Benzin(2 zamanlı) - Mazot motorlu araçlar (önemli) ...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Oğlumun babalar gününde aldığı benzinli tırpanı(Allah razı olsun) 4 yıl kullandım,bir gün hanım köydeyken" alo,şunları kes artık" dediğinde tırpanı çalıştırmak istediğmde maalesef çalışmadı,puf puff yapıp durdu.
Orasına bak,burasına bak bir türlü "bana mısın" demiyordu,Şehre döndüğümüzde çankaya'ya gittim,olayı anlattım,bana" abi, karbüratör bozulmuştur"diyerek bir tane karbüratör sattılar,köye gittiğimde değiştirdim,hadi bakalım diyerek ipi çektim,çektim,çektim ....
Çiğlide'ki çocukluk arkadaşım selmanı aradım" orasına bak-burasına bak,şunu sök- şunu tak" yok arkadaş olmuyor,çalışmıyor...
Ulan dedim,sök oğlum alo ...
her tarafını söktüm,silindir dahil,göze görünen çirkinlik yoktu,ama motor çalışmıyordu bir türlü.
Sonunda tamirciye götürdüm,anlattım olayı adam baktı,ipi çekti,sonra bana" amca,komple motor yapacağız buna,fiyatı da şu "dedi...
Lahavleeee,bu fiyata yeni alırım dedim,oğlumun hatırası motoru geri aldım.
Köyde eve dönünce tekrar komple söktüm,tek tek parçaları inceleyip taktım,en son egzos kaldı,takmadan hadi ipi çekeyim bakalım dedim,çektim aha... tek çekimde çalıştı,hatta hanım da geldi "oldu mu alo" dedi...
Motor çalışırken eksozu taktığımda puff deyip durdu,çıkarttım tekrar ipi çektim çalıştı,taktım puffffff...
Allahallahhhh....
Eksozun deliğinden üfledim,hava gitmiyor,tıkalı.Çiviyle deliği temizledim,üfledim hava gidiyor...
Hımmm,tekrar taktım eksozu,ipi çektim ... pat patpat...çalıştı...
Yabani arı eksozun içine yuva yapmış,tıkamış,motor freni yapıyormuş(olayı anlatınca emekli motorcu arkadaş öyle söyledi) ,tamirci benden motor fiyatı istedi,karbüratörü de boşuna almışım,neyse yedek olarak kullanırım diyerek sakladım.
Yani,akıllarda bulunsun önce eksoz deliğine bakılmalı,tıkalıysa temizlenmeli :)

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,557
Benimde 26cc CY motorum benzer sekilde parpar edip calismiyordu.
Motorun sokunce piston,sekman ele aldigimi farkettim.
Allahtan ozamanlar dolar kuru dusuktu
Parcalarin modifiyeli halini siparis verip motoru guclendirmistim. :hihi

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Küçük hacimli motorlarda bu sorunun olması muhtemel ancak, dört tekerlekli araçlarda mümkün değil. Acı tecrübe olmuş, paylaşım için teşekkürler... :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Küçük hacimli motorlarda bu sorunun olması muhtemel ancak, dört tekerlekli araçlarda mümkün değil. Acı tecrübe olmuş, paylaşım için teşekkürler... :ok
Hemde ne tecrübe,o gün beni görecektin:)))
NOT:Sevgili Domestos; bu arada başlığı değiştirdim,tabii ben 2t motorları kullandığımdan direkt benzin-mazot yazmışım (sehven)

Herkese ;
Aşağıda uygulamalarım... (bu konuda yaşadığım farklı olayı da anlatmak isterim ileride)
motor.jpg

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
benzer sorun araçların egzoz sisteminde katalizörde baş gösterebiliyor. araç çekişi düşer emisyon artar normal şartlarda muayeneden geçmez, egzozcuya giderseniz katalizörün değişmesi gerekir diye 800-1300 lira arası masraf çıkarırlar, saniyede tanıdık bir usta arkadaşınız varsa bu katalizör temizlenir, maksimum 20 liraya işi çözersiniz. bu arada bu sorun dizel araçlarda daha çok görülür, genelde düşük devirde kullanmakta buna sebep der ustalar.

parça değişimi gerekiyor diyen ustadan mümkün mertebe uzak durun ve asla tek bir ustanın sözü ile işe girişmeyin.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
bu tamirciler ah bu tamirciler hep böyleler. iyisini bulmak şart yoksa bir çivilik işi komple motor yaptırmaya götürürler.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Aşağıda uygulamalarım... (bu konuda yaşadığım farklı olayı da anlatmak isterim ileride)
Demiştim,unutmuşum :smile:
Bir gün Ödemiş'e gittik,hanımı çarşıda bıraktım bende sanayiye gittim,bazı parçalar vardı,almak için.Bir yere park edip,dükkana gittim,yandaki konuşma dikkatimi çekti ,yanlarına gidip dinledim.Yukarıdaki yaşadığım olayı tamirciye anlatıyordu birisi,işte şöyle işte böyle diye...
Neyse,aldım alacaklarımı arabaya giderken ileride o adamı gördüm,yanına gittim ve omuzuna dokunarak durdurdum ve "siz konuşurken dinledim,tırpanı nereye koyuyorsun" dedim(kısaca yazdım),anlattı bana , bende ona "eve git,eksozu sök 3 vida tutuyor,kolay sökersin,deliğini falan iyice temizle ,üfle "diye anlattım.
Sonra hanımın yanına,oradan da Bayındır'a döndük.Aradan 20 gün falan geçti,köye gittik yine,oradan da Ödemiş'e geçtik birşeyler aldık,istasyonun oraya bıraktığım arabaya gidiyoruz,bu arada karşıdan biri geliyor,sırıtarak "abim abim"diyerek :smile:
Hanım da şaşırdı bende,herhalde arkamdaki birine diyor dedim içimden,yaklaştık önümüzde durdu ve "abim allah senden razı olsun,eksozu temizledim canavar gibi kullanıyom motoru"deyince anladım,"Yav beni nasıl tanıdın,hayret" dedim,uzun uzun konuştuk,hanım "alo gidelim artık" dedi ,adam salmaz,illa birşeyler ısmarlıyacak,neyse çayını içtik,helalleştik yola çıktık :smile:
Tabii eve gelince hanıma anlattım herşeyi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Hocam iyiki köyde yaşıyorsun
Sehir merkezinde olsan sende aksiyon bitmez. :haha1
Köye gidip-geliyoruz Sota,yaşadıklarımı burada anlatsam kimse inanmaz bana,yav,kayınbirederim bile birşey anlattım(targıt derim ben ona :) ) ,o bile inanmadı ama birgün Çankaya'ya gittik beraber çanak anten almaya bana" aslanım,sen felaketmişin " deyip durmuştu,halen söyler :hihi
Aslında burada anlatayım bari yaşadıklarımı :haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt