Benzin ve Motorinde büyük indirim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Corona virüsü nedeniyle enerji sektöründe ki talep daralmasına ek olarak. Rusya , Suudi Arabistan arasında petrol üretim miktarı konusunda anlaşmazlık eklenince.

PETROL FİYATLARI YÜZDE 30 DÜŞTÜ.

Petrol fiyatlarında ani, büyük düşüş sonrası gözler benzin ve Motorin fiyatlarına cevirildi.
Sektör kaynakları benzinde yaklaşık 84, motorinde ise 65 kuruş indirimin olabileceğini söyleniyor.

Ekleme : 14.03.2020 itibaren geçerli benzinde 51 kuruşluk bir indirim daha yapıldı.

Ekleme : 17.03.2020 itibaren geçerli benzine 7 kuruşluk zam yapıldı.

Ekleme : 18.03.2020 itibaren geçerli benzine 25 kuruşluk indirim yapıldı.

Ekleme : 19.03.2020 itibaren geçerli motorine 26 kuruşluk indirim yapıldı.

Ekleme : 20.03.2020 itibaren geçerli
benzinde 16 , motorinde 20 kuruş indirim yapıldı.

Ekleme : 21.03.2020 itibaren LPG 7, Benzine 4 , Motorine 11 kuruş zam yapıldı.

Ekleme : 25.03.2020 itibaren Benzinde 22 kuruş indirim yapıldı.

Ekleme : 26.03.2020 itibaren Benzine 7 kuruş zam geldi.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Akaryakıt kısmı bir yana petrol türevi ürünlere hammade girdisinin maliyetini de düşüreceğinden toplumun tüm kesimlerinin yararına olacaktır. Bankalar yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde de böyle kalacağını öngörüyorlar. Ancak rusyanın işi zor çıkarma maliyeti yüzünden 40 doların altı fiyatlar ülke gelirini çok düşürür toplumsal huzursuzluk yakında etkisini gösterir. Petrole güvenen arapların işi de çok zor gelirleri yarı yarıya düşecek bakalım neler olacak...
Bize gelince biz zaten aşılıyız gelirimize göre zaten çok yüksekten alıyoruz.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Opec'e ders olsun. Dünya hep aynı yönde döner ama dönerken ertesi gün hangi olaylara gebedir kimse bilemez.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Demek dünyada petrol fiyatları düşmüş ?

Keşke yerinde kalsaydı. Şimdi Hükumet bunu da bahane edecek ve bu düşüşün ülkemizde ne gibi olumsuz etkilere sebep olması gerekçesi ile yine zam gelecek oturup onu düşünmek lazım.

''Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle morali bozulan Suud kralı ve Rus Putininin moral seviyeleri nedeniyle ülkemizde allak bullak olan ekonomi piyasalarının yarattığı olumsuz etkinin bütçede açık vermesi nedeniyle bu açığı kapatma ve kalkınma hamlesi olarak çok değil 70 kuruşcuk zam yaptık. ''

Açıklaması ile yerli ve milli kalkınma sanayimize biraz daha katkı sunarız sorun değil :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
valla küfür etsem yeridir!
sonra küfürün adı günah diyorlar yaw

yaw bizim bunlarla işimiz çok dolaylı olur/oluyor,siz önce tabelaya bakın Döviz ne alemde diye
sonra petrol metrol işlerine bakarız,hükümet kaynaklı abuk sabuk başka alamlerden bahseden
memleket gerçekleriyle örtüşmeyen beyanlara bakarsanız valla memleket uçmuş da bizim haberimiz
yokmuş:hoba1

Rusya,durumu malum,herifler düşmesini hiç istemezler hep arıza çıkartıyorlar zaten!
en başta "maliyet" diye,Körfez ve Araplar zaten işin en pislik yerleri
bize gelirsek,yok bu nalet meret işte bizde elimiz ona buna mahkum kalıyoruz,bizi kısmen
veya ciddi derece de kurtaracak olan ise Döviz ve buna bakacağız örneğin Dolar 1 liramı
yoksa 6 liramı;dolar 1 kağıt olursa süper olurdu:kiskis
Ancak bizde ki bu bütçe açıkları+çeşitli dolaylı vergiler v.s derken yakıt fiyatları yine ciddi
derecede düşük olmazdı!!! ama şimdiki gibi kafa sıyırtan seviyede de hiç olmazdı!

Biz de genel de litre fiyatını AB ye göre tanzim ediyorlar yaklaşık 1,10/1,20 € üzerinden
çünkü orada yaklaşık böyle veya Kuzey ülkelerin de biraz daha yukarıdadır
çok yüksek kurda olduğumuz için bu tarife bize pek uymuyor,bizimki biraz daha aşağıdadır
ama dolar üzerinden hesap yapacağımız için ortaya manyak bir rakam çıkıyor!

Ve en önemlisi AB de hayat standardı bizimkinin min.5 katıdır!! İngiltere/İsveç/Norveç
Danimarka da 7/8 katıdır!!
Orada bile çoğu insan Benzin litresine "pahalı" diyorlar € 1,20 için!!! ya bize gelseler de bizim
fiyatlarla mukayese etseler ne derler acep!

Suriye konusunda veya tüm dünya ile olan ilişkilerimiz sebebiyle Türkiyeyi "uçuranlar"
örneğin şimdi Akaryakıt fiyaları içinde uçururlar!
yaw Arapların umurundamı gerçekten veya Rusyanın,herifler KAR dan biraz feragat ediyorlar
hepsi bu,zarar hiç bir zaman etmezler ve bunun tantanasını biraz yaparlar

neyse benim depo en yüksek fiyatdan fullenmişti,çok da kullanmadım bu sıralar,sanırım en son
7,20 den almıştım,nalet olsun bu fiyatlara bizleri mahkum edenlere ülen Benzin 6/7 kağıt
filanmı olur be:hayir

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
IMG_20200309_201509378d93a94c0af64b.jpg

Mazot ışığım yanar yanmaz hemen petrole girerim, Böylece her doldurduğum depoda kaç km gidebildiğimi de kayıt altında tutarım.
Dolu depo ile yola çıkar ve her ışık yanana kadar 800km giderim. Genellikle doldurduğumda 40 litre alır depo ama bu sefer ışık yandığında petrole çok yakındım hemen girdim, 37 litre almış veya şamandra kafasına göre takılıyor bilemiyorum.

Bu arada, bilinen markalar ile bilinmeyen markalar arasında da menzil ve fiyat karşılaştırması yapıyorum. Şu ana kadar (5 depoluk test) Sota Sota nın haklı çıktığını görüyorum zira OPET ile Bilinmeyen istasyon arasında yaptığım testlerde OPET i ön plana çıkartacak bir sonuca ulaşamadım.

Halen test ve kontrollere devam :ok

Yani bırakın dünyayı, biz kendi çapımızda takılmaya devam edeceğiz nasılsa :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri