Bahçe zemini düzenlemesi sorunsalımız

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Herkese merhaba

Bir sorumuz var... pek elektronik ile ilgili değil ama bir de size danışmak istedim.
Belki forumda belki bu işleri yapmış veya profesyonel olarak yapan birileri vardır.

Sorum şu .. geçen yıl bahçemizi tekrar düzenlettik ve bahçemizi düzenleyen firmanın tavsiyesi ile seramik döşettik.
Biz bahçemize araba da soktuğumuz için, arabanın gireceği yere biraz daha kalınca bir seramik kondu (kırılmasın diye) ...

Seramikler de kırılma yok.. ama arabanın çıktığı kısımda çökme oldu ve derzler dağıldı ... şu an da bırak arabayı... üzerinde yürürken bile taşlar oynuyor ..

Haftasonu işi yapan firmatekrar gelicek veya daha farklı bir derz atılacak .. tam emin olamamak la birlikte "esnek" derz denilen, kırılıp dağılmayan bir derz atılacak lakin bu tabiki çökmeye engel olmayacak diye düşünüyorum ..

Başka bir usta, aslında seramiğin altına10cm ilk beton dökülmesi gerektiğini, hangi derzi atarsak atalım, seramik altında sert bir beton zemin olmaz ise, illaki çökme olacağını söyledi... (mevcut durumda seramik altında kum var) ...

Beton aslında mantıklı ama tam olarak doğru bir çözüm mü bilemiyorum ... ek maliyetleri olabilecek bir konu aynı zaman da....

Siz ne dersiniz ?

BlackB Çevrimiçi

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba,

Oynak bir zemin varsa istedikleri kadar derz atsınlar zamanla patlıyor derzler. Mutfağımdaki dandik şaptan dolayı tecrübe ile sabittir. Kaldı ki sizin zemin kum ve üstüne araç ağırlığı geliyor. İkinci usta ustaymış, doğru söylemiş🙂

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Esnek derz dedikleri silikonlu derz büyük ihtimalle.
Zemin kötü olduktan sonra siz yukarıya ne yaparsanız yapın çözüm olmaz. Derz dediğiniz şey seramiklerin arasına dökülen malzeme. Seramik ile zemin arasında ise yapıştırıcı var. Seramiğe iyi yapışsa bile diğer yüzey hareket ettikten sonra ne yaparsanız yapın problem yaşarsınız. Mümkünse bir tane seramiği yerinden alın ve altına bakın. Onu zemine tutturan malzeme ne tarafta kalmış. Silikonlu derz ısı farkından oluşan boyut değişimlerini kaldırabilir ama çökme gibi bir durum bunun çok daha ötesinde bir durum. Çökme engellenmediği sürece ne yaparsanız yapın sonuç alamazsınız.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Üstat, seramik taşın altı direk kum ... adamlar kumun üzerine döşedi ve sonra derz attılar, yani zemin ile seramik arasında bir yapıştırıcı yok

Merhaba,

Oynak bir zemin varsa istedikleri kadar derz atsınlar zamanla patlıyor derzler. Mutfağımdaki dandik şaptan dolayı tecrübe ile sabittir. Kaldı ki sizin zemin kum ve üstüne araç ağırlığı geliyor. İkinci usta ustaymış, doğru söylemiş🙂

Evet... aslında eski aracım (Passat SW) bir kaç kez üzerine çıktı ve orada kaldı ... onda bir kırılma olmadı ..
Passatı verip Plugin Hybrid bir araç aldık .. aşka yukarı 350-400kg kadar daha ağır... o çökertti üzerinde durduğu taşları .. yani yürünen veya hafif işin olduğu bir zeminde problem yok ama 1800kg ilk bir araç problem yaratıyor :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Seramik, karo v.b. derz içeren uygulamalar sabit ağırlık taşıması gereken bir zeminde her zaman sıkıntı yaratır. Maliyeti konusunda bir hesaplama yaparak, beton üzerine düzgün bir epoksi uygulaması hem döverölmez, hem de evladiyelik olur düşüncesindeyim. Zeminin çok düz olması şart değil ise yürüme esnasında sağlıklı olacağı ve görsel olarak hoş görüneceği için peyzaj çakılı en estetik çözümlerden biri olabilir.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Fayans vs olmaz. Bahçe kısmı düzendir betontegel deriz biz bahçe fayansi Türkçesi. Hollanda'da bu işleri yapıyoruz.
Örnek bir video ekliyorum. Türkiye'de zemin kolay çökme yapmaz o yüzden çok sağlıklı olacaktır. Doğru şeklide budur zaten.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Mümkünse birkaç görsel alabilirmiyiz.
Tabiki.. umarım fikir verir… geniş açıda ki resim park alanımız …
IMG_4973.jpg
IMG_4977.jpg
IMG_4976.jpg
IMG_4975.jpg
IMG_4974.jpg

Fayans vs olmaz. Bahçe kısmı düzendir betontegel deriz biz bahçe fayansi Türkçesi. Hollanda'da bu işleri yapıyoruz.
Örnek bir video ekliyorum. Türkiye'de zemin kolay çökme yapmaz o yüzden çok sağlıklı olacaktır. Doğru şeklide budur zaten.

Hocam siz değilsiniz dimi bahçeyi yapan 😅

Ya oluyor seramik.. oluyor da uygulama da bira problem olsu.. Karwei videosundaki taşlarda biraz ağırca bir araba çıktığında çöker bence

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Tabiki.. umarım fikir verir… geniş açıda ki resim park alanımız …
IMG_4973.jpg
IMG_4977.jpg
IMG_4976.jpg
IMG_4975.jpg
IMG_4974.jpg

Hocam siz değilsiniz dimi bahçeyi yapan 😅

Ya oluyor seramik.. oluyor da uygulama da bira problem olsu.. Karwei videosundaki taşlarda biraz ağırca bir araba çıktığında çöker bence
Ben değilim, Türkiye'de bu sisteme genelde yabancılar bu sistem mahalle iclerindeki yollarada uygulanıyor. Bakım yapıldığı zaman asfalt gibi yapmaya gerek kalmaz kolay bir şekilde sökülür is bitince aynı gün içinde kapanır. Bahçeye fayans zaten saçmalık. Hollanda'da araba park yerleri dahil tüm bahçeler %90 bu şekildedir ve sorunsuz kullanılır.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Ben seramiğin altından şüphelendim.
Yani zeminden.
Tabi seramik otomobili tartabilir mi bence şüpheli.

Seramik ile ilgili olarak fabrika garantisi veriliyor (araba ile kırılmayacağına dair) ama altı kum.. evet eğim vs verildi ama neticede kum ve araba ağırlığı ile (özellikle de bir parça ağır araçlar ile) çökme yapıyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ben değilim, Türkiye'de bu sisteme genelde yabancılar bu sistem mahalle iclerindeki yollarada uygulanıyor. Bakım yapıldığı zaman asfalt gibi yapmaya gerek kalmaz kolay bir şekilde sökülür is bitince aynı gün içinde kapanır. Bahçeye fayans zaten saçmalık. Hollanda'da araba park yerleri dahil tüm bahçeler %90 bu şekildedir ve sorunsuz kullanılır.
Oooo, sen nerelerdeydin bakayım ,yoksa geldin mi İzmir'e :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Seramik ile ilgili olarak fabrika garantisi veriliyor (araba ile kırılmayacağına dair) ama altı kum.. evet eğim vs verildi ama neticede kum ve araba ağırlığı ile (özellikle de bir parça ağır araçlar ile) çökme yapıyor
Kumun üzerine seramik döşemesi :) .Bunlar sanırım belediyenin yolda kum üzerine döşediği kaldırım taşı sanıyorlar ,her ne kadar seramikler kırılmaz olsa da :),Bu ustalar-firma umarım evin başka yerlerini de yapmamışlardır yoksa elinde kalır böyle oldu ise :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri