Arçelik 7084 Çamaşır Makinesi Çalışma Sorunu

heamvivma Çevrimiçi

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
Merhaba, makine babam gilin. Modelini yazmış olduğum modelde şöyle bir sorun yaşıyoruz.
Makineyi çalıştırmak istediğimiz zaman makine çalışmıyor. Üst taraftan sağdan veya soldan baskı uyguladığımız zaman makine çalışmaya başlıyor.
Bu sorun neyden kaynaklı olabilir, kendi imkanlarımla bunu çözebilir miyim?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Makinenin fotoğrafını attım ama forumda sanırım sıkıntı var. Bir türlü yüklenmedi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
makinenin üst kapağını aç anakarta ulaş karta giren soketleri birde kartı kontrol et oksitlenme vs karta giren soketlerde gevşeme kopukluk vs vardır önce bunları kontrol et

heamvivma Çevrimiçi

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
Açma kapama tuşunda bir sorun yok değil mi?
Bizim makinenin tuşu içeri göçmüştü yıllar sonra mesela.
Sizde de ona benzer bir şey olmasın?
Hayır hocam onda sorun yok.

makinenin üst kapağını aç anakarta ulaş karta giren soketleri birde kartı kontrol et oksitlenme vs karta giren soketlerde gevşeme kopukluk vs vardır önce bunları kontrol et
Bugün evime döndüm. Köye gidince dediğinizi deneyeceğim, teşekkür ederim.

heamvivma Çevrimiçi

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
@denysmih6 hocam dediğinizi yaptım, soketleri yerinden çıkarıp taktım. Şimdilik sorun çözüldü gözüküyor. Teşekkür ederim. Yalnız şöyle bir sorun var onu nasıl çözebiliriz acaba. Lcd ekranın ışığı bazen yanıyor bazen kendiliğinden sönüyor. Ben belki soketleri çıkarıp takarsam o sorunda gider dedim ama şimdi yine yaptı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@denysmih6 hocam dediğinizi yaptım, soketleri yerinden çıkarıp taktım. Şimdilik sorun çözüldü gözüküyor. Teşekkür ederim. Yalnız şöyle bir sorun var onu nasıl çözebiliriz acaba. Lcd ekranın ışığı bazen yanıyor bazen kendiliğinden sönüyor. Ben belki soketleri çıkarıp takarsam o sorunda gider dedim ama şimdi yine yaptı.
makina nerde kurulu banyoda mı ?

led gösterge direnç arızası soğuk lehim darbe vs eğer makina banyoda kurulu ise buhar kaynaklı fazla nemli ortamda elektronik kartı ve üzerindeki parçalar bundan dolayı sık arıza yapar etkilenir çabuk bozulur ömrü az olur banyoda çamaşır makinası mantık olarak iyi gibi ama makina ömrü ve parçaları için hiç sağlıklı değil kuru temiz rutubetsiz buhardan nemden uzak bir yere montajı yapılmalı gittiği yere kadar kullan led ayakları varsa havya ile lehim tazele led göstergenin etrafındaki direnç lehimlerini tazele selülozik tiner diş fırçası ile elektronik kartı fırçala
olmadı kartı sök güvenilir bir servise ver sorunları tespit edip 150-200 arası kartını onarsınlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
LED için 150-200 iyiymiş. :hihi
led için değil bak yanlış anlamışın sen basit direnç vs kart üzerinde birkaç parça değişimi soğuk lehim gibi basit arızaları kast ettim 150-200 derken sen anlamadıysan :kiskis aynı led bulmak vs uzun işler kendi servisinde dahi parça bulunmaya biliyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
led için değil bak yanlış anlamışın sen basit direnç vs kart üzerinde birkaç parça değişimi soğuk lehim gibi basit arızaları kast ettim 150-200 derken sen anlamadıysan :kiskis aynı led bulmak vs uzun işler kendi servisinde dahi parça bulunmaya biliyor
Muhtemelen SMD led vardır, olmasa bile illa ki bulunur. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri