Bu kış (2019>2020) Ne kadara ısındık?Kış Nasıl Geçti?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Değil. Ama bu peteğin soğuma hızıyla da ilgili bir durum. Her zaman bir sorun vardır denilemez bence.
Hiç tesisat temizliği & petek temizliği yapılmadıysa alt kısımlarda kireç tortusu ve çamur birikmiş olabilir.
Evde kendiniz de tesisat & petek temizliği yapabilirsiniz.
Şahsen bizim tesisattan bir miktar çamur çıkmıştı.

Pürjörden hava aldıkça tesisat basıncı düşer, basınç düştükçe tesisata su ekleyin kombiden, sonra tekrar hangi petekte hava varsa alın.
Böyle böyle sistemdeki havayı atarsınız.

Temizlik için de şöyle yapabilirsiniz, tüm petekleri kapatın. Sonra temizleyeceğiniz peteği açın ve kombiyi en yüksek sıcaklığa alın.
Kombi kısa sürede termostat yapacak yani o sıcaklığa ulaşacaktır.
Sonra tesisatınızda musluk varsa, kombinin altında boruya eklenmişse eğer, oraya bir hortum takıp lavaboya hortumu tutarak oradaki kirli suyu boşaltabilirsiniz.
Böyle böyle tüm petekleri sırayla birkaç kere iyice ısıtarak içindeki tortudan arındırabilirsiniz.

Onun haricinde petekleri tek tek söküp banyoya götürüp içine tazyikli su da basabilirsiniz benim gibi, bayağı zahmetli bir iş bu tabi.
Tazyikli su dediğim de, fıskiyeyi söküp, petek girişinden içine su basmaktı. Bu şekilde de biraz tortu çıkmıştı zannımca.

Tesisat temizliğini dışarıya da yaptırabilirsiniz tabi ama ilacın mutlaka kombiden ve sistemden atılması lazım.
15-20 dakikalık bir iş değil. İlaç sistemde veya kombide kalırsa, kombiye hasar verebiliyormuş zamanla.

Bunlar benim internetten araştırıp öğrendiğim bilgiler, kesin bir doğruluğu varmış gibi düşünmeyin tabi.
Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam. Peteklerden hava alırken petekteki bütün suyu boşaltmaya gerek yok değil mi?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Yok hayır, purjörü yavaş yavaş açtığınızda su geldiği an kapatın. Su geldiği an hava çıkmış demektir.
Sonra baktınız sistem basıncı düşmüş, su ekleyin yeniden.
Peki bu şekilde bütün peteklerdeki havayı alırsak kombinin su eksiltme sorunu hallolur mu? Bir yerde kaçak olmadığını varsayarsak?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Peki bu şekilde bütün peteklerdeki havayı alırsak kombinin su eksiltme sorunu hallolur mu? Bir yerde kaçak olmadığını varsayarsak?

Hava yoksa, kaçak da yoksa, kombi de sağlamsa sorun kalmaz bence.
Bir de tesisat temizliği yaparsınız, geriye başka bir şüphe kalmaz. :bilmiyom

Ev de bir yerden soğuk geliyor demiştiniz, o neden oldu? Daha önce yoktu diye anladım ben ama? :alala

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Hava yoksa, kaçak da yoksa, kombi de sağlamsa sorun kalmaz bence.
Bir de tesisat temizliği yaparsınız, geriye başka bir şüphe kalmaz. :bilmiyom

Ev de bir yerden soğuk geliyor demiştiniz, o neden oldu? Daha önce yoktu diye anladım ben ama? :alala
O soğukluk olayı geçen sene pek yoktu. Bu sene nedense giriş koridorundan veya hol mü deniyor, neyse, oradan içeriye soğukluk geliyor gibi hissettim çoğu zaman. Çünkü oturduğumuz odanın kapısını kapattığımda bu durum azalıyordu. Ama koridordaki peteğe bakıyorum, yanıyor; çelik kapının altına sünger yapıştırdım, rahatsız edici bir hava sızıntısı yok, kapının ve eşiğinin serin olması dışında; lavabo kapısının altı kapalı, vs. O yüzden de bir türlü bilemedim neden ve nasıl olduğunu. Halbuki dışarıdan içeri girdiğimde evin içindeki sıcaklık hemen hissettiriyor kendini. Ama içeri geçip oturmaya başladığımda sanki o taraftan bir serinlik geliyor gibi. Oturma odasının balkon kapısı kilitli ve cam balkon olduğundan oradan soğuk gelmesine pek ihtimal vermiyorum zaten. Sonuç olarak, :bilmiyom

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O soğukluk olayı geçen sene pek yoktu. Bu sene nedense giriş koridorundan veya hol mü deniyor, neyse, oradan içeriye soğukluk geliyor gibi hissettim çoğu zaman. Çünkü oturduğumuz odanın kapısını kapattığımda bu durum azalıyordu. Ama koridordaki peteğe bakıyorum, yanıyor; çelik kapının altına sünger yapıştırdım, rahatsız edici bir hava sızıntısı yok, kapının ve eşiğinin serin olması dışında; lavabo kapısının altı kapalı, vs. O yüzden de bir türlü bilemedim neden ve nasıl olduğunu. Halbuki dışarıdan içeri girdiğimde evin içindeki sıcaklık hemen hissettiriyor kendini. Ama içeri geçip oturmaya başladığımda sanki o taraftan bir serinlik geliyor gibi. Oturma odasının balkon kapısı kilitli ve cam balkon olduğundan oradan soğuk gelmesine pek ihtimal vermiyorum zaten. Sonuç olarak, :bilmiyom

Ev müstakil mi? Apartman dairesi ise eğer, alt komşunuz yakmıyor olabilir mi?
Aynı his bizim evde de mevcut çünkü. Biraz da hareketsiz kalmaktan da oluyor olabilir diye düşünüyorum.
Bir de bu sene kış daha sert geçiyor zaman zaman bence. Ondan da olabilir.
Tesisatta hiç temizlik yapılmadıysa o işi mutlaka yapın derim hocam.
Tesisatta eğer musluk yoksa peteğin altta boşta kalan yerini de çıkartıp bir kovaya boşaltarak da yapabilirsiniz aynı işi. (Biraz zor oluyor ama.)

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Ev müstakil mi? Apartman dairesi ise eğer, alt komşunuz yakmıyor olabilir mi?
Aynı his bizim evde de mevcut çünkü. Biraz da hareketsiz kalmaktan da oluyor olabilir diye düşünüyorum.
Bir de bu sene kış daha sert geçiyor zaman zaman bence. Ondan da olabilir.
Tesisatta hiç temizlik yapılmadıysa o işi mutlaka yapın derim hocam.
Tesisatta eğer musluk yoksa peteğin altta boşta kalan yerini de çıkartıp bir kovaya boşaltarak da yapabilirsiniz aynı işi. (Biraz zor oluyor ama.)
Ev apartman dairesi ve altta bekar bir öğretmen oturuyor ve genelde de evde olmuyor ? Ama kaloriferlerlerini ne kadar yaktığını bilmiyorum. Ya da dediğiniz gibi oturup kalmaktan veya içlik giymemekten de olabilir. Kombi 45'de yanarken adeta içeride bazen üstüme battaniye örtüp oturuyordum. 50 dereceye alınca ortam biraz daha konforlu oldu tabi. Ama dediğiniz gibi bu sene kış biraz sert oldu sanki. Ben acaba sadece ben mi üşüyorum diye düşünürken, tek üşüyenin ben olmadığını farkettim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ev apartman dairesi ve altta bekar bir öğretmen oturuyor ve genelde de evde olmuyor ? Ama kaloriferlerlerini ne kadar yaktığını bilmiyorum. Ya da dediğiniz gibi oturup kalmaktan veya içlik giymemekten de olabilir. Kombi 45'de yanarken adeta içeride bazen üstüme battaniye örtüp oturuyordum. 50 dereceye alınca ortam biraz daha konforlu oldu tabi. Ama dediğiniz gibi bu sene kış biraz sert oldu sanki. Ben acaba sadece ben mi üşüyorum diye düşünürken, tek üşüyenin ben olmadığını farkettim.

Alttaki daire yakmıyorsa, sonuçta tabandan yalıtım her dairede yok henüz, o da etkiliyor olabilir.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Geçen ayın 7 sine kadar yakmadim desem yeridir sadece bir kaç gün çalıştı malum 7 sinde bebek oldu, bu ay 280 lira fatura geldi.
Geçen sene kombi ayarı 45-50 lerde iken 350 TL fatura gelirdi yine battaniye altında otururduk bu yaz alt kat doldu ben ısındığımı yeni anladım. Şu an kombi en düşük 38 derecede çalışıyor, benim ayarım 39 . Gelen misafirler çok sıcak diye isyan ediyor. Bende misafir gelince kapatıyorum.
Not ; bina 2 senelik

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Biz Antalya da yaşıyoruz,soğukla da işimiz yok,Ankara ve İstanbul dan sonra buraları bize yaz-bahar gibi geliyor:kiskis
Doğalgaz çoğu semt de var,biz almadık henüz,almayada niyetim yok zaten!

Ancak burada gaz fiyatlarımı pahalı ne,anlamadım ne iştir Apt.da bazı komşular 700/900 kağıt arası fatura
ödüyorlar!! üst koşuma dün fat.geldi tam 721 kağıt ve son 30 gündür de aman aman soğuk filan olmadı yaw
bunlar kombi kullanıyorlar,diğer çevre den de duymaktayım 300/500 kağıtları

Biz klima ile ısınıyoruz en son faturam geçen gün geldi 190 kağıt! zaten 120/130 kağıdı bunun elektrik için geliyor
sadece hangi odada oturuyorsak orasının klimasını yakıyoruz
Sanırım Antalya da gaz birim m3 fiyatı aşırı pahalı??

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Geçen ayın 7 sine kadar yakmadim desem yeridir sadece bir kaç gün çalıştı malum 7 sinde bebek oldu, bu ay 280 lira fatura geldi.
Geçen sene kombi ayarı 45-50 lerde iken 350 TL fatura gelirdi yine battaniye altında otururduk bu yaz alt kat doldu ben ısındığımı yeni anladım. Şu an kombi en düşük 38 derecede çalışıyor, benim ayarım 39 . Gelen misafirler çok sıcak diye isyan ediyor. Bende misafir gelince kapatıyorum.
Not ; bina 2 senelik

Hayırlısı olsun Allah analı babalı büyütsün kaderi güzel olsun inş hocam.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Biz Antalya da yaşıyoruz,soğukla da işimiz yok,Ankara ve İstanbul dan sonra buraları bize yaz-bahar gibi geliyor:kiskis
Doğalgaz çoğu semt de var,biz almadık henüz,almayada niyetim yok zaten!

Ancak burada gaz fiyatlarımı pahalı ne,anlamadım ne iştir Apt.da bazı komşular 700/900 kağıt arası fatura
ödüyorlar!! üst koşuma dün fat.geldi tam 721 kağıt ve son 30 gündür de aman aman soğuk filan olmadı yaw
bunlar kombi kullanıyorlar,diğer çevre den de duymaktayım 300/500 kağıtları

Biz klima ile ısınıyoruz en son faturam geçen gün geldi 190 kağıt! zaten 120/130 kağıdı bunun elektrik için geliyor
sadece hangi odada oturuyorsak orasının klimasını yakıyoruz
Sanırım Antalya da gaz birim m3 fiyatı aşırı pahalı??

Antalya ya ilk geldiğim de farkettiğim evlerde baca olmamasıydı hatta o o zm gazda yoktu diye hatırlıyorum.Tanıdıklar burada çoğu kişi sıcak suyunu güneş enerjisi ile ,ısınmayı klima ve ocağıda tüple kullanır demişti.

Evet gaz fiyatları bölgeye göre değişiklik gösteriyor misal en ucuz Türkiye ye ilk gaz gelen Bursa daydı sanırsam.Bu biraz gaz dağıtım şirketinin kaç yıl anlaşması , amortisman bedeli ,kullanan abone sayısına bağlı.Antalya da da çoğu kişi ocak için kullanıyorsa firmanın alt yapı maliyeti çıkarması daha uzun süreceğinden birim fiyat pahalı oluyor.Devlette buna birşey demiyor malasef.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
yaw burada ne kadar kış oluyorki,biraz yakıp ısınayım desen 300/400 kağıt kafadan geliyor,iyi ısınayım dersen
min 600/700 kağıt veriyorlar,hatta en alt komşum 1 hafta yaktım 190 kağıt geldi demişti geçenlerde!

"Sıcak Su" için hemen herkes de zaten "Gün-Isı" denen sistem vardır,yani beleş:kiskis
Isınma da Klima ile aşılıyor,her odada klima illaki oluyor!
Mutfak da ise Tüp kullanılıyor

şimdi herkes ne tüketiyorsa hesabını ona göre yapıp ona göre bir tercih yapıyor doğal olarak
biz Tüp(70/75 gün gidiyor)+sıcak su beleş+ısınma için de aylık sanırım ortalama 70/80 kağıt ödüyoruz

Gaz yakanlar giderek azalıyor bu arada,dikkatinizi çekerim!!
Bizim Apt.(10 daire) 2 tanesi bu sene klimaya döndüler yeniden,gazı sadece Ocak da kullanıyorlar
En üst kat da küçük cocuklu aile var son fatura 721 bir önceki ise 890 idi:hmm

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
yaw burada ne kadar kış oluyorki,biraz yakıp ısınayım desen 300/400 kağıt kafadan geliyor,iyi ısınayım dersen
min 600/700 kağıt veriyorlar,hatta en alt komşum 1 hafta yaktım 190 kağıt geldi demişti geçenlerde!

"Sıcak Su" için hemen herkes de zaten "Gün-Isı" denen sistem vardır,yani beleş:kiskis
Isınma da Klima ile aşılıyor,her odada klima illaki oluyor!
Mutfak da ise Tüp kullanılıyor

şimdi herkes ne tüketiyorsa hesabını ona göre yapıp ona göre bir tercih yapıyor doğal olarak
biz Tüp(70/75 gün gidiyor)+sıcak su beleş+ısınma için de aylık sanırım ortalama 70/80 kağıt ödüyoruz

Gaz yakanlar giderek azalıyor bu arada,dikkatinizi çekerim!!
Bizim Apt.(10 daire) 2 tanesi bu sene klimaya döndüler yeniden,gazı sadece Ocak da kullanıyorlar
En üst kat da küçük cocuklu aile var son fatura 721 bir önceki ise 890 idi:hmm

Yazımın başında da belirttiğim gibi istatiksel olarak da doğalgaz tüketimi düşmüş.Aslında kombici abinin anlattığı gibi dünya da başta doğalgaz ve katı yakıt olarak terketme ,kullanımı azaltma eğilimi varken bizde marifetmiş gibi tüketimi artıyor .Azaldı dediysemde zamlardan dolayı tabi ki bizim ülkemiz de.Elin yabancısı abinin dediği gibi ısı pompası , güneş enerjisi kaskat sistemi gibi bağımsız ısınma yöntemlerini benimserken bizde ise olmayan doğalgazda yöneliyoruz. Daha öncede yaşadık Rusya ile aramız açıksa adamlar gazı kesecek ler mi yoksa satmaya devam mı edecekler bunun paniğini yaşıyoruz.Hatta hiç unutmam dönemin Enerji bakanı kesselerde stokta kışı çıkacak kadar doğalgazımız var demişti Tabi bunlar siyaset içeren konular ben siyasetten bağımsız olarak güzel ülkemin bağımsız, ekonomik,doğa dostu teknoloji ler ile ısınmasını isterim.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Merkezi sistem hergün 25- 26 derece civarı tüm odalar..Ayda 150 TL.. Balkon hergün açık ve en üst kat.. Fazla sıcak beni rahatsız etse de zaten lanet cigara içtiğimden dolayı balkon daima açık.. 15 senedir aynı durum.. Geceleri balkon kapısı 1 karış aralık uyurum kuru ayazlarda bile.. Kombi yakanlara merkezi sistem öneririm..Kombiyi cayır cayır yakmak devri kapanmıştır.. Merkezi sistemde alt üst katlar ve apartman içi radyatörler 24 saat yandığı için ısınma sorunu olmuyor.. Ortak ödeme olduğundan dolayı gelen zamlar fazla etkilemediği gibi ödenen yakıt parası düşük kalmaktadır.. İyi ki de kombili de oturmuyorum,... otursaydık sanırım ma- aile battaniyeler altında yaşamımızı sürdürürdük..

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt