Arçelik ProSmart 12660 Klima Montajında İç Ve Dış Ünite Arasında Alüminyum Boru Kullanılması

O Çevrimdışı

oyunkayit

Yeni Üye
24 Eki 2022
3
Merhabalar, geçen hafta Arçelik ProSmart 12660 klima siparişi verdim. Bir forumda Arçelik firmasının 2019 yılından beri klima montajlarında iç ve dış ünite arasında alüminyum boru kullanmaya geçtiğini öğrendim. Müşteri hizmetlerini arayıp klimaya uygun bakır boruyu aldığımda izolasyonu kuruluma gelen arkadaşların sağlamasını istedim. Müşteri hizmetleride talep oluşturup kurulum yapacak servisin beni aramalarını sağladılar. Servisin söylediklerine göre bakır boru izolasyonlu almam gerektiğiydi. Aslında montajda hakkım olan alüminyum borunun izolasyonunu çıkarıp bakır boruya takabilme hakkım olması gerekirdi. Ama bunun dışında bakır boru almam gerekmediğine ikna etmeye çalıştığını fark ettim. Servisin söyledikleri "Piyasadan alacağını bakır borunun kalınlığı 0,7-0,8 milimetre olacağı ve gaz kaçakları yaşanabilme olasılığının yüksek olduğu eğer Arçelik firmasının özel kullandığı alüminyum borunun 1,2 milimetre kalınlığı olduğu ve gaz kaçaklarının önüne geçtiğini" belirtti.

Klimayı kış şartları için aldım. İç ve dış ünite arasında kullanılması planlanan boru uzunluğu 4-5 metre arasında. Dış ünite açık balkonda duvara yakın bir şekilde yere koyulacak. İç ünite ise odanın uzun kenarının ortasına konumlandırılacak. Başka vermem gereken bir bilgi olursa yazarsanız cevaplarım. Şimdi sormak istediğim sorular şunlar.

1- 0,7 milimetre kalınlığında olan bakır borunun 1,2 milimetrelik alüminyum boruya oranla gaz kaçaklığı yaşama olasılığı ne kadar yüksek?
2- Klimalarda asıl amaç dış üniteden çıkan ısıyı iç üniteye en az kayıpla ulaştırmak değil mi? Bakırın ısı iletkenlik değeri 400'lerde alüminyumun 220'lerde. Bakır dış ünitedeki ısıyı daha verimli bir şekilde iç üniteye aktarması gerekmez mi?
3- Sizce alüminyum boru ile mi yoksa bakır boru sipariş edip bakır boru ile mi kurulum yapılmalı?
4- Bu klimanın dış ve iç ünitesindeki kondenser ve evaporatör boruları bakır mı? (Benim tahminimce klimanın teknik bilgilerindeki SEER ve SCOP değerlerine bakılınca alüminyum olması saçma olur gibi geldi)

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Boru kalınlık olayı bakırda kaçak verme tarafında bence yalan. Aslında o tam tersi alüminyumda et kalınlığı ince ise gaz kaçağı oluyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt