Bonsai tarzında ağaçlar hakkında deneyimleriniz

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
simdi basligi gören herkes uyusturucu konusu sanacak :haha
Bu agaclardan yetistiren birileri varmi tohumlari satiliyor alip ekmesi yetistirmesi bakimi vs nasil olur?
filmlerde filan görüyorum cok hosuma gidiyor birde böyle bilge bir tip bununla ugrasirken bir yandan hayat dersi verir nasihat vs. bende birtane alsam eve renk gelse milleti cagirip nasihat versem "tasa oturma yigen" filan desem agacla ilgilenirken hayatin sirrini cözsem diyorum:deli

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bazı marketlerde ve alış veriş sitelerinde satılmakta (sizin oralarda hangilerinde vardır bilmiyorum) Tohumdan yetiştirmeye çalışmak vakit kaybına sebep olur bence.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bazı marketlerde ve alış veriş sitelerinde satılmakta (sizin oralarda hangilerinde vardır bilmiyorum) Tohumdan yetiştirmeye çalışmak vakit kaybına sebep olur bence.
hevesim benim tohumdan yetistirmek zaten ek olarak bunlari yetistirmesi bildigim kadariyla uzun sürüyor ve büyümüs halinde olanlari cinsine göre baya pahali

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
hevesim benim tohumdan yetistirmek zaten ek olarak bunlari yetistirmesi bildigim kadariyla uzun sürüyor ve büyümüs halinde olanlari cinsine göre baya pahali
Bende bun heveslendim neden se yurt dışı bir siteden tohum aldım, kargoya verildi, Türkiye'ye geldi, ama bana gelmedi 6-7 ay oldu artık umudu kestim bende migrostan 20 TL ye hazır ve nazır aldım ?

D Çevrimdışı

Dcup77 

Yeni Üye
16 Kas 2020
27
46
Bir dönem (3-4 sene önce) ben de çok merak salmıştım. Yurtdışından bir sürü (10 çeşitten fazla) tohum getirdim. Talimatlarına birebir uydum (yok suda 10 gün beklet tohumu, sonra şöyle karışımlı toprağa ek, şu kadar cc su ver, vs. vs.).
Hatta 2 adet bitki büyüten LED lamba bile aldım, ona tesisat yaptım...
Neticede tohumların hiç birinden hiçbir şey çıkmadı. 6 ay uğraştım ve sonuç sadece büyük bir hayal kırıklığı.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
5m migroslarda bulunuyor. Hemde fiyat olarak çoğu yere göre uygun.Fazla ışık ve suyu sevmiyor. Suladığınızı unutun.Ayrıca toprağına sıvılaştırılmış solucan gübresini 3 ayda bir uygularsanız rengini ve formunu daha iyi stabilize ediyor.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
bende bir ara merak slamıştım ama yurtdışında bonsai tohumu diye satılan ürünler hikayeden kandırmacadan başka bir şey değil. normal herhangi bir ağaıcn tohumunu ekip, filizleyin, 2 yaşına geldiğinde hem üstten hem kökten budayıp, cüce kalmasını sağlıyorsunuz yoksa ağaç orjinalden cüce değil. pazarlarda satılan fuji elması çekirdeklerini ekmiştim saksıya 2 tanesi çıktı, sonra götürüp babamın bahçesine diktim biraz büyüsünler kendilerine gelsinler diye ama halen incecikler bu arada 4 yaşına girdiler, biraz gövdeleri kalınlaşsa alıcam saksıya budayacam kökünü dalını, yapıcam bonsai yani.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bende bun heveslendim neden se yurt dışı bir siteden tohum aldım, kargoya verildi, Türkiye'ye geldi, ama bana gelmedi 6-7 ay oldu artık umudu kestim bende migrostan 20 TL ye hazır ve nazır aldım ?
Ne tohumu olduğu hakkında paket üzerinde yazılmışsa, Gümrüktekiler işkillenip, iç etmiş olabilir... :slap

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bende bir ara merak slamıştım ama yurtdışında bonsai tohumu diye satılan ürünler hikayeden kandırmacadan başka bir şey değil. normal herhangi bir ağaıcn tohumunu ekip, filizleyin, 2 yaşına geldiğinde hem üstten hem kökten budayıp, cüce kalmasını sağlıyorsunuz yoksa ağaç orjinalden cüce değil. pazarlarda satılan fuji elması çekirdeklerini ekmiştim saksıya 2 tanesi çıktı, sonra götürüp babamın bahçesine diktim biraz büyüsünler kendilerine gelsinler diye ama halen incecikler bu arada 4 yaşına girdiler, biraz gövdeleri kalınlaşsa alıcam saksıya budayacam kökünü dalını, yapıcam bonsai yani.
bunlarin özelligi zaten kücük olmasi bildigim kadariyla. internette dün birdaha göz gezdirdim bahcede yetistirilen ve 50 yillik olani yaklasik 1-1.5 metre boyunda fiyati 18 bin euro

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Boyutun önemli olmadığını bir kez daha anlıyoruz... :slap

?
önemli olan islevi :haha o konu farkliydi sanirim :hmm

bizim beyinsizler zeytin agaclarini kesiyorlar zeytin agaci cok yavas büyüyen bir agac oldugu icin ( bildigim kadariyla) onlarida bonsai gibi kabul etmisler ilanlarda 2500 euro civari fiyata satiliyor kücücük zeytin agaci

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri