Bosch Bulaşık Makinesi Ses Sorunu

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Eylül ayında aldığımız makine yaklaşık 2 aydır biraz fazla sesli çalışıyor. Aslında biz sorun olup olmadığı konusunda emin değildik ama aynı modeli kullanan bir yakınımız "bu çok sesli çalışıyor" deyince bugün eşim servisi aradı. Çağrı merkezindeki bayan sesin su basıncından kaynaklandığını şıp diye anlayıp tesisatçı çağırıp sulara baktırmamız gerektiğini söylemiş. Dahası bundan dolayı makine onarıma girerse garanti kapsamında olmayacağını, ücret talep edilebileceğini belirtmiş. Biz bu ürünün marka değerine güvenip +5 yıl garantisiyle beraber dünya para verdik.

Sorum şu: Sorun gerçekten su basıncından olabilir mi? Eğer öyleyse kurulumu yapan servisin uygun basıncı musluktan ayarlaması gerekmez miydi? Ve söyledikleri gibi onarım için ücret talep ederlerse nasıl bir yol izlemeliyiz? Teknik servis yarın gelecek.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Selam sesi bize ulastirirsaniz daha mantıklı olur. Sesi hangi adımda yapıyor ?
Tek seferde mi su alırken mi?
Cihazın herhangi bir arızası yoksa servis ücreti talep etmeleri dogaldir.
Servisin gerekli su basıncı ayarı diye birşeyi bulaşık Makinesi için yoktur. Çeşmeden gelen su bar basıncı normal değerde ise birşey yapamazlar. Kullanılan tesisat boru kalitesi ile sorun varsa veya eski ise bunlarda dış etken sayılabilir

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Selam sesi bize ulastirirsaniz daha mantıklı olur. Sesi hangi adımda yapıyor ?
Tek seferde mi su alırken mi?
Cihazın herhangi bir arızası yoksa servis ücreti talep etmeleri dogaldir.
Servisin gerekli su basıncı ayarı diye birşeyi bulaşık Makinesi için yoktur. Çeşmeden gelen su bar basıncı normal değerde ise birşey yapamazlar. Kullanılan tesisat boru kalitesi ile sorun varsa veya eski ise bunlarda dış etken sayılabilir

Suyu aldıktan sonra yıkama evresinde yapıyor. Yani aynı muslukta aylardır sorun yaratmayan makine şimdi sorun yaratınca bu kullanıcı hatası mı oluyor? Basınçla ilgili herhangi bir tespit yapılması, bu işlerde yetki belgesi olan bir tesisatçıdan "makine için basınç uygundur" raporu alınması gerektiğini ben bir yerden okumadım, yetkili servis de kurulum yaparken bunu bana söylemedi. İkamet ettiğimiz bölgedeki suyun durumuna göre tuz veya parlatıcı kullanılıp kullanılmaması gerektiği ile ilgili tavsiyede bulunabilen servis elemanları gerekli ölçümleri yapmış olmalı ki su hakkında bilgi sahibidirler öyle değil mi?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Suyu aldıktan sonra yıkama evresinde yapıyor. Yani aynı muslukta aylardır sorun yaratmayan makine şimdi sorun yaratınca bu kullanıcı hatası mı oluyor? Basınçla ilgili herhangi bir tespit yapılması, bu işlerde yetki belgesi olan bir tesisatçıdan "makine için basınç uygundur" raporu alınması gerektiğini ben bir yerden okumadım, yetkili servis de kurulum yaparken bunu bana söylemedi. İkamet ettiğimiz bölgedeki suyun durumuna göre tuz veya parlatıcı kullanılıp kullanılmaması gerektiği ile ilgili tavsiyede bulunabilen servis elemanları gerekli ölçümleri yapmış olmalı ki su hakkında bilgi sahibidirler öyle değil mi?
burda daha çok soruma soru cevabı geldi :) ben çözüme gitmek istiyordum.
en çok karşılaşılan soru servis bana bunu söylemedi ? gel bunu açalım, o kadar parça o kadar işlem var ki bir makinada anlatmaya kalsa ne hafızada kalır nede gerekli bilgileri vermiş olurlar.
*tuz ayarı standarttır ama alt ile üst kat bar basıncı bile farklı olabilir.
video çekme şansınız var mı ?, bu ses yıkamaya başlayınca olduğu için motordan mı yapıyor nereden yapıyor anlamak lazım. su alma işlemi bittiğine göre demekki ses muslukla alakalı değil

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Biz tüketici olarak bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir. Ancak kaçımız yeni taşındığımız, özellikle kirada oturduğumuz evin musluklarındaki su basıncını merak edip gidip tam donanımlı bir tesisatçı tutup parasını verip su basıncını ölçtürüp onaylatırız? Gerçekten bunu yapan var mıdır bilmiyorum. Basınç denen olay musluktan kolaylıkla ayarlanabilir bir şey aslında. Ben bunu çamaşır makinesinde yaptım. Taşınma sonrası mevcut çamaşır makinesini kurduktan sonra ilk çalıştırmada musluğu tam açmayıp makinenin rahat su almasını sağlayacak şekilde ayarladım ve öyle bıraktım. Bu, bulaşık makinesinde kolay olmuyor ben yapamıyorum ama servis elemanı için pek de zor olmasa gerek. Toplasan 15-20 saniye ya sürer ya sürmez. Yeni makine, özellikle sağlamlığıyla bilinen bir Alman markası bile bu yüzden sorun yaratabiliyorsa bencebu "o kadar işlemin arasında önemsenmeyecek derecedeki" bir işlem olmamalıdır. Neyse; dün akşam video çekmiştim şu şekilde çalışıyor (çalışma sırasında makine tamamen boş) :

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Biz tüketici olarak bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir. Ancak kaçımız yeni taşındığımız, özellikle kirada oturduğumuz evin musluklarındaki su basıncını merak edip gidip tam donanımlı bir tesisatçı tutup parasını verip su basıncını ölçtürüp onaylatırız? Gerçekten bunu yapan var mıdır bilmiyorum. Basınç denen olay musluktan kolaylıkla ayarlanabilir bir şey aslında. Ben bunu çamaşır makinesinde yaptım. Taşınma sonrası mevcut çamaşır makinesini kurduktan sonra ilk çalıştırmada musluğu tam açmayıp makinenin rahat su almasını sağlayacak şekilde ayarladım ve öyle bıraktım. Bu, bulaşık makinesinde kolay olmuyor ben yapamıyorum ama servis elemanı için pek de zor olmasa gerek. Toplasan 15-20 saniye ya sürer ya sürmez. Yeni makine, özellikle sağlamlığıyla bilinen bir Alman markası bile bu yüzden sorun yaratabiliyorsa bencebu "o kadar işlemin arasında önemsenmeyecek derecedeki" bir işlem olmamalıdır. Neyse; dün akşam video çekmiştim şu şekilde çalışıyor (çalışma sırasında makine tamamen boş) :

bu muslukla, su ile alakalı durum değildir. bariz motor dönme anında oluşan sestir. boşken sesi yapması daha fazla olabilir doğru mu? bu ses boşken fiskiyelerin sağa sola vurması ile daha fazla çıkabilir(ihtimal)
olası nedenleri:
motor
borularda tıkanma veya hava oluşacak bir durum olabilir
servisten destek alınız.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
bu muslukla, su ile alakalı durum değildir. bariz motor dönme anında oluşan sestir. boşken sesi yapması daha fazla olabilir doğru mu? bu ses boşken fiskiyelerin sağa sola vurması ile daha fazla çıkabilir(ihtimal)
olası nedenleri:
motor
borularda tıkanma veya hava oluşacak bir durum olabilir
servisten destek alınız.

Hocam sizler daha iyi bilirsiniz ki makine suyu aldıktan sonra şebeke ile işi yoktur dolasıyısı ile basınçlada.Zaten makinedeki sayaçtan alacağı su miktarı bellidir.Basınç yavaşsa suyu geç aldığından biraz süre uzar kısa ise alır ventili kapatır.Bence arkadaşın sesin su alma sonrasında yıkama da oluştuğunu önemle belirtmesi gerekir.Tabi birde dediğiniz gibi bulaşıkların yerleşimi boş dolu olması ses in oluşmasında etkendir.Misal bende vestel ekomaks 46 db ancak boşken hiçte 46 db gibi ses çıkarmıyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Hocam sizler daha iyi bilirsiniz ki makine suyu aldıktan sonra şebeke ile işi yoktur dolasıyısı ile basınçlada.Zaten makinedeki sayaçtan alacağı su miktarı bellidir.Basınç yavaşsa suyu geç aldığından biraz süre uzar kısa ise alır ventili kapatır.Bence arkadaşın sesin su alma sonrasında yıkama da oluştuğunu önemle belirtmesi gerekir.Tabi birde dediğiniz gibi bulaşıkların yerleşimi boş dolu olması ses in oluşmasında etkendir.Misal bende vestel ekomaks 46 db ancak boşken hiçte 46 db gibi ses çıkarmıyor.
aynı şeyleri dedik :), ben borulardan kastım makine içindeki borular vestelin bazı karşıdan baktığında üst fıskiyeyi besleyen boru boğulma sesi gibi ses yapıyor değiştiriyoruz.
bence arkadaş servisi armalı :)

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Bugün servis gelip makine normal çalışıyor demiş, herhangi bir işlem yapmamış ve ücret talep etmiş. Eşim de vermemiş tabi. Ben yarı fiyatına makine almak varken gelip sizden alayım, üstüne para verip garantiyi uzatayım daha senesi dolmadan servis gelip para istesin. Makinemden gayet memnunum ama Bosch benim için bitmiştir. Böyle bir anlayış olamaz.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,610

Bence tasarımdan kaynaklı bir hata var gibi.
İşletimde sorun yoksa firma bunu bir sorun olarak kabul etmez büyük ihtimal.
Aşırı düzeyde rahatsız ediyorsa Bosch'u tüketici mahkemesine verin.

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Aslında beni çok rahatsız eden bir durum değil makine çalışırken oturma odasından duymuyoruz nasılsa. Yıkaması da iyi. Tasarımsal ya da donanımsal bir sorun varsa ileride daha ciddi arızalar verebilir kaygım o yönde.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Aslında beni çok rahatsız eden bir durum değil makine çalışırken oturma odasından duymuyoruz nasılsa. Yıkaması da iyi. Tasarımsal ya da donanımsal bir sorun varsa ileride daha ciddi arızalar verebilir kaygım o yönde.

bu sorun sonradan mı oldu?Öncesi ile farkedilir ses farkı var mı?telefona db programı yükleyip sessiz ortamda ölçün bakalım yüzde 100kesinlik olmasada fikir verir.

P Çevrimdışı

Pozada

Yeni Üye
3 Şub 2018
31
Merhabalar. Bosch SGS43E72EU/35 serisi bulaşık makinemin içinde bulunan filtre deforme oldu. Bir süredir filtresiz kullanıyorum sorun olurmu? Serviste filtre set halinde satılıyor. Tek bulabilirmiyim. Teşekkür ederim.
F fikoloji

IMG_20190910_15171803dcb1449e742e42.jpg

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
küçük sert parçalar nedeni ile (yumurta kabuğu karpuz kavun çekirdeğigibi) cam ve proselenleri cizebilir.fıskiyeler tıkanıp yıkama performası düşebilir.motor -pompa ve resiztansta yemek posaları birikebilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri