Beko aynı ürünün farklı ülkelerde farklı garanti süreleri | Tavsiye FORUMU

Beko aynı ürünün farklı ülkelerde farklı garanti süreleri

ByOhen

Aktif Üye
23 Eylül 2018
67
32
Arkadaşlar Bugün rastgele Beko Romanya sitesine girdim baktım birçok üründe yanına logo olarak 5 yıl garanti yazmışlar. Türkiye sitesine girdim hemen çamaşır makineleri bölümüne girip en pahalı ve özellikli olanına baktım garanti bilgisi yok. Daha sonra teknik özellikler bölümünden cihazın kullanma kılavuzunu indirdim arka sayfalarında garanti süresi yazar diye. Bide baktım ki TR de en fazla verdikleri 3 yıl garanti. Üstelik Romanyadakilerle aynı ürünler için de geçerli. Bunun sebebi nedir. Kendi markamız bize neden böyle ayrımcılık yapıyor olabilir?
 

Swift 

Bronz Üye
26 Eylül 2018
189
Olay rekabet ve ülke dinamikleri ile alakalı. Bizde de zaman zaman 7 yıl garanti hediye ederler mesela. Hyundai Honda falan 5 yıl garanti verir, tercih edilebilmek için. Vw grubu hiç sallamaz aksine.

Bir de, ülkelere göre hizmet standartları farklı olabiliyor. İngiltere’de örneğin, beyaz eşya fiyatına nakliye montaj genelde dahil değildir.Ürün ucuz görünür ama nakliye montaj büyük külfettir. Bizde ise fiyata dahildir.

Bize beyaz eşya lükstür, o nedenle ötv alınır. Gavurlarda o yok.

Pazardaki konumlandırmanız da önemli. Az gelişmiş ülkeden gelen bir marka olarak bariz ucuz olmalısınız ki insanlara cazip görünün. Miele, electrolux vb markalar ile şu aşamada aynı klasmanda yarışamazsınız. Güncel bir örnekten yola çıkalım. TCL, Hisense falan çok iyi markalar, Çin’de liderler ama buraya gelince Sony, Samsung vb ile aynı fiyatı çekerse hava alır. Bekonun yurtdışı durumu da buna benzer.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst