Bilgisayarı bataryasiz kullansam sorun olur mu

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Sabah akşam kullanmadıkça sorun olmaz ama en kısa zaman da batarya almaya bak derim

Gök Kurt Çevrimdışı

Gök Kurt 

Aktif Üye
9 Eki 2018
129
Her elektronik cihazda olduğu gibi Elektrik kesintilerinde ve voltaj değişikliklerinde sorun yaşayabilirsiniz. En büyük zararı hdd'ye verir. Tabi ki bu benim görüşüm. Şef gorusude önemli tabi.

Gök Kurt Çevrimdışı

Gök Kurt 

Aktif Üye
9 Eki 2018
129
Daha önce cok canı yanmış biri olarak, Ne iş yerinde nede evimde masaüstü bilgisayarlarımda dahil olmak üzere asla güç kaynağı olmadan kullanmam . Bizim meslek te bir soz vardır ; Her kural kanla yazılır. ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Daha önce cok canı yanmış biri olarak, Ne iş yerinde nede evimde masaüstü bilgisayarlarımda dahil olmak üzere asla güç kaynağı olmadan kullanmam . Bizim meslek te bir soz vardır ; Her kural kanla yazılır. ?
Söylemlerimiz tavsiye niteliği taşımasın tabi ki, Bizim kullandıklarımız artık gözden çıkartılmış ürünler o nedenle yıllardır bu şekilde kullanmakta sakınca görmedim, yoksa elbette bataryasız kullanılacaksa en azından ups ile kullanılmalı diye yazalım ki, sanki özendiriyor ve kural dışına teşvik ediyor gibi olmayalım :ok

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Söylemlerimiz tavsiye niteliği taşımasın tabi ki, Bizim kullandıklarımız artık gözden çıkartılmış ürünler o nedenle yıllardır bu şekilde kullanmakta sakınca görmedim, yoksa elbette bataryasız kullanılacaksa en azından ups ile kullanılmalı diye yazalım ki, sanki özendiriyor ve kural dışına teşvik ediyor gibi olmayalım :ok
ado abi haklı.
ayrıcaeee bozuk bataryalı kullanmak daha sakıncalıç.
bozuk batarya şarjda patlayabilir.
yangın çıkarabilir.
üstüne hiç bi şey olmasa da devamlı şarjda kalır. çünkü bozuk bataryanın yapı gereği iç direnci asla yükselmez ve akıma abanır durur.
hoş zaten laptop kontrolcü bunu farkedip şarj olmuyor uyarısı verecektir.
bu düşen iç direnç nedeni ile
ancak bazen bu raddeye gelmez, ve batarya şarj olmuyor demez diyip ya adaptoru ya anakartı bozabilir.
o yüzden bozuk pille kullanmaktansa pilsiz kullanmak daha iyidir.
he gene korkan biri varsa gider ankara konya sokağa pilleri değiştirtir gene bi 10 15 dakka pc yi kapatıcak kadar size süre verir. çok da bi para almıyorlar. ama laptop bataryası yarım saat şarjın sonunda 5 dakika bile tutamıyacak raddeye gelmişse o zaman o pille kullanılmamalı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tek sorun sadece elektrik kesildiğinde cihazınız kapanır.
Bilgisayarınızda hard disk kullanıyorsanız eğer, elektrik kesintisi nedeniyle diskte fiziksel hasar oluşabilir.
Kalitesiz hard disklerde böyle bir durum var maalesef.

Elektrik kesintisi sonucu veri depolamaya zarar gelmesi haricinde bir riski yoktur.
Aksine sürekli batarya takılı ve şarjda kullanırsanız bataryanızın ömründen gidecektir.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Tek sorun sadece elektrik kesildiğinde cihazınız kapanır.
Bilgisayarınızda hard disk kullanıyorsanız eğer, elektrik kesintisi nedeniyle diskte fiziksel hasar oluşabilir.
Kalitesiz hard disklerde böyle bir durum var maalesef.

Elektrik kesintisi sonucu veri depolamaya zarar gelmesi haricinde bir riski yoktur.
Aksine sürekli batarya takılı ve şarjda kullanırsanız bataryanızın ömründen gidecektir.
arkadaşın batarya komple gitmiş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yok ya uğraşmaz. ben kasada hdd kullanıyom benim hata yüzünden gitti hddlerim sadece. hdd ler o kadar çürük ürünlr değil. tam trersine ssd ler ısıya dayanamıyor

SSD'yi ısıtacak kadar bir dizüstü bilgisayar ısınıyorsa, o ürün zaten şansa çalışıyordur.
Ben sana şöyle söyleyeyim, bazı 2.5" HDD'ler gerçekten kalitesiz. İki üst üste kapatmaya gidenlerini gördüm.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt