Arızalı parça hakkında yardım

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
Merhaba resimdeki parça android box anakart usb çıkışları çalışmıyor. Ölçü aleti ile kontrol ettiğimde bütün usb portların +5vdc ve GND uçları kısa devre
DFBXB yazan parça çok ısınıyor ve usb çıkışlarını takip ettiğimde ölçü aleti de beni bu parçaya getirdi.

Şimdi bu parça sanırım voltaj regülatörü ama bu kod ile hiçbir sonuç çıkmadı bunun kodu ne olabilir.

Cihazın arıza yapma sebebi usb ile rom atarken +5 VDC uçları GND uçları karışmış.
Sanırım bu esnada bu devre elemanı yandı.

Sonuç olarak bu parçanın muadilini yada aynısını nasıl bulabilirim

Screenshot_2021-01-26-23-10-45-794_com.miui.galleryfe615ca90aff8149.jpg

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
sağ üstteki pinde kaç volt var? 5 civarı var ise, entegreyi sök, sağ üstteki pini sağ alttaki pine bağla.
Parçayı söktüm ve kısa devre gitti. Parça kesin arızalı.

Evet hocam dediğiniz gibi 2 ayak olan tarafın sağ tarafı 5 vdc var fakat öyle yaparsam başka bir parçaya zarar verirmiyim.

Bunun görevi voltajı 2 ye bölmek falan olabilir mi ya da sabit belli bir mA de akım sağlamak falan mı?

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
görevi lineer voltaj regülatörü hocam, parça kodunu falan buluruz ama türkiye'de hiç bir ürünü bulamayız. uyduruk bir üretici işte. tor muydu torex miydi öyle bir üreticinin entegresi.

dediğim gibi bağlarsan sorun olmaz. usb speclerine göre 500ma vermek için tasarlanmış orası. taktığın usb zıkkımın çalıştığından eminsen bişey olmaz. usb hub falan da bağlamazsan çiçek gibi çalışır.

yıllar önce cep telefonu tamiri yapardım, sony ericsson w serisi cihazlarda bir süre sonra şarj entegresi arızalanırdı. piyasada parça yok. iki tane jumper çeker tamir ederdik. tabi usb özelliği iptal olurdu telefonun. aklıma geldi :)

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
Bilgi için saol hocam 2 adet usb portunu birde kart üzerinde jst tip usb portuna (mask room, firmware güncelleme falan) güç sağlıyor. Yani hub bağlanmaz hdd veya flash bellek bağlanır düşüncesindeyim.

Bende profesyonel değilim çat pat bilgim olduğu ve merakım için eş dos yakın arkadaş bana getirir ?

Boş kalınca jumper atar denerim. Sizde müsait olunca parça kodunu bakarsanız çok sevinirim

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
Teşekkürler teraspy teraspy abim artık müsait olduğum zamanlarda bakacağım.

Önce C command_4 hocamın dediği gibi jumper atıp deneyeceğim olmadı eski uydu yada nette satılan usb hublar var 3 veya 4 çıkışlı onlarda olacağını düşüncesindeyim.

Teşekkürler

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri