Aygaz Kontes Bulaşık Makinesi Sigorta

B Çevrimdışı

barbaros

Yeni Üye
17 Ara 2018
5
36
Merhaba.Forumdan bir süre önce Adem Helvacı abimizin youtube kanalını izledikten sonra haberim oldu ve hazır bir sorun yaşıyor iken bu konuda bilgisi olan kişilerden yardım ve tavsiye alabilmek için bu konuyu açtım (Umarım doğru yere açtım bir yanlışım var ise affola)

Aygaz marka kontes adında bir bulaşık makinesi kullanıyoruz (Tam hatırlamıyorum ama bir 10 yıl olmuştur sanırım belki dahada fazla) kısa bir süre önce sigorta attırması sorunu yaşamaya başladık,genelde şu aşamada oluyordu (yanlışım yok ise en kısa programında o bile yıkama süresi 1.30 saate yaklaşıyor) son aşama olan kurutma aşamasını geçip cihaz yıkamayı bitirdikten sonra cihazı kapatmayı unutursak (yıkama bittikten sonra kendi duruyor zaten biz fişe takılı şekilde unutursak) cihaz sigortayı attırıyordu,tanıdık bir elektrikçi abimiz bugün gelip mutfağın sigortasını değiştirdi (oturduğumuz ev 30-35 yıllık bir bina,sigorta panosu oldukça eski (gelen abi her bir sigortanın 10 amper olduğunu söyledi (artık bunlar satılmıyormuş bile sanırım o kadar düşükmüş ),mutfağın sigortasını 25 amper ile değiştirdi (uygun bir zamanda evin diğer odalarıda değişecek) sigorta değiştikten sonraki ilk yıkamadada aynı sorun oldu yıkama ve kurutma bitti yani program sonlandı bende bilerek fişten çekmedim bir 5 dakika bekledim (acaba sorun sigortadanmı kaynaklı diye ) bu sefer sigorta atmadı (muhtemelen 10 amperden 25 ampere yükseldi diye ) bu sefer makine pat pat diye 2 kez ses çıkarttı akabinde hemen fişten çıkarttım.Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir ve tahmini olarak ne kadar bir masraf çıkar.Bunu sormamın nedeni cihaz malum çok eski yaptırmaya değmeyecek bir masraf çıkartacak şekilde bir sorunu var ise,yeni bir cihaz almanın daha doğru bir şey olacağını düşünüyorum.Ayrıca uygun fiyatlı bir makine (Fiyat-Performans olarak) tavsiyesinde de bulunursanız çok sevinirim. Çok uzun bir mesaj oldu vaktinizi aldım kusura bakmayın.Hayırlı günler iyi çalışmalar dilerim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Makineniz Arçelik LEYDİ 3440'ın aynısı gibi duruyor. Aygaz da aynı fabrikadan çıkıyordu bildiğim kadarıyla.

Makine eğer bire bir aynıysa, 200 Watt motor + 2000 Watt rezistans dersek, makine maksimum 2200 Watt güç harcıyor diyebiliriz.
Bu da 2200/220'den 10 Amper'e denk gelir.
Dairenizdeki sigorta ya arızalıydı ya da sınıra geldiği için atıyordu.
Makinenizin alt tarafındaki rezistans bağlantılarında sorun olabilir. (Kısa devre gibi.)
Eliniz yatkınsa alt tarafı açıp kabloların durumunu görsel olarak kontrol edin derim.
Ya da işin ehli bir servis çağırıp baktırın derim.

Program bittikten sonra sigorta atıyorsa, sorun programı ilerleten kısımda da olabilir.
Orada belki bir kısa devre oluyordur? :hmm

B Çevrimdışı

barbaros

Yeni Üye
17 Ara 2018
5
36
cevapladığınız için teşekkür ederim.son bir kez daha aynı programda çalıştırmayı deneyeceğim,aynı durum gene olursa dediğiniz alt tarafı açıp kabloları görsel olarak kontrol ederim.Sigorta değişmeden önce mutfağa bağlı sigorta 10 amper imiş (bina çok eski bir bina,bizde kiracayız zaten oturduğumuzdan beri bir değişiklik yapmamıştık,söylediğim gibi mutfağın sigortası 25 ampere yükseltildi,bu sefer programın sonunda sigorta atmadı (sanırım sigorta 25watta yükseldi diye alakası da olmayabilir tabi çok bir bilgim yok),sigorta atmadı ancak program bitip makine durduktan sonra 2 kez pat pat diye (hani fişe vs takılı birşey patlıyormuş gibi bir ses çıktı) sonra hemen kabloyu çektim tabi.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Sistem işini bitirdikten sonra devreden çıkmıyor ve akım çekmeye devam ediyor. Sigorta düşük amper iken de attırıyordu şimdi attıramıyor ve sisteme yükleniyor... İyi bir servise kontrol ettirmeniz yerinde olur.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hoşgeldin kardeşim, geçmiş olsun :ok

Bulaşık makineleri yıkamadan ziyade kurutma aşamasında biraz daha fazla güç çeker, Kurutma ise son evre dir. Burada önemli olan şu. sigortalara müdahale edilemeden evvel, Makine programı bitiremeden mi sigorta atıyordu yoksa bittikten sonra mı?

B Çevrimdışı

barbaros

Yeni Üye
17 Ara 2018
5
36
Hoşgeldin kardeşim, geçmiş olsun :ok

Bulaşık makineleri yıkamadan ziyade kurutma aşamasında biraz daha fazla güç çeker, Kurutma ise son evre dir. Burada önemli olan şu. sigortalara müdahale edilemeden evvel, Makine programı bitiremeden mi sigorta atıyordu yoksa bittikten sonra mı?

hoşbulduk abim teşekkür ederim.Sigorta değişmeden önce ve değiştikten sonra makine programı bitiriyordu kurutma aşamasınıda bitirip öyle sigorta atıyordu.Sigorta yükseltildikten sonra sonra değişen tek şey söylediğim gibi daha önce sigortaları attırıyordu bu sefer sigortayı attırmadı 2 kez yüksek sesle birşey patlıyor gibi ses çıkartı aynı aşamada,hemen fişini çektim)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt