Arzum ar010 şofben rezistans yardım !?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Çok eski değil ama tahminim 2-3 yıl kullanmıştım. Arzum termal ar010 marka şofbenim var. 4 yıl hiç kullanmadım. Geçen montajını yaptım. Isı performansı pek hoşuma gitmiyordu. Şuanda da gitmiyor. (su hızı, switch vs. bunlar sorun değil). Rezistansı değiştirmeyi düşünüyorum. Nette araştırdım. Arzum ar010 şofben rezistansı diye ama sanki bana orijinal gibi gelmedi. Sanki hepsinde bunlar kullanılıyormuş gibi geldi.

Sizin fikriniz nedir?

imagesb8dc44e262146c1f.jpg

Arzum AR010 Su Isıtıcı Şofben Rezistansı (Orijinal Balçık Marka) 150,00 TL yerine 62,90 TL

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
rezistansı sök bak sökmeden görmeden alma arzumun rezistansı değişik ince uzun olabiliyor

62 TL standart rezistans o pahalı daha uygunu var sök bak ona göre al link'teki tip ise al

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

baktım şimdi ihlasla aynı tip reziistans kullanılmış verdiğim link'tekini al 41 TL senin sofbene uyumlu kaliteli

bunların hepsi farklı rezistans üreticisi tarafından üretiyor oriijinal parça diye birşey yok bunlarda 41 lik'de aynı 62 lik'te

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Kireç vs durumlar varsa içinde ondan olmuş olabilir.
Ama rezistansı tek başına değiştirmeniz yeter mi bilemem.
Ona göre kablo ve termostat vs ayarlamak da gerekebilir.
İnceliği olan bir iş.

Tabi aynı gücü çeken ama verimliliği daha yüksek olan rezistanslar da olabilir.
İlgilenmediğim bir konu olduğu için net bilgim yok.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi öncelikle termosifonun girdi voltajını ölçme imkanın oldu mu o önemli?
Ayrıca kullanılan rezistansın watt durumu önemli.
9000watt olanları vardı bunların, suyun giriş sıcaklığı, elektriğin giriş değeri ve rezistansın değeri. en can alıcı noktalar bunlar.

7000 veya 7500watt olanlar 3 üncü kademe dışında pek işe yaramıyordu aslında.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Abi öncelikle termosifonun girdi voltajını ölçme imkanın oldu mu o önemli?
Ayrıca kullanılan rezistansın watt durumu önemli.
9000watt olanları vardı bunların, suyun giriş sıcaklığı, elektriğin giriş değeri ve rezistansın değeri. en can alıcı noktalar bunlar.

7000 veya 7500watt olanlar 3 üncü kademe dışında pek işe yaramıyordu aslında.
Daha önce aynı yerde aynı tesisatta ihlasın şofbeni vardı. Onda sorun yoktu. Şimdi diyeceksiniz belki tabi canım ihlas ne bakıyorsun sen ? voltajda sorun yok. İlk aldığımda da aman aman pek beğenmemiştim. Belki rezistans yenilersem şansımı denemiş olurum diyorum. Bilmiyorum ?

rezistansı sök bak sökmeden görmeden alma arzumun rezistansı değişik ince uzun olabiliyor

62 TL standart rezistans o pahalı daha uygunu var sök bak ona göre al link'teki tip ise al

baktım şimdi ihlasla aynı tip reziistans kullanılmış verdiğim link'tekini al 41 TL senin sofbene uyumlu kaliteli

bunların hepsi farklı rezistans üreticisi tarafından üretiyor oriijinal parça diye birşey yok bunlarda 41 lik'de aynı 62 lik'te
Önerinizi dikkate alıcam. Sizin linkteki üründe aynı.. Olmazsa bir sökerim...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Daha önce aynı yerde aynı tesisatta ihlasın şofbeni vardı. Onda sorun yoktu. Şimdi diyeceksiniz belki tabi canım ihlas ne bakıyorsun sen ? voltajda sorun yok. İlk aldığımda da aman aman pek beğenmemiştim. Belki rezistans yenilersem şansımı denemiş olurum diyorum. Bilmiyorum ?

Sanki bu durumda çıkan rezistans ile aynı özelliklerde yenisini takmak çözüm olur mu tartışılır lakin şu da var, Biliyorsunuz rezistans tek görünse de aslında 3 katman, belki de sizin üründeki 2 veya 3 üncü sargı çalışmıyordur o nedenle değiştirme düşünceniz haklı olabilir :ok

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
kireçlenme vardır ondan ısıtmaz sofben

Zaten değişecek önden sökersen montajı daha kolay pratik olur

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Rezistansları ve elektrik girişinden rezistansa kadar olan sistemi ölçüm yapmanızda fayda var. Geçenlerde baymak şofben kurdum, fazla sıcak suyu sevmem, 2.kademe (4000W) benim için yeterli oluyor. Zaten 3.kademeyi sigorta kaldırmaz, hiç de denemedim. Su çok soğuk veya debisi yüksek değilse 2.kademede ılık üzeri, 3.kademe gerçekten sıcak olması lazım. Rezistans ve şofben içi tesisat ölçümü için basit bir multimetrenin kısa devre konumu veya pilli bir lamba devresi bile işinizi görür.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Az önce açtım rezistansa baktım sorunsuz görünüyor. Yani nette satılan rezistanslar gibi.. En ufak kireç yok. Switch olabilir mi diye düşünüyorum. Çünkü 1 ve 2 aslında bir tık daha sıcak olması lazım. 3 sıcak ama malum yazdayız. Ondan olabilir.

DSC_0351.jpg

DSC_0353f20c4374fd0c9124.jpg

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Multimetre var ise direnç konumunda rezistansi olçebilirsiz. Sağlam ise biri 10.5 ohm diğeri 17 ohm gibi bir değer vermesi lazım. Kireç yok ve değerleri veriyorsa rezistansi değiştirmeniz bir sonuca ulaştırmaz. Multimetre ile switch kontrolü yapabilirsiniz. Yada aynı su debisinde birinci ve ikinci kademe de sıcaklık farkı oluşuyorsa sorun yoktur. O zaman su debisi fazla geliyor olabilir kısarak uygun sıcaklığı yakalamaya çalışın. Cihaz çok kompleks birşey değil. Switch, diyafram, rezistans, termostat ya da açma kapama anahtarı arızalı olabilir. Onun dışında ya rezistans da kireç vardır ya su çok soğuk geliyordur ya da suyun debisi fazladır. Uzun süre sohben kullanmadiysaniz diğer kullandığınız cihaza göre şu debi ve sıcaklık ayarı yaparken sorun yaşıyor ya da diğer cihaza göre soğuk geliyor olabilir. Ya da termostat arızalı erken akım kesiyor olabilir. Multimetreniz varsa teker teker kontrol edin bence rezistans almadan önce.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri