Bosch Maxx 7 ruhunu teslim mi etti

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Herkese merhaba.
Çamaşır makinamız su alıyor, su boşaltıyor, ancak tambur dönmüyor bir türlü. Program başladığında tık tık röle seslerini duyuyorum. Buradan yola çıkarak motorda bir sorun olduğunu düşündüm (muhtemelen kömürler bitti) Ancak sıkma programına aldığımda su boşaltma işlemi başlıyor, tamburun dönmesi için röleden gelen ilk tık sesinde süre 1dk'ya düşüyor. Bu da anakart arızasını düşündürdü. Ama yıkama programlarında böyle bir şey yok. Dediğim gibi su alıyor, sonra fasılalı olarak motoru sağa sola çeviren rölelerin aralıklı tık tık seslerini duyuyorum fakan dönen eden bir şey yok.

Var mı fikri olan.
Yerim çok dar ve üstünde kurutma var. Yoksa şimdiye 40 kere söktüydüm arka kapağı. :)

Teşekkür.

Ek: bir sürü çamaşır birikti ve önümüz c.tesi pazar :( Bu arada özellikle sıkmada hır hır sesler gelmekte idi son zamanlarda, bu da kömür/motor konusunu düşündürdü iyiden iyiye. Makinayı açıp avometreyle motorun giriş çıkışlarına baksam, gerilim varsa ve motor dönmüyorsa demek ki ya kömürler, ya da sargılarda bir şey vardır diye de düşünüyorum ama dar alanda kısa paslaşmalar :( :( :( Ve üstündeki eşek ölüsü kurutucu

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
MAkineyi biraz öne veya arkaya yatırman lazım ama üstünde kurutma var ve yer dar dedin kömürden şüphe ediyorsan kontrol etmen lazım , bir çok madelde arka kapak sökülebilir en azından bunu sokebilirsen aşağıda gösterdiğim kömür yerlerine tornavidanın tersi ile ne çok ne hafif şekilde bı kaç kere tık tık vur 2 kömür kısmında sonra dene. Dönerse kömürler bitik olabilir

IMG_20200207_2141157642a2f24d224bf7.jpg

Bu sekilde belki bı kaç yıkama yada yarım yıkama yapabilir.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Rölelerin senini duyuyorsan, tambur rahat dönüyorsa, avometreyle motora yanaşacaksın.

Valla öyle olacak, gece gece fatih bank videolarına sardım yılana sarılır hesabı :kiskis :sirit:haha1

Tahminlerim:
1- Motor (Kömür, kondansatör, sargılar, hepsi olabilir) Mahalle arasında bile bulabilmeyi umuyorum.
2- Kart (şaka maka işte bundan korkuyorum)

Oooof, of. Daraşmalık banyoya hangi akla hizmet ettim de makine/kurutma apartmanı diktim. Üstte kurutucu olmasaydı, dedim ya dalmıştım çoktan. Gece gece yemiyo ama, tek başıma bi sakatlık çıkmasın, ters bi haraket yapıp belden olmak da var.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

MAkineyi biraz öne veya arkaya yatırman lazım ama üstünde kurutma var ve yer dar dedin kömürden şüphe ediyorsan kontrol etmen lazım , bir çok madelde arka kapak sökülebilir en azından bunu sokebilirsen aşağıda gösterdiğim kömür yerlerine tornavidanın tersi ile ne çok ne hafif şekilde bı kaç kere tık tık vur 2 kömür kısmında sonra dene. Dönerse kömürler bitik olabilir

IMG_20200207_2141157642a2f24d224bf7.jpg

Bu sekilde belki bı kaç yıkama yada yarım yıkama yapabilir.

arka kapak açılıyor, zaten motora erişirsem direk söküp parçacıya gideceğim.
hele bi yarın olsun da.

teşekkürler bilgi için.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Valla öyle olacak, gece gece fatih bank videolarına sardım yılana sarılır hesabı :kiskis :sirit:haha1

Tahminlerim:
1- Motor (Kömür, kondansatör, sargılar, hepsi olabilir) Mahalle arasında bile bulabilmeyi umuyorum.
2- Kart (şaka maka işte bundan korkuyorum)

Oooof, of. Daraşmalık banyoya hangi akla hizmet ettim de makine/kurutma apartmanı diktim. Üstte kurutucu olmasaydı, dedim ya dalmıştım çoktan. Gece gece yemiyo ama, tek başıma bi sakatlık çıkmasın, ters bi haraket yapıp belden olmak da var.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

arka kapak açılıyor, zaten motora erişirsem direk söküp parçacıya gideceğim.
hele bi yarın olsun da.

teşekkürler bilgi için.

Mahalleden bir cengaver ile kurutmayı aşağı indirin? :sirit

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Mahalleden bir cengaver ile kurutmayı aşağı indirin? :sirit

Hehehe
aslında kurutucuyu tek başıma da aşağı indirebiliyorum ama yer kalmıyor bu sefer. Kulenin soluna yaslı lavobo/dolap kütlesinin üstünden atlatıp, ç.makinası önünü/etrafını boş tutmayı düşünüyorum ki makinayı rahatça çekeyim, yatırayım vesaire. Bir de bu lanet şeyin kömürü arçelik grubu gibi çelik yatak içinde değil. Kömürü yuvaya saldıktan sonra arkadaki yayları tepip kablo bağlantı soketini yuvasına kilitlemek için el alışkanlığı gerekiyor, fırt fırt kaçıyor fırlama yay.

Off, tek derdi kömür olsa... Kablo grubuna da dalabilirim ama kartta bi sorun varsa o zaman dert.

Öyle bi durumda makinayı direk tükana indirip yeni makina alacam. Bunu da uzun vadede tamir edip yallah yazlığa... (E oradaki 38 yıllık lavamatı emekli etmek gerek sanırım.)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hehehe
aslında kurutucuyu tek başıma da aşağı indirebiliyorum ama yer kalmıyor bu sefer. Kulenin soluna yaslı lavobo/dolap kütlesinin üstünden atlatıp, ç.makinası önünü/etrafını boş tutmayı düşünüyorum ki makinayı rahatça çekeyim, yatırayım vesaire. Bir de bu lanet şeyin kömürü arçelik grubu gibi çelik yatak içinde değil. Kömürü yuvaya saldıktan sonra arkadaki yayları tepip kablo bağlantı soketini yuvasına kilitlemek için el alışkanlığı gerekiyor, fırt fırt kaçıyor fırlama yay.

Off, tek derdi kömür olsa... Kablo grubuna da dalabilirim ama kartta bi sorun varsa o zaman dert.

Öyle bi durumda makinayı direk tükana indirip yeni makina alacam. Bunu da uzun vadede tamir edip yallah yazlığa... (E oradaki 38 yıllık lavamatı emekli etmek gerek sanırım.)

Kurutma makinesini başka odaya alın, dikkat edin bel fıtığı olmayın.
Bu şey gibi oldu, Cem Yılmaz "Ben varım, usta var, musluk var" diyordu. O kadar sıkışık bir ortam yani. :haha1

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Kurutma makinesini başka odaya alın, dikkat edin bel fıtığı olmayın.
Bu şey gibi oldu, Cem Yılmaz "Ben varım, usta var, musluk var" diyordu. O kadar sıkışık bir ortam yani. :haha1

Sağolsun bi arkadaş el attı, birlikte hemen yandaki lavobonun üstünden aşırıp koyuverdik yere.
Yarın yine rica edecem, bi de kahvaltı ısmarlarım, köy yımırtalı. Koyarız geri yerine.
Kömürdenmiş, değiştirince halloldu, şu an yıkama yapıyor ?

Ancak uygun (ve orcinal) kömür diye verilen zımbırtının terminali uymadı. 45 dakika uğraştım bi kömürü yerine sokabilmek için. Ben de eskisini kömürün dibinden, yenisini terminalin dibinden kesip entül yaptım, oluverdi. O 45 dakika içinde bu kadar mı baltayım diye düşündüm hep. Balta olan imal edenmiş demek ki.

Yanıtlayan herkese çok teşekkür.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Sağolsun bi arkadaş el attı, birlikte hemen yandaki lavobonun üstünden aşırıp koyuverdik yere.
Yarın yine rica edecem, bi de kahvaltı ısmarlarım, köy yımırtalı. Koyarız geri yerine.

Ancak uygun (ve orcinal) kömür diye verilen zımbırtının terminali uymadı. 45 dakika uğraştım bi kömürü yerine sokabilmek için. Ben de eskisini kömürün dibinden, yenisini terminalin dibinden kesip entül yaptım, oluverdi. O 45 dakika içinde bu kadar mı baltayım diye düşündüm hep. Balta olan imal edenmiş demek ki.

Geçmiş olsun

MUTLU SON DİYELİM !!! .

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Orjinal üretim kömür pek görmedim örnek; yetkili servislerde kömür değişimi yoktur. Bu nedenle yan sanayi olaciligi yüksektir. Tek sorum şu ne sıklıkla kömür bitiriyor? Daha önce bitirmiş miydi?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Orjinal üretim kömür pek görmedim örnek; yetkili servislerde kömür değişimi yoktur. Bu nedenle yan sanayi olaciligi yüksektir. Tek sorum şu ne sıklıkla kömür bitiriyor? Daha önce bitirmiş miydi?

Şimdi makinenin 13. senesi diyecem, beni kovalayacaklar. :haha1
Evet, 13 yaşında ve son 9 yıldır da, neredeyse her gün kullanılıyor.
Bu yüzden de 3-5 yıla yine değiştiririz bi takım kömür (ya da motor) diye düşünüyorum.
Zira bu kömürler orjinali gibi bu tempoya 13 yıl dayanmaz sanırsam. :kiskis

Gerçi kayın ve maunceezlerimin yazlığındaki lavamat 38 yıllık, halen inatla çalışmakta.
Ancak bu yaz boşaltma motoru ile ilgilenmem gerekecek sanırım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt