Arçelik ProSmart 12660 Kompresör Gaz İle İlgili Değişik Bir Ses

O Çevrimdışı

oyunkayit

Yeni Üye
24 Eki 2022
3
Merhaba, başlıkta yazan marka model klimanın 15 kasım günü servis tarafından kurulumu yapıldı. Yaklaşık 10 dakika vakum yapıldı. Ama vakum motorunun yaz doldurma yerinden duman çıkıyordu. Tahminimce yağı az veya değiştirmedikleri için içindeki bir şey yanıyordu. Klima balkonda yere kurdurdum. Yerden yaklaşık 10 cm yükseltmesi için tahta ayaklar üstüne titreşim takozları ve klima duruyor. Klima arkasında yaklaşık 1 metre boşluk var. Klima iç ve dış ünite arasında 0,7 milimetre kalında 5 metre uzunluğunda bakır boru kullanıldı. Kompresörden gelen sesi youtube linki olarak paylaştım. Videodaki ses düşük geldiğinden Audio Recorder uygulaması ile tekrar kayıt almıştım. İhtiyaç olursa onu da paylaşırım. Yüklediğim videoda herhangi bir ses programı ile değişiklik yapmadım. Klimanın anlık tüketimini, dışarıdaki hava durumunu, iç ünitenin emiş ve üfleme sıcaklıklarını, klimanın kablosuz yönetimindeki bilgilerini, Klimanın teknik özelliklerini aşağıya paylaştım.

Klimanın kompresöründe sanki gibi bir bardaktan diğer bardağa değişik bir sıvı döküyor ve bunu sürekli tekrar ediyormuş gibi ses geliyor. Boruda bükülme oldu diye düşünüyorum. Ama böyle düşününce bu ses borudan gelmesi gerekmiyor mu? Neden kompresör? Gaz borudaki bükülmeye çarpıp geri mi dönüyor. Diğer tahminim düşük devirde yoğunlaşamayan gazı iç üniteye göndermeyip tekrar kendi içinde mi döndürüyor? Bu videoda sıkıştırılan gazın kondenserde sıvı halden gaz haline geçmeyen kısmını filtrelediğini istemiştim. Videodaki sıvı halden gaz haline mi yoksa tam tersine mi dönüştüğünü hatırlamıyorum.

Birde şu üste anlattığım vakum motoru ile ilgili yazıda vakum motoru yağ doldurma yerinden neden duman çıkıyordu? Bu sorumu da cevaplayabilirseniz sevinirim.

Klimanın Teknik Özellikleri:

Dış Hava Durumu:
Dis-Hava-Durumu.png

Klima Kablosuz Yönetim Uygulaması (HomeWhiz):
Klima-HomeWhiz.png

Klimanın Prizden Elektrik Tüketimi:
Klima-Prizden-Elektrik-Tuketimi.png

Soldaki Klima Üstü Emiş Sağdaki Klima Ağzı Çıkış Derecesi:
Soldaki-Emis-Sagdaki-Ufleme-Derecesi.jpg

Klima Kompresöründen Gelen Gaz Sesi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri