Ayasofya - İlber Ortaylı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ayasofya’nın ikinci katı suret-i katiyede ne ziyaret edilebilir ne oraya adım atılabilir. Oraya adım atacak kişiler, mimari tarihçiler, restoratör, usta ve mühendislerdir. Zira buradaki fresklerin korunması çok zordur, nefes en büyük düşmanlarıdır. Yoğun insan nefesi bu eserleri mahveder. Bize inanmayanlar Kremlin müze ve kiliselerini zaman zaman, hatta bazılarını uzun yıllar kapatan Rus uzmanlara sorsunlar. Onlar gereken bilgileri verecekleridir. Aynı durum Göreme kiliseleri için ve Osmanlı’nın 500 yıllık klasik eserleri için de geçerlidir.

Benzer kurumlardan Küçük Ayasofya dediğimiz Bakhos Kilisesi daha evvel restore edildi bugün camidir (Küçük Ayasofya Camii). Aynı şekilde Kariye Manastırı’nın tamiri bitti. Pantokrator Manastırı yani Zeyrek Camii bitmedi. Bunların rastgele, kontrolsüz bir şekilde umuma açıldığı görülüyor. Medyaya düşen fotoğraflarda gerekli ihtimamın gösterilmediği, cami cemaatinin kafasına göre düzenlemeler yaptığı görülüyor. Bu gibi tarihi eserlerde muhakkak kontrolün, çakılacak bir çivinin dahi Anıtlar Kurulu ve Kültür Bakanlığı’nın iznine tabi olması gerekir. En mühim mesele, yurtdışında Floransa’da, en meşhur Uffizi Galerisi, bazı kiliseler (Santa Croce, Orsanmichele gibi) artık kontenjanla ziyaretçi alıyorlar, herkes öyle bilet alıp giremiyor. Bunların başında az önce bahsettiğimiz Brunelleschi’nin Duomo’su (katedral) var, yanında Baptisterium var. Acaba bizim müzelerimiz Topkapı başta olmak üzere, ne diye kontenjanla ziyaretçi almıyor? Hele Ayasofya’nın kontrolsüz bir kitleyi kaldırması mümkün değil. Devlet kontrolünde belirli sayıda insanın caminin içinde olması gerekir, aksi halde yıllarca süren restorasyonların getirisi çöpe gider. Tüm bu meseleler yeni baştan düşünülmeli ve kamuoyu ile paylaşılmalı.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Hayatimda bu kadar bos seylerle ugrasan baska bir memleket yonetimi daha gormedim.

Hsyatin tek gercegi ; verilen emek karsiligi kadar refah bir sekilde hayatini surdurmek yiyip icmek ve bunu Edirneden hakkariye ayni anda tüm tvatandaşımıza yansittirabilmek olmali. Vaktimiz geldjginde ise gozumuz acik olmadan huzur icinde olmeliyiz.

Ama yok kardesim hala ayosofya hala gunde 5 Kez 5 dk vakit ayirdigin bir kisisel ibadet icin bu kadar tantana. Insanların hayatlarinin odak noktası bu kadar basit olmamali.

Nerden baksan bos is nereden baksan fiyasko.

Beni mutlu edecek tek sey göt cebimde duran telefon yere dusunce maasimin yarisini ona vermemek.

Bu kadar realiteden bu kadar fantazi dunyasinda yasamaya merakli duygusal mantikdan uzak bir toplum daha ben goremedim.

Akılsızliklarindan, ugrasicak ve benimseyecek bir hayat ekolleri olmadığı icin kendilerini dine adamislar baska bir sey degil.

Yokustan asagiya yuvarlanan bos konserve kutusundan farkimiz yok.

Biz ruhani varliklar degiliz maneviyata bu kadar olan merakımız cok gereksiz.

Hepsinin canı cehenneme. Bosver ilberi tayyibi yemene icmene bak.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Hayatimda bu kadar bos seylerle ugrasan baska bir memleket yonetimi daha gormedim.

Hsyatin tek gercegi ; verilen emek karsiligi kadar refah bir sekilde hayatini surdurmek yiyip icmek ve bunu Edirneden hakkariye ayni anda tüm tvatandaşımıza yansittirabilmek olmali. Vaktimiz geldjginde ise gozumuz acik olmadan huzur icinde olmeliyiz.

Ama yok kardesim hala ayosofya hala gunde 5 Kez 5 dk vakit ayirdigin bir kisisel ibadet icin bu kadar tantana. Insanların hayatlarinin odak noktası bu kadar basit olmamali.

Nerden baksan bos is nereden baksan fiyasko.

Beni mutlu edecek tek sey göt cebimde duran telefon yere dusunce maasimin yarisini ona vermemek.

Bu kadar realiteden bu kadar fantazi dunyasinda yasamaya merakli duygusal mantikdan uzak bir toplum daha ben goremedim.

Akılsızliklarindan, ugrasicak ve benimseyecek bir hayat ekolleri olmadığı icin kendilerini dine adamislar baska bir sey degil.

Yokustan asagiya yuvarlanan bos konserve kutusundan farkimiz yok.
+1907

İmzamı atarım bu yoruma.

* * *

Bilmeyenler için yazayım, Ayasofya ve bulunduğu yarım adada namaz kılınabilcek en az on tane de cami var...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri