AWOX TV kapanınca led yanma sorunu.

Kulfettin Çevrimdışı

Kulfettin

Yeni Üye
11 May 2020
7
38
Awox 49124 model bir Led TV var.
Daha önce 2 defa ledlerde değişim yaptım. Şimdi tekrar led yandı ama işin garip kısmı şu:
Akşam TV yi sağlam olarak kapatıyorlar, sabah tv ye görüntü gelmiyor. TV çalışmıyorken nasıl LED BAR yanabilir?.

Kulfettin Çevrimdışı

Kulfettin

Yeni Üye
11 May 2020
7
38
ilk arızada ledlerin arızalı olanını değiştirmiştim, ikincisinde tamamını değiştirdim. Besleme kartında nasıl bir arıza böyle bir şeye sebep olabilir ki. Nasıl kontrol edebilirim. Kendim ev kullanıcısıyım sadece Multimetrem var araç olarak. Benim anlamadığım tv yi normal kullanım sonrası kapatıyorlar açtıklarında ledler yanmış oluyor..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Umut Barış Umut Barış,
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Adem Helvacı

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Led barlar referans gerilimi mantığı ile çalışırlar bu nedenle seri bağlı olurlar ve yine bu nedenle tek bir chip hatası veya seriyi bozan bir soket sorunu iletim hatası vs gibi nedenlerle sistemin tamamı çalışmaz.

Aslında tv kapalıyken bozulmuyor sizin ledler. Çalışma mantığı şu şekilde. (Bütün rakamlar farazidir, ancak mantık doğrudur)

Tv de kaç led bar var? 10
Her barda kaç led chip var? 5
Led chiplerin çalışma voltajı kaç? 3.6

10 bar üzerinde 5 chip ile 10 x 5 toplamda 50 chip var

50 x 3.6 = 180

Demek ki Dimming üst limiti 180 volt. Alt limiti de 130 volt diyelim.

Bu koşullarda mühendislik hesaplarını kendi formüllerine göre uygulayan üreticiler feedback için 30ma bir limit belirledi diyelim. Bu doğrultuda tv yi her açışınızda sistem ilk olarak bir referans volytajı yollar ki bu genelde 39 45 volt arası bir değerdir. Bu yollanan referans voltajından 30ma değerinde feedback aldıysa hemen ana çalışma voltajı olan 130-180 arasındaki değerin çıkışına izin verir. Bu değer sizin menüden yaptığınız dimming ayarına göre değişir ancak biz buna isim olarak 150 diyelim.

Yani siz tv yi kapattığınızda her şey normal çünkü sistem zaten refere edilmiş.

Bir diskoya girmek için ilk önce bileğinizdeki damgaya bakıyorlar ya hani (En azından bizim zamanımızda öyleydi) siz o diskodan dışarı çıkana kadar kimse size bir daha damga sormaz.
Ne zaman ki dışarı çıkıp yeniden içeri girmek isterseniz o zaan yeniden damga sorar yani referans dönüşü isterler.

İşte sizin ledlerdeki durum da bu.

Sizin bakmanız gereken konu; SERİYİ BOZAN NEDİR?

Arızalı bir chip, İyi oturmamış bir soket vs

Kulfettin Çevrimdışı

Kulfettin

Yeni Üye
11 May 2020
7
38
Yine şerit olarak ledleri değiştirdim A Adem Helvacı tv menüsünden backlight ayarını %20 kıstım, bu Backlight ayarı led ışıklarını voltaj olarak mı kısıyor yoksa siyah hücreden ışık geçirgenliğini mi azaltıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri