Bu piksel ölü de değil aktif de!! Peki nedir?

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım arkadaşlar. Sabahleyin tv'yi izlerken ahçının önlüğü ekranın sağına geldikçe bir parıldamalar gözüme çarptı. Ömer dedim sen uykuyu alamadın galiba. ☺ Ama ekrana yaklaştıkça acı gerçek karşımdaydı resmen.

_20200524_070035.png

Resmin ortalarına almaya çalıştım. Kırmızı parçanın sağ üst tarafında kalıyor. Bunun gibi iki tane var. Resimdeki ilki. İnce, tam düzde değil. Hafif kıvrımlı. Aktif bir piksel değil. Siyah ekranda gıkı çıkmıyor. Ama gri tonlamali ve beyaz içeriklerde daha bir parlak duruyor diğer yan piksellerine göre. İnşallah resimde gorebilmişsinizdir. Fotoğraflamak için yırtındım resmen.

Bu panelimizin bir oyunu mu? A Adem Helvacı F fikoloji TEKNOwest TEKNOWEST teraspy teraspy

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
evet sert polarizer katmandan kaynaklı görünüyor cell de sorun yok gibi panel söküldüğünde belli olur sert polarizer (lgp) katman ın alt kısmında beyaz bir reflektör daha var zamanla lgp ye yapışıyor bu gibi durumlar oluyor.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Açmak gerekecek o zaman. Peki teknik olarak bilgilenmek için soruyorum. Aktif piksel yada ölü piksel oluyor. Böyle transistörün arizasindan dolayı pikseli ondan istenen açıklıktan daha fazla (yani %70 pwm uygulanırken %80-85 olarak pikselleri yansıtılması durumu gibi) açma durumu bir gibi arıza durumu literatürde var mı?

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Bendeki AOC monitörde de siyah ekranda beyaz beyaz ekranda da siyahlaşan bir piksel var Sol üst köşeye yakin bir alanda oldugu icin yillarca fark edememisim O mutlu ben mutlu birlikte yaşayip gidiyoruz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
evet sert polarizer katmandan kaynaklı görünüyor cell de sorun yok gibi panel söküldüğünde belli olur sert polarizer (lgp) katman ın alt kısmında beyaz bir reflektör daha var zamanla lgp ye yapışıyor bu gibi durumlar oluyor.
Bunun yapışmasının sebebi ne peki sevgili tekno,ısı mı acaba ,eve dönmeden evvel köyde bana 32'' axen verdiller ,onda da kalın ve ince birbirine yapışık,aklıma gelen ısı oldu o an hemen ,önce panel,arkada ledler .

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Bunun yapışmasının sebebi ne peki sevgili tekno,ısı mı acaba ,eve dönmeden evvel köyde bana 32'' axen verdiller ,onda da kalın ve ince birbirine yapışık,aklıma gelen ısı oldu o an hemen ,önce panel,arkada ledler .
evet abi ısı kaynaklı . birde lgp ye el ile fazla dokunmamak gerekli parmak izleri belli oluyor.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
evet abi ısı kaynaklı . birde lgp ye el ile fazla dokunmamak gerekli parmak izleri belli oluyor.
TEKNOwest TEKNOWEST hocam dled panelde ısının arkadan genele yayılması hemen akla geliyor. Ama edge yapıda panelin sadece LED bölgesi sıcak. Uzaklaştıkça ısı iyice azalmış durumda. Yine de yapışma kaçınılmaz mi?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada benimki sıcak kenarda kalıyor.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
TEKNOwest TEKNOWEST hocam dled panelde ısının arkadan genele yayılması hemen akla geliyor. Ama edge yapıda panelin sadece LED bölgesi sıcak. Uzaklaştıkça ısı iyice azalmış durumda. Yine de yapışma kaçınılmaz mi?
arada hiç hava boşluğu ( panel şasesi -beyaz zemin reflektörü-lgp- polarizer katman -cell) . samsung ların güç kartında koruma yok edge led paneller lgp erimesi bile oluyor.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
15903635073571294405369857129387.jpg

O zaman bir tane de bomba görsel dah ekleyeyim size. Aynı televizyondan yine sıcak kenarda aktif pikselim de mevcut. Tam 4 yıldır orada. O zamanlar servisi cagirmistim ama bir tane diye bir hak iddaa edemedim. Resimde biraz büyük çıkmış ama gerçekte o kadar büyük degil. Tek piksel. Ama işin acayip tarafı pikselin panel tarafı dışarı doğru kabarık. Resmen tırnağa takılıyor. Buna ne demeli?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Benim panel erimiş resmen. Allah'tan gözüme çok takılmıyor.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
önpanel de işık sızmasınından bahsediyorsanız bu bölgedeki led bar lgp yi eritmiş.piksel gibi görünmüyor. cihaz markası ne samsung mu?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt