüme giyince kaşıntı yapıyormuş gibi hissediyorum ve üstümden yırtıp atasım geliyor. Perdeler ve küçük banyo paspasları bazen de havlular hariç geri kalan çamaşırlarda kesinlikle kullanmam. Dış ortamda giyilen kıyafetleri genelde 20-30 derecelerde max 1 saat çift durulama ile yıkıyorum, pijama gecelik tarzı giysilerde de 40 derece kullanabiliyorum. Bulaşık makinesinde kurutma ayarı olmadığından sirke atıp geçiyorum. Regalin en ucuz makinelerinden ama 2-3 yıldır çok memnunuz.
Pantolonlar, çoraplar ve havlular yumuşatıcı kullanmadan olmuyor. Kokusu ağır olmayanları tercih ediyoruz. Bulaşık makinemiz 8 senelik Bosch, kurutma süresi arttırılabiliyor, süre kısayken kurutma sorunu yaşamıştık. Sirke için paslanma ve aşındırma yapıyor deniliyor ama kullananlar daha bilecektir :)

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bende merak ediyordum. Biz parlatıcı kullanmıyoruz. Deterjan (fairy) yeterli diye düşünüyorum. Bulaşıklar makine bitince oldukça parlak pürüzsüz çıkıyor.Birde arada komple temizlik deterjanı kullanıyorum. Altı ayda bir falan..

Çamaşır makinesi ise yumuşatıcısız olmuyor. Ben birde calgon kullanıyordum önceden.. Daha almıyorum ama..

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Makinenin su ile temas halinde olan kısımları paslanmaz çelik ve plastik. Çamaşır makinesinde de durum aynı. Sirkenin asidik olduğunu düşünürsek kuvvetli asitlerinde hep plastik kaplarda satıldığını düşünürsek ben pek bir sorun görmüyorum.
bizim genel olarak plastik diye adlandirdigimiz madde aslinda tek bir yapidan olusmuyor cesitli plastikler bunlarin karisimlari vs var her plastik geri dönüsüm olmuyor sadece belirli bir tür geri dönüsüm olabiliyor mesela bazisi asirlar boyu dogada cözülmüyor bazisi cözülebiliyor bu bilgileri bi yerde okudum ama neresi hatirlamiyorum yani x maddesi belirli tür plastige zarar vermezken diger tür plastigi asindirabilir

Bende merak ediyordum. Biz parlatıcı kullanmıyoruz. Deterjan (fairy) yeterli diye düşünüyorum. Bulaşıklar makine bitince oldukça parlak pürüzsüz çıkıyor.Birde arada komple temizlik deterjanı kullanıyorum. Altı ayda bir falan..

Çamaşır makinesi ise yumuşatıcısız olmuyor. Ben birde calgon kullanıyordum önceden.. Daha almıyorum ama..
herkes üsenip videoyu izlememis sanirim ekledigim videoda su lekelerini nasil giderdigini anlatmislar icinde bulunan bir haznede filtre görevi gören kücük toplar (maddeler) var bunlar su icinden gectiginde tuttugu tuzu suya birakip sudaki kirec gibi bulasiklarda leke yapacak maddeleri tutuyor böylece su yumusamis oluyor ve yikama isleminin sonunda leke birakmiyor parlatici daha da parlak görünmesini sagliyor makine yani dogal olarak o yumusatma islemini yapan filtre yeni olursa bulasiklariniz temiz cikiyor eger eskirse lekeler kaliyor
videonun ilgili bölümü

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri