Bir aplikasyonda canlı tv yayınlamak yasal mıdır?

P Çevrimdışı

piyong

Yeni Üye
6 Mar 2023
13
38
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Sİteye az önce kayıt oldum. Ve sizlere bir sorum olacak. Ben 06.12.2022 Yılınca bir yazılım şirketi ile anlaşıp bir sosyal medya aplikasyonu yazdırıyorum. Çok ciddi paralar dökmekle birlikte hala uygulamamın asıl amacı olan canlı tv olayını çözemedim. Projeyi 12 nisan 2023 de teslim edicekler. Projemde 10 adet kanal ile çalışıcam. Bunlar tv kanalları olucak ve en çok reyting alan kanallar olacak. Kanallarda hiç bir değişiklik yapılmayacak amblemleri reklamları yayın akışları neyse bizzat onu aplikasyonuma entegre edicem. Bu kanalları defalarca arayıp yasal olarak yayın almak istediğimi kendilerine bildirmeme rağmen kimse benimle irtibata geçmedi. Belediye başkanından bile yardım talebinde bulundum ama yine kanallara ulaşamıyorum. ( Kim napsın beni yani ben kimim ) doğal olarak haklılar. Projeden bahsedemiyorum arkadaşlar çünkü gizlilik sözleşmem var. Ama şu kadarını bilin ki proje gelirinin %25'lik bir kısmı LÖSEV ve SMA hastası çocuklara düzenli olarak bağış yapılacağı sözleşme maddelerimde yazıyor. Arkadaşlar daha net sormam gerekirse ben canlı tv yayınlarını API bağlantılarını yasal olarak kanallardan nasıl alabilirim. Alamassam eğer bu yayınları izinsiz gösterirsem ne gibi sorunlar ile karşılaşırım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Kanal sizin kendi yayinini farkettigi anda yayini kaldirmaniz icin uyari gönderiyor.Bir cok online canlitv yayin sitelerinde bu uyariyi farketmeniz mümkün,mesala xkanalinin uyarisi sebebiyle kanal yayini sunamiyoruz mesaji cikiyor xkanalini izlemek istediginizde.

Ben yurtdisinda yasadigim icin internetten takip ediyorum yayinlari mesala foxtv bu izini vermeyen kanallrdan birisi..

P Çevrimdışı

piyong

Yeni Üye
6 Mar 2023
13
38
Kanal sizin kendi yayinini farkettigi anda yayini kaldirmaniz icin uyari gönderiyor.Bir cok online canlitv yayin sitelerinde bu uyariyi farketmeniz mümkün,mesala xkanalinin uyarisi sebebiyle kanal yayini sunamiyoruz mesaji cikiyor xkanalini izlemek istediginizde.

Ben yurtdisinda yasadigim icin internetten takip ediyorum yayinlari mesala foxtv bu izini vermeyen kanallrdan birisi..
Peki bu kanalları yasal olarak yayınlamak istesek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bir bilginiz var mı?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Peki bu kanalları yasal olarak yayınlamak istesek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bir bilginiz var mı?
Öncelikle bu konuda bilgim yok , ama farkettigim sey su ,büyük ihtimalle bir cok kimse de bu tespiti yapmistir;normal tv yayinciligini artik kimse düzenli takip etmiyor.Kanallarin icerik tekrarlarini sundugu sanal platformlar zaten mevcut,uygun zamanda girip sadece yayina ilgimizin oldugu anlari seyrediyoruz.Artik tüm yayini izleme dönemi cok azaldi.

Sizi hangi analiziniz bu alana yöneltti bilmiyorum, cünki hem ilgi az ,ayrica icerigi üreten kanallar size bu yayinlari ücretsiz kullanmaniz icin niye sizi tercih etsinler.Sonucta onlar olaya ticari bakan sirketler.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Farklı açıdan da ben bakayım, kanal o yayını yapmak için epey masraf ediyor,bazı kanallar zaten canlı tv yayınını verebiliyorlar web sitelerinde ,farklı bir uygulama ile verilebilmesi için sanırım ücret isteyebilirler, çünkü yayın yapacak olan kişi veya kişiler uygulamadan reklam veya kullanım ücreti alabilirler.Tabii bu benim düşüncemdir,konu hakkında pek bilgim yok ama mantıken böyle olacaktır diye düşünüyorum.Peki canlı yayın yapmak istediğinizi nasıl bildirdiniz,hangi yolla yani diye de sorayım.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Lisans telif konulariyla ilgili sorularinizin cevaplarini hukuk bürolarindan almaniz ilerde cikabilecek sorunlari en bastan tespit edip ona göre plan yapmaniza yardimci olur.Eger maddi anlamda ciddi bir yatirim yapiyorsaniz ve korsan yayincilik yapmayacaksaniz olmasi gereken de budur.
En basitinden dizilerin veya canli yayinlanan maclarin yurtdisi yayinlarinin telif haklarini düsünün..

P Çevrimdışı

piyong

Yeni Üye
6 Mar 2023
13
38
Öncelikle bu konuda bilgim yok , ama farkettigim sey su ,büyük ihtimalle bir cok kimse de bu tespiti yapmistir;normal tv yayinciligini artik kimse düzenli takip etmiyor.Kanallarin icerik tekrarlarini sundugu sanal platformlar zaten mevcut,uygun zamanda girip sadece yayina ilgimizin oldugu anlari seyrediyoruz.Artik tüm yayini izleme dönemi cok azaldi.

Sizi hangi analiziniz bu alana yöneltti bilmiyorum, cünki hem ilgi az ,ayrica icerigi üreten kanallar size bu yayinlari ücretsiz kullanmaniz icin niye sizi tercih etsinler.Sonucta onlar olaya ticari bakan sirketler.
Aslında benim projem bir canlı tv uygulaması değil. Evet canlı tv yayını var ama canlı tv yayını programa sonradan eklenmiş bir özellik gibi. bu proje çok farklı keşke anlatabilsem bende patlıcam birilerine projeyi anlatamadığım için. İçerik sosyal medya konu canlı yayınlar oyuncular diziler haber kanalları. Buıgün twitteri açıp baktığınızda 3 başlık görüceksiniz ( siyaset, spor, dizi yarışma programları vb.) bu proje twitter'ın üzerindeki yükü biraz daha azaltıcak :) yani insanlar dizi yarışma ve haber programlarına benim uygulamamdan girip yorum yapıp gerekirse tartışma başlatıcak. Proje gerçekten büyük ve içinde çok farklı olayların yaşanacağı bir algoritma var.

Lisans telif konulariyla ilgili sorularinizin cevaplarini hukuk bürolarindan almaniz ilerde cikabilecek sorunlari en bastan tespit edip ona göre plan yapmaniza yardimci olur.Eger maddi anlamda ciddi bir yatirim yapiyorsaniz ve korsan yayincilik yapmayacaksaniz olmasi gereken de budur.
En basitinden dizilerin veya canli yayinlanan maclarin yurtdisi yayinlarinin telif haklarini düsünün..
Dediğim gibi sadece tv kanallarında insanlar ne izliyorsa benim uygulamamda da aynısını izleyecekler. hiç bir değişime gidilmeyecek. reklamlar da dahil. Yine de dediğiniz gibi bir avukattan bilgi almam daha doğru olur ama bu konuda gerçekten yeterli bir avukatı nerden bulabilirim inan bilmiyorum.

ve şuna da adım gibi eminim bir kaç yıl sonra kanallar benimle iletişime geçip kendi kanallarını benim uygulamamda yayınlamak için bana teklifle gelicekler. dediğim gibi sadece 10 kanal ile çalışıcam. Tabi ilk etapta onları ikna edebilirsem.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Asagida ki yazi Chatgpt nin sorunuza verdigi cevaptir..

Canlı TV yayını uygulaması geliştirmek istiyorsanız, öncelikle yayınlanacak içeriğin sahibi olan TV kanallarının izinlerini almanız gerekir. Bu nedenle, ilk adımınız, yayınlayacağınız TV kanallarının sahipleriyle iletişime geçmek ve izinlerini almaktır. Kanalların sahipleriyle irtibata geçmek için, yayınlayacağınız kanalların web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında iletişim bilgileri olabilir.

Bunun yanı sıra, uygulamanızın gizlilik politikaları, kullanım koşulları ve telif hakkı politikaları gibi yasal gereksinimleri de dikkate almanız gerekir. Bu belgeler, kullanıcılarınızın uygulamayı kullanırken takip etmeleri gereken kuralları belirler ve uygulamanızın yasal olarak uygun olmasını sağlar.

Son olarak, uygulamanızı yayınlamadan önce, uygulamanızın tüm yasal gereklilikleri karşıladığından emin olmak için bir avukat veya hukuk danışmanıyla çalışmanızı öneririz. Bu şekilde, uygulamanızın kanunlara uygun olduğundan emin olabilirsiniz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
mail, telefon görüşmesi, sosyal medya mesajları ne yaptıysam geri dönüş alamadım
Dilekçe ver,fax çek.
Bence dilekçe ile başvur en iyisi.Daha sonradan uygulama içine katılabilecek ise,demo yapıp gerekirse filim çek ve link verip gösteri yap ,bana kalsa herşeyden önce uygulamanın sana ait olduğunu gösterir patent başvurusunu ilk önce yap,sonra firmalara başvur,en önemlisi o,patent al sonra da demo yap.
Bunları çok bilgim olmadan yazıyorum,"ben olsam ne yapardım" diye düşününce bunlar geldi aklıma.

P Çevrimdışı

piyong

Yeni Üye
6 Mar 2023
13
38
Dilekçe ver,fax çek.
Bence dilekçe ile başvur en iyisi.Daha sonradan uygulama içine katılabilecek ise,demo yapıp gerekirse filim çek ve link verip gösteri yap ,bana kalsa herşeyden önce uygulamanın sana ait olduğunu gösterir patent başvurusunu ilk önce yap,sonra firmalara başvur,en önemlisi o,patent al sonra da demo yap.
Bunları çok bilgim olmadan yazıyorum,"ben olsam ne yapardım" diye düşününce bunlar geldi aklıma.
Çok mantıklı aslında. Benim direk patent başvurusu yapıp firmalara fax ve dilekçe yollamam lazım. Haklısınız. Çok teşekkür ederim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Çok mantıklı aslında. Benim direk patent başvurusu yapıp firmalara fax ve dilekçe yollamam lazım. Haklısınız. Çok teşekkür ederim.
Rica ederim ,artık benden uygulamayı kullanmam için ücret almazsın sevgili piyong ,kullanıcı adımı bir yerlere yaz :hihi
Tabii ki gecenin bir vaktinde maksat gülümsemek ,her şeye rağmen.Paten olarak da arkadaşımın bir dost toplantısında yapacağı işin ismi ile bir web sitesi açmasını anlatması ve o gün toplananların içlerinden birinin bu adı alıp arkasından da patentini alması ile gelişen olaylardan aklıma geldi.İyi bir dost kazığı yemiş oldu yani.
Fax ve dilekçe biraz daha resmiyet kazanır işlem.
Sevgili dostum Müşteki Müşteki yi de etiketliyeyim ,eğer bilgisi varsa mutlaka bir şeyler karalar bu konuda :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt