Bosch Kombi Buzdolabı Ses problemi

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba arkadaşlar,

11 yıldır kullandığım Bosch kombi (buzluk kısmı altta olanlardan) buzdolabından garip sesler gelmeye başladı. Neden olabilir ve ne yapmalıyım konusunda desteklerinizi fikirlerinizi rica ederim. video aşağıdaki linklerde mevcut, sesi duyabilirsiniz videoda..

özellikle kapıyı açıp kapatınca ve belirli aralıklarla bu ses çıkıyor. tabi gece ortam sessiz olduğundan salondan da duyuluyor bu tuhaf ses.. bu arada soğutma performansında bir sorun hissetmedik şimdiye kadar..

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
aç kapa yapıldıkça vakum yapıyor haliyle tahliye borusundan kompresör üzerindeki buharlaştırma kabına hava ve su karışık ses yaparak akıyor.

Öyle anlattin ki sanki bu ses çok normal ben buzdolabına haksızlık etmişim gibi hissettim? 11 yıldır yoktu bu ses.. birde sadece kapı açıp kapatınca değil, mesela şuan bu mesajı yazarken içerden gırgırgır ses geliyor 10-15 sn sonra kesiliyor, aradan bir süre geçiyor yine aynı ses geliyor..

Nedir çözümü, servis mi çağırayım TEKNOwest TEKNOWEST ?

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
dönmeye çalışan fakat dönemeyen bir fan sesinede benziyor

Katılıyorum. Fanda sorun var gibi.

Zira kapak kapanınca devreye girecek başka bir motor vb hareketli parça yok(tur).

Sekiz yıllık Arçelik dolapta buzluktaki fanın devresi yanmış çalışmıyordu. Buzluğun üst yarısı dondurmuyordu. Ebmpapst marka çıktı şaşırdım. Aynısından aldım taktım. Kondenser fanının da bir kanadı kopup takılıp hareketi engellemiş. Onu da yeniledim. Dolap kendine geldi. Olabiliyor yani.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Öyle anlattin ki sanki bu ses çok normal ben buzdolabına haksızlık etmişim gibi hissettim? 11 yıldır yoktu bu ses.. birde sadece kapı açıp kapatınca değil, mesela şuan bu mesajı yazarken içerden gırgırgır ses geliyor 10-15 sn sonra kesiliyor, aradan bir süre geçiyor yine aynı ses geliyor..

Nedir çözümü, servis mi çağırayım TEKNOwest TEKNOWEST ?

Kapağı iten düğmeyi elinizle itip fan üflüyor mu kontrol edin derim.
Altta veya üstte switch (anahtar) olur, bas çek mekanizmalı.
Onu elinizle ittirin içeri, o sırada hava deliklerine bir bakın üfleme var mı?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Kapağı iten düğmeyi elinizle itip fan üflüyor mu kontrol edin derim.
Altta veya üstte switch (anahtar) olur, bas çek mekanizmalı.
Onu elinizle ittirin içeri, o sırada hava deliklerine bir bakın üfleme var mı?
günaydın,

düğmeye basıp kontrol ettiğimde arka iç kısımdaki fan devreye giriyor ve üflüyor. ama zannediyorum ki seste ondan geliyor. Akşam dolabı çekip arka kısımdan görebilir miyim bilmiyorum ama kontrol edeceğim. belkide benim müdahale edebileceğim basit bir tozlanma sıkışma sorunudur..

yoksa servis çağıracağım artık.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Fan motorunu değiştirin, elinizden iş geliyorsa kendiniz değiştirebilirsiniz, geçen yıl 35 liraya alıp kendim değiştirdim, servis çağırsan 150-250 lira alır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
günaydın,

düğmeye basıp kontrol ettiğimde arka iç kısımdaki fan devreye giriyor ve üflüyor. ama zannediyorum ki seste ondan geliyor. Akşam dolabı çekip arka kısımdan görebilir miyim bilmiyorum ama kontrol edeceğim. belkide benim müdahale edebileceğim basit bir tozlanma sıkışma sorunudur..

yoksa servis çağıracağım artık.

Fan içeride olur, oraya ulaşabilir misiniz bilmiyorum.
Risk almak istemiyorum diyorsanız servisi çağırın.
Arka kısımdan değil, iç kısımdaki plastik aksamın sökülmesi ile oraya ulaşılıyor benim bildiğim.
Bence risk almayın.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Fan motorunu değiştirin, elinizden iş geliyorsa kendiniz değiştirebilirsiniz, geçen yıl 35 liraya alıp kendim değiştirdim, servis çağırsan 150-250 lira alır.

basit seviyede işleri kendim yapıyorum evde.. iç fan morotunu mu değiştirdin yoksa arka fan motoru mu? Domestos Domestos arka fan motoru baya kolay gibi gözüküyor açıkta gözüküyor izlediğim videolarda, ama iç fan motoru sanırım beni aşar gibi :)

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Arkadaşlar merhaba,

bu konuyla alakalı ses bir süre sonra kendiliğinden kesildi, fakat 29 Ekim sabahı kalktığımızda buzdolabının üst kısmının (buzluk altta ve buzluğun sıcaklığında bir sorun yok) soğutmadığını fark ettik. Eş dost tanıdık vasıtasıyla bir buzdolabı tamircisine ulaştım. Ustaya durumu izah ettim telefondan, sesten bahsettim, sesin geçen hafta kesildiğinden vs bahsettim.. Birkaç soru sordu, arka fana bak, motor sıcak mı vs gibi.

Adam kendinden emin bir şekilde babacan bir tavırla ya kendini korumaya almıştır, ya buzlanma yapmıştır yada iç fan bozulmuştur dedi. Hallederiz dedi. Malzemeleri 2 günlüğüne koyacak yerin var mı dedi, dedim var. O zaman en az 48 saat dolabın fişini çek bekle, buzlanma ise sorun çözülecektir dedi. İlk başta inanmadım adama, çok saçma geldi ama gerçekten işe yaradı. dolap şuanda normal bir şekilde çalışıyor ve soğutuyor. Adam istese gelip fanı motoru değiştirip giderdi kötü niyetli olsa, böyle ustalarda az bulunur dedim içimden..

Buda burada kalsın, belki birinin işine yarar :cigara

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri