Bu kış (2019>2020) Ne kadara ısındık?Kış Nasıl Geçti?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Biz İstanbul da iken Apt. yine 10 Daireydi ama Kombi yerine Merkezi vardı,daha uygun rakamlara ısınıyorduk
üstelik kimse de gaz parasın da şikayet etmiyordu!
Burada yani Antalya da her tarafda Doğalgacı bayiler v.s açıldı çoğu daha sonra işi kapattılar!
Tüketimin de sanırım düştüğünü tahmin ediyorum,zira bildiğim bir sürü insan var özellikle
bu sene Klimayla ısındılar

yaw 150m2 brüt alanı olan mekanda(3+1) kombiyle 700/800 kağıt paramı gelir??
alt-katım 3 ay önce geçti iki tane fatura geldi bugüne kadar ilki sanırım 600 civarı idi
sonra bana abi ısınamıyoruz bu meretle dedi! sonraki dönemde biraz daha açtı ayarı
bu sefer fatura 825 kağıt geldi:hihi
şimdi kapattı,klimayla tamamlarız devamını dedi:kiskis

yaw ne iştir anlamadım gitti,burası Antalya ve rakamlar kafa sıyırtan cinsinden,demekki
Turizm bölgesi diye Gazın m3 fiyatı tam geçirmece herhalde:sopa1

dün bir ara balkonda termometre vardı,baktım 26derece idi:clap

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
kış değişmedi aynı kış. değişen elektrik ve doğalgaz fiyatları. o kadar zam alıyor ki bunlar, kış daha soğuk geçiyor intibası kalıyor zihnimizde. :cay

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
sizin aida
Merkezi sistem hergün 25- 26 derece civarı tüm odalar..Ayda 150 TL.. Balkon hergün açık ve en üst kat.. Fazla sıcak beni rahatsız etse de zaten lanet cigara içtiğimden dolayı balkon daima açık.. 15 senedir aynı durum.. Geceleri balkon kapısı 1 karış aralık uyurum kuru ayazlarda bile.. Kombi yakanlara merkezi sistem öneririm..Kombiyi cayır cayır yakmak devri kapanmıştır.. Merkezi sistemde alt üst katlar ve apartman içi radyatörler 24 saat yandığı için ısınma sorunu olmuyor.. Ortak ödeme olduğundan dolayı gelen zamlar fazla etkilemediği gibi ödenen yakıt parası düşük kalmaktadır.. İyi ki de kombili de oturmuyorum,... otursaydık sanırım ma- aile battaniyeler altında yaşamımızı sürdürürdük..

sizin aidat iyimiş hocam burada 180 en ucuzu oda baca dediğimiz büyük bir sitede.Yoksa merkezi sistemlee 250 350 arasında burda.

Defalarca hesabını yaptık hocam bireysel kombi yıllık bazda yarı fiyatına geliyor.Aidat ödedi ödemedi başkasının yerine ödeme derdi de yok.kısaca paran varsa ısınıyorsun kombide.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Yazın 5-6TL Kışın 150TL Aylık ortalamız var gazda. Avcılarda mantolamalı ve güneye bakan, sabahtan akşama güneş içerde bir daire. Yazın ise güneş dikeldiği için, pencerenin dışına yapılan telekten sıyırtıp geçiyor. Bir alt kat direk güneş görmediği için 300-500 arası gaz ödüyor. Karşı apartman 3. kattan altının güneşini kesiyor çünkü. Bu sene velet bi ara hasta oldu, o zaman 200'ü geçtik. Ancak hatun kişi yanlış yapıyor ve bunu anlatamıyorum. Yattığımız yerlerin 22 derecelerde dolanması iyi değil.

Elektrik 2018den beri 150 nin altına inmedi. Bu ay 180geldi. Günde ortalama 1 kere çamaşır ve kurutma çalışır. Sağolsun sıpa, ama sallamıyoruz, gazdan çıkarıyoruz zaten. Bulaşık mak ise bazen günde 2 :kiskis O da benim eserim. Diplomalı aşçı olmak zor bea bu yaştan sonra.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Sıcak su ==> güneş enerjisi
Isınma ==> merkezi sistem kömür
Mutfak ==> lpg
Soğutma ==> klima

Aylık sabit yaz kış 200 ₺ ödüyoruz, kapıcı vs giderleri dahil... Elektrik ortalama 140 ₺

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Mutfak ==> lpg
Soğutma ==> klima

Aylık sabit yaz kış 200 ₺ ödüyoruz, kapıcı vs giderleri dahil... Elektrik ortalama 140 ₺
İyiymiş
Şu güneş enerjisi olayına bayadır takmış durumdayım
Ancak kışın kapalı ve soğuk günlerinde nasıl aşıyorsunuz sıcak su sorununu.?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Biz İstanbul da iken Apt. yine 10 Daireydi ama Kombi yerine Merkezi vardı,daha uygun rakamlara ısınıyorduk
üstelik kimse de gaz parasın da şikayet etmiyordu!
Burada yani Antalya da her tarafda Doğalgacı bayiler v.s açıldı çoğu daha sonra işi kapattılar!
Tüketimin de sanırım düştüğünü tahmin ediyorum,zira bildiğim bir sürü insan var özellikle
bu sene Klimayla ısındılar

yaw 150m2 brüt alanı olan mekanda(3+1) kombiyle 700/800 kağıt paramı gelir??
alt-katım 3 ay önce geçti iki tane fatura geldi bugüne kadar ilki sanırım 600 civarı idi
sonra bana abi ısınamıyoruz bu meretle dedi! sonraki dönemde biraz daha açtı ayarı
bu sefer fatura 825 kağıt geldi:hihi
şimdi kapattı,klimayla tamamlarız devamını dedi:kiskis

yaw ne iştir anlamadım gitti,burası Antalya ve rakamlar kafa sıyırtan cinsinden,demekki
Turizm bölgesi diye Gazın m3 fiyatı tam geçirmece herhalde:sopa1

dün bir ara balkonda termometre vardı,baktım 26derece idi:clap

Binada yalıtım var mıydı ki?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
İyiymiş
İki seçenek var
*güneş enerji sistemlerine elektrikli ısıtıcı entegre etmek
*Anlık su ısıtan elektrikli şofben kullanmak

* * *

Her iki sistemli evde oturmuş biri olarak ikinci seçenek daha pratik diyebilirim. Zaten Aydın'da kış aylarında güneşin olmadığı gün sayısı çok az.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
"Gün-ısı" dediğimiz olay her bölge için uygundur!

ama bir şartla,o da gün içinde güneş fazla görecek! Antalya da 300gün güneşli yaw
ama İstanbul da öyle değil ve sıcaklık da çok düşük,bugün kaynar su vardı örneğin
saat 10 gibi dışırada 18 derece idi derece

sanırım gün-ısı da hem direk güneşi görecek hem de ısı çok düşük olmayacak ama dış ısı
10derece de bile ısıtıyor suyu,yeni sistemler daha da hassas bu konuda bizimki 12 yıllık
ve çok ciddi bir artısı oluyor bu olayın! Mart-Kasım dönemi ki 9 ay ediyor bu iş tamamdır
şöyle yazayım Aralık-Mart arasında Elektrikli sofbeni de belki en fazla 5/6 bilemediniz 7/8
defa yaktık,o da çok daha soğuk-kapalı yağışlı havalar da!
Marta girdik gari gün ısısız günler kalmadı:clap

ancak işin bir mok tarafı ise ya da bizim Apt. da böyle ve sanırım tüm yeni Apt.lar da böyle
örneğin bizim gün-ısı suyu bahçedeki Artezyen den geliyor yani o da beleş tarifeden
ancak bu su Apt. daki Su saatlerin den geçtiği için,normal su parasına giriyor,yani su parası
30 geleceğine 40/50 geliyor! Antalya da Gaz gibi SU da pahalı:hayir

Biz ilk taşındığımız da gün-ısı suyunun saat den geçtiğini bilmiyordum,ilk fatura gelince
şaşırmıştım! amma su kullandık diye,meğerse saatden geçiyormuş yaw:kiskis

Elektrik de pahalı burada 57 kuruş diye okudum son faturada+ıvır zıvır vergilerle sanırım 75/80 kuruş
geçen sene bunun yarısı gibiydi!
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Binada yalıtım var mıydı ki?

İstanbul daki Bina da yoktu
Antalya ki binamızda yine yok ama çift duvar var+arada köpük var
herif(müteahhit de bizim Apt.oturuyor bu arada!)ucuz yollu köpük atmış araya!
niye manto malzemesi yok demiştim,gerek yokmuş fazla masrafa:haha1

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
sizin aida

sizin aidat iyimiş hocam burada 180 en ucuzu oda baca dediğimiz büyük bir sitede.Yoksa merkezi sistemlee 250 350 arasında burda.

Defalarca hesabını yaptık hocam bireysel kombi yıllık bazda yarı fiyatına geliyor.Aidat ödedi ödemedi başkasının yerine ödeme derdi de yok.kısaca paran varsa ısınıyorsun kombide.

Bazı merkezi sistemli ancak dairelerde ısı pay-ölçer bulunan sitelerde durum biraz daha farklıdır.. Onlar yanılmıyorsam aylık olarak 100 - 150 tl sabit bir para ödüyorlar ve onun üzerine ne yakarsan onu ödüyorsun.. Sitelerdeki dairelerin konum durumuna göre (alt kat, ara kat, üst kat, kuzey, güney, doğu, batı, vb ) ödenen yakıt paraları ve yine alt katlarda oturanların kısık yakmaları ile beraber izolasyon sorunlarının çoğu zaman tartışma konusu olduğu bilinmektedir.. Aslında haksız durumların ve doğal olarak münakaşaların yaşandığı bu gibi sitelerin hangi akıl mantığa göre yapıldığı ayrı bir tartışma konusudur diye düşünüyorum.. Ev gibi yaşamımızı huzur içinde idame ettireceğimiz mülkleri alırken bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiği kanaatindeyim..

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Mutfak ==> lpg
Soğutma ==> klima

işte merkezi sistemlerin kötü yönü bu malasef.Arkadaşlardan biliyorum.Misal bu sene kış çok sert geçmedi genel olarak arkadaşların çoğu zaman yanmadı ama paraya gelince çatır çatır alıyorlar.Hele bir de ödemeyenler yokmu bana göre tam sopalık.Merkezi sistemler çok daha ekonomik olabilir ama düzenli aidat toplamak çok zor.Ben 30 lirayı toplamakta zorluk çekiyordum yöneticiyken.

İyiymiş

Benim bildiğiö güneş ışınlarını her türlü görmesi gerekiyor ama termosifona baypas yapıyorlar .Soğuk su yerine ılınmış suyu ısıtmak tasarruf sağlıyordur.

ama bir şartla,o da gün içinde güneş fazla görecek! Antalya da 300gün güneşli yaw
ama İstanbul da öyle değil ve sıcaklık da çok düşük,bugün kaynar su vardı örneğin

sanırım gün-ısı da hem direk güneşi görecek hem de ısı çok düşük olmayacak ama dış ısı
10derece de bile ısıtıyor suyu,yeni sistemler daha da hassas bu konuda bizimki 12 yıllık
ve çok ciddi bir artısı oluyor bu olayın! Mart-Kasım dönemi ki 9 ay ediyor bu iş tamamdır
şöyle yazayım Aralık-Mart arasında Elektrikli sofbeni de belki en fazla 5/6 bilemediniz 7/8

ancak işin bir mok tarafı ise ya da bizim Apt. da böyle ve sanırım tüm yeni Apt.lar da böyle
örneğin bizim gün-ısı suyu bahçedeki Artezyen den geliyor yani o da beleş tarifeden
ancak bu su Apt. daki Su saatlerin den geçtiği için,normal su parasına giriyor,yani su parası

Biz ilk taşındığımız da gün-ısı suyunun saat den geçtiğini bilmiyordum,ilk fatura gelince

Elektrik de pahalı burada 57 kuruş diye okudum son faturada+ıvır zıvır vergilerle sanırım 75/80 kuruş

su olayı Çorlu'da ki dayımda benzeri olmuştu.Belediye konuylarından aldı sözde büyük kuyulardan var ilk yönetim belediyeyken evler satılsın diye su parası yok demişler yani 5 yıl sonra yönetim belediye den çıktı sonra belediye su parası almaya başladı.Tekirdağ büyük şehir belediyesine de bağlı olduğundan onlarda da su epey pahalı.Ama sizde de elektrik çokmuş edirne de en son 67 kuruştu vergiler dahil.

su olayı Çorlu'da ki dayımda benzeri olmuştu.Belediye konuylarından aldı sözde büyük kuyulardan var ilk yönetim belediyeyken evler satılsın diye su parası yok demişler yani 5 yıl sonra yönetim belediye den çıktı sonra belediye su parası almaya başladı.Tekirdağ büyük şehir belediyesine de bağlı olduğundan onlarda da su epey pahalı.Ama sizde de elektrik çokmuş edirne de en son 67 kuruştu vergiler dahil.

Bazı merkezi sistemli ancak dairelerde ısı pay-ölçer bulunan sitelerde durum biraz daha farklıdır.. Onlar yanılmıyorsam aylık olarak 100 - 150 tl sabit bir para ödüyorlar ve onun üzerine ne yakarsan onu ödüyorsun.. Sitelerdeki dairelerin konum durumuna göre (alt kat, ara kat, üst kat, kuzey, güney, doğu, batı, vb ) ödenen yakıt paraları ve yine alt katlarda oturanların kısık yakmaları ile beraber izolasyon sorunlarının çoğu zaman tartışma konusu olduğu bilinmektedir.. Aslında haksız durumların ve doğal olarak münakaşaların yaşandığı bu gibi sitelerin hangi akıl mantığa göre yapıldığı ayrı bir tartışma konusudur diye düşünüyorum.. Ev gibi yaşamımızı huzur içinde idame ettireceğimiz mülkleri alırken bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiği kanaatindeyim..
evet Akhisar da bacanağın ev öyleydi hatta 15 m2 odaya 40 cm * 40 cm petek koymuşlar görünce güldüm.Ama ben ısınamadım orda üstelik havada iyiydi.Peteğin kendine faydası yok gibi ateş gibi olmasına rağmen .Ona da 200 lira gelmiş , 2 petek açık dedim çok.Demekki 150 lirası sabitmiş.Toki konutuydu zaten zorunlu görevde kendisi tek kalıyor orda.Benzer sistemi dayımlar istedi ama bahsettiğiniz muhabbeten ötürü istemediler hepten bireysele döndüler.

Son düzenleme:
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
meebbe meebbe

Aidat toplama sorun olmuyor sitede... Kiracılar, ev sahibine aidat dahil kira ödüyor, site yönetimi, ev sahiplerini muhatap alıyor, 2 ay ödemeyen olursa üçüncü ay icraya veriliyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
meebbe meebbe

Aidat toplama sorun olmuyor sitede... Kiracılar, ev sahibine aidat dahil kira ödüyor, site yönetimi, ev sahiplerini muhatap alıyor, 2 ay ödemeyen olursa üçüncü ay icraya veriliyor.

işte merkezi otoriter yönetim olunca iş değişiyor ama kaç tane apartmanın böyle oluşumu var ki?

Arkadaşın da yönetici aylık 30 tl geçikme zammı koymuş ama takan var mı diye sor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri