beko 7107 DY çamaşır makinesi programı tamamlayamıyor.

G Çevrimdışı

gibicibicis

Yeni Üye
19 Eyl 2020
13
29
Merhaba forumdaşlarım.
Çamaşır makinem programı bitiremiyor 18 dk da kalıyor. Durulama kapak ışığı yanıyor yıkama bitmemiş Yumuşatıcı haznesinden yumuşatıcıyı almamış oluyor. Kendim durulama seçeneğini seçip çalıştırdığımda yıkamayı o zaman tamamlıyor. test moduna E-08 hata kodu veriyor. Arıza kodunu sıfırlasam da aynı sorun devam ediyor. Ayrıca ön yıkama bir program seçtiğimde yıkamaya başlayamıyor. Test moduna girip kontrol ettiğimde ön yıkama bölümünden su alamadığını fark ettim. Makinenin garantisi yeni bitti sayılır 2 ay kadar oldu.
Sizce arıza neden kaynaklı?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İlk yıkama moduna geçerken suyu doldurma süresi ne kadar sürüyor dikkat ettiniz mi hiç?

Ventillerden birisi sıkıntılı olabilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ilk suyun dolması 70 saniye kadar sürüyor.
Bu süre uzun gibi değerlendirilebilir ama ben yine de bizim makinede de bir dener bakarım. Suyun basıncı, ventillerden geçişi, Deterjan ekmecesi üst kapak grubunda dağılışı hattını takip etmek gerekecek. Makinenin arkasında iki ventil olması lazım. Eleketik işlerinden az biraz da olsa anlarmısınız?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ventili sökmeyi becerebilirim ama çalışıp çalışmadığını nasıl test edeceğimi bilmiyorum.
Ventiller iki tane, önce mevcut hallerinin fotolarını çekin
Sonra program verip çalıştırdığınızda hangi gözden su geldiğine bakın ve o bölgeyi unutmayın.

Daha sonra iki ventilin soketlerini yer değiştirin, bunlarda ters düz yoktur bilginiz olsun ama hangi ventilde hangi iklili var ise mutlaka o ikili diğer ventile, diğer ventilin ikilisi bu ventile geçsin.

Bazılarında ventillerin birer hattını ortak yaparlar eğer öyle ise birbirine yakın duran ortak hattı ellemenize gerek yok, dışlardaki soketleri (Pabuç) yer değiştirseniz de olur.

Bu hali ile makineyi yeniden çalıştırın, bu sefer diğer ventilden su alması lazım. ama suyun çekmecedeki geliş yeri değişmesi lazım.

Eğer böyle ise iki ventil de çalışıyor demektir. (Aslında bir multimetre ile tespiti çok basit ama :) ) ikisi de çalışıyorsa arızayı başka yerde ararız, çalışmayanı tespit ettiniz ise zaten sorunu da buldunuz demektir.

G Çevrimdışı

gibicibicis

Yeni Üye
19 Eyl 2020
13
29
Ventilin soketlerini söküp incelediğimde giriş yuvasında tırtıklar sağdaki ile soldaki birbirinin tersi gibi. birini söküp diğerine taktığımda oturmasını engelliyor. ventili söktüğümde ön yıkama haznesine su veren ventilin su bağlantı yeri kararmış biraz bu bir anlam ifade eder mi bilemedim. Görselleri ekleyeceğim görebilirsiniz.

WhatsApp-Image-2023-01-31-at-20.34.43-17f7cedac9ec15832.jpg
WhatsApp-Image-2023-01-31-at-20.34.43-32f2def879b1843f5.jpg
WhatsApp-Image-2023-01-31-at-20.34.43-2bc4e857457f13008.jpg
WhatsApp-Image-2023-01-31-at-20.34.43a5b0150348332182.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Makina çalışırken kalın tornavidayı ventillerin üzerine değdir,çalıştığı sırada mıknatıslanma olacağından (çalışma prensibi öyledir) tornavidayı kendine çeker gibi olur,hatta çeker :) o zaman çalıştığını anlarsın,tabii hangisine yapıyorsan onun hortumunu takip etmelisin ki suyun gelip-gelmediğini göresin :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt