Bakır fiyatları klima fiyatlarını ne kadar etkiler.

• Konbuyu başlatan Fatih009
  • Başlangıç tarihi
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Geçen gün 1.5 metre 3*1.5 elektrik kablosu aldım ve metresi 7.50 tl den, ne olmuş bu kablo fiyatları böyle yahu dedim elektrikçi ye, abim bakır fiyatları uçtu cevabı aldım.

Bakır fiylatı dikkatimi çekti, bir kaç ay önce 50 lira olan hurda bakır fiyatları bugün 70 lira civarına çıkmış. Altından bile hızlı yükseliyor.

Bakır fiyatları elektrik kablosu fiyatını bu kadar etkiliyorsa, klimalarıda etkiler diye düşünüyorum.

Screenshot_2021-04-30-22-59-40-811_com.android.chrome.jpg

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
klima borularının rekor kısımları bakır geri kalanı alüminyum

Evaporatör ve kondenser içinde dolaşan borular bakır diye biliyorum.

İç ve dış ünite arasındaki 5 metrelik gaz boruları komple bakır değilmi.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ben bu işten kar edeni söyleyeyim. Toptan elektrik malzemesi satan aracılar, uzun vadeli olarak depolarona doldurdukları bakır kabloları yüksek fiyattan satıp evrakla aldıklarını günü gelince düşük fiyattan ödeyerek %5 toptancı karı ile beraber depolarındaki malın %25 değeri kadar servetlerine servet katmış oldular. Enflasyon garip gurabanın boğazını sıkar varlıklının servetine servet katar.
Yani o malın gireceği evlerdeki son kullanıcıların cebindeki üç beş kuruşlar sayıları çok az olan birilerinin hesabında yığılırlar.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Burada görünen dış kaplama alüminyum, içinden geçen borular ise bakır olarak görünüyor.

Adem abi parçala şu klimayı da kafada soru işaretleri kalmasın ?

Screenshot_2021-05-01-10-53-05-532_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2021-05-01-10-52-44-036_com.google.android.youtube.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Genelde bakır değil uç kısımları bakır geri kalan kısım alüminyum. Montajda tüketici bakır isterse harici olarak temin edilir.

Hocam adamlarda 50-100 metrelik top halinde boru var ve 5 metrelik kesiyorlar her müşterinin cihazını montaj için. Bu 50 metrelik bakır boru topundan ucunu, başını nasıl bakır ayarlayacaklar.

Her şey Londra metal borsasına bağlı. Bakır zaten uzun yıllardır büyük sorun o nedenle firmalara alüminyumdan medet umar haldeler.
Buzdolabı, klima kompresörü
Çamaşır, bulaşık makinesi moturu gibi parçalarda bakır sargı yerine aliminyum kullanan gördünmü hiç Adem abi. Zira ben bir ara Arçelik grubu buzdolabı kompresörlerinde bakırdan vazgeçip maliyet gerekçesiyle aliminyuma geçtiler diye birşeyler okumuştum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49

Burada görünen dış kaplama alüminyum, içinden geçen borular ise bakır olarak görünüyor.

Adem abi parçala şu klimayı da kafada soru işaretleri kalmasın ?

Screenshot_2021-05-01-10-53-05-532_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2021-05-01-10-52-44-036_com.google.android.youtube.jpg

Hocam adamlarda 50-100 metrelik top halinde boru var ve 5 metrelik kesiyorlar her müşterinin cihazını montaj için. Bu 50 metrelik bakır boru topundan ucunu, başını nasıl bakır ayarlayacaklar.

Buzdolabı, klima kompresörü
Çamaşır, bulaşık makinesi moturu gibi parçalarda bakır sargı yerine aliminyum kullanan gördünmü hiç Adem abi. Zira ben bir ara Arçelik grubu buzdolabı kompresörlerinde bakırdan vazgeçip maliyet gerekçesiyle aliminyuma geçtiler diye birşeyler okumuştum.

kondanser ve evaparatör de kullanılan bakır .iç-dış ünite arası standart boy boru uç rekor kısımları bakır geri kalan alüminyım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben bu işten kar edeni söyleyeyim. Toptan elektrik malzemesi satan aracılar, uzun vadeli olarak depolarona doldurdukları bakır kabloları yüksek fiyattan satıp evrakla aldıklarını günü gelince düşük fiyattan ödeyerek %5 toptancı karı ile beraber depolarındaki malın %25 değeri kadar servetlerine servet katmış oldular. Enflasyon garip gurabanın boğazını sıkar varlıklının servetine servet katar.
Yani o malın gireceği evlerdeki son kullanıcıların cebindeki üç beş kuruşlar sayıları çok az olan birilerinin hesabında yığılırlar.
Döviz cinsinden maliyet hesaplamazsan bakır kablo satan da zengin olur sana göre.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İyi de onlar kompresör üretmiyor ki.
Doğru hocam ? her yazılana inanmamak lazımmış demekki.

Ucu dediğiniz kısım rekor, gerisi boru.
Onu da uygun alet veya makine ile açar keser biçersin.
Ben 5 metrelik bakır borunun, rekorlara bağlandığı ucundan bir karışlık sonundanda bir karışlık bölümü bakır, borunun ortada kalan kısımları aliminyum şeklinde anladım, o yüzden böyle birşey olamaz dedim. Boru bakırsa heryeri bakır, aliminyumsa her yeri aliminyum olur. Dediğin gibi uç kısımları bakır derken, rekorlardan bahsediyormuş arkadaş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,574
Doğru hocam ? her yazılana inanmamak lazımmış demekki.

Ben 5 metrelik bakır borunun, rekorlara bağlandığı ucundan bir karışlık sonundanda bir karışlık bölümü bakır, borunun ortada kalan kısımları aliminyum şeklinde anladım, o yüzden böyle birşey olamaz dedim. Boru bakırsa heryeri bakır, aliminyumsa her yeri aliminyum olur. Dediğin gibi uç kısımları bakır derken, rekorlardan bahsediyormuş arkadaş.
Hayır sadece rekor değil her iki uç kısımda 20 Cm kadar bakır boru var.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt