Araçta tavan pası için ne yapmalı?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
2006 model B6 Passat'ımızın bakımsızlıktan ve umursamazlıktan maalesef tavanında pas oluşmuş. Ortalarda olan yerler sıkıntı değil ancak taş çarpması sonucu yüzülmelerden dolayı tam ön camın oturduğu kısımda bir sürü farklı noktada pas var biraz camın altına doğru inmiş etrafındaki boya da kalkmış. Şimdi götürüp yaptırmak istiyoruz tavanda zaten kötü güneş yanığı var araba siyah olduğundan. Komple tavan düzeltilip boyanabilir ancak ön camın oradakiler için camı sökmeleri gerekir mi bu biraz düşündürüyor malum camı sökmek ayrı problem birde işini özenli yapan insan sayısı maalesef az olduğundan camı düzgün geri takabilirler mi bu da meçhul, daha önce çatlaktan dolayı ön cam değişmişti sıfır camı takarken kırmışlardı oturtmak için yumruk atarak. Forumdan bir tavsiye alayım dedim sizce olduğu gibi görünen pası alıp boyatmalı mı yoksa ön camı söküp oradaki pastan tamamen kurtulmak mı mantıklı?

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Pas varsa mantıklı olan tamamen kurtulmak olacaktır pas mantar gibidir tedavi edilmezse yayılmaya devam eder
Sıfır camı oturturken yumruk kullanan bir camcıya hiç denk gelmedim onlarca cam değiştim itina ve özen gerektiren bir iş fakat camcılar bu konuda iyiler size iş bilmez biri denk gelmiş anlaşılan biraz daha kurumsal çalışan yerlere giderseniz bu tür tablolarla karşılaşma olasılığınızda düşmüş olur

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Pas camın altına indiyse camın sökülüp temizlenmesinde fayda var paslı kısımlara zımpara ve rötuş gerekli daha fazla ilerler ise fitil altından su almaya başlar

Tavanda siyah folyo kaplatın araç siyah olduğu için muayenede sıkıntı olmaz satarkende almak isteyen söker öyle alır

Tavan boyalı dediniz mi aracın değeri otomatik olarak düşüyor

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Pas camın altına indiyse camın sökülüp temizlenmesinde fayda var paslı kısımlara zımpara ve rötuş gerekli daha fazla ilerler ise fitil altından su almaya başlar

Tavanda siyah folyo kaplatın araç siyah olduğu için muayenede sıkıntı olmaz satarkende almak isteyen söker öyle alır

Tavan boyalı dediniz mi aracın değeri otomatik olarak düşüyor
Hocam satarken değeri düşecek diye insanlar arabasını tamir ettirmeye korkar oldu. Tamir yapılırsa direkt boya yaptırırız eski halinin resimlerini saklarız alıcıya gösterilir. Şimdi folyo düzgün yapılmazsa onunda nem almasını dert etmemiş oluruz. Bana kalsa 15 yıllık orijinal boyalı araba yerine güzel yapılmışsa sıfır fırın boyalı arabayı tercih ederim. O zaman birkaç yerle görüşelim bakalım ne kadar fiyat verecekler olmazsa güvenilir bir yerde camı söktürüp düzgünce yaptıralım tamiri.

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Hocam satarken değeri düşecek diye insanlar arabasını tamir ettirmeye korkar oldu. Tamir yapılırsa direkt boya yaptırırız eski halinin resimlerini saklarız alıcıya gösterilir. Şimdi folyo düzgün yapılmazsa onunda nem almasını dert etmemiş oluruz. Bana kalsa 15 yıllık orijinal boyalı araba yerine güzel yapılmışsa sıfır fırın boyalı arabayı tercih ederim. O zaman birkaç yerle görüşelim bakalım ne kadar fiyat verecekler olmazsa güvenilir bir yerde camı söktürüp düzgünce yaptıralım tamiri.

Bizim milletimiz de boya takıntısı var :) 15 senelik araba da orjinal boya arayan var ondan yazdım

Hepsinden ziyade pasları halletmenizde fayda var

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bizim milletimiz de boya takıntısı var :) 15 senelik araba da orjinal boya arayan var ondan yazdım

Hepsinden ziyade pasları halletmenizde fayda var
Bakalım hocam gösterelim farklı yerlere onu halletmek lazım yüzey pasını geçtikten sonra durum sıkıntı sacı çürütmeden halletmek lazım. Babam ben daha 4-5 yıl kullanırım diyor ondan yakın dönemde satılmaz büyük ihtimal boya o yüzden çok sıkıntı olmaz. Birde arka tampon boyanacak zaten, park halinde araca sokak arasında dönerken nasılsa 4 metrelik yolda çarptılar sigortadan yaptırıldı ama bir tamir yaptılar krom ları kırık bıraktılar aldıkları stop plastik lens çin malı, tamponun boyası 1 sene gitmeden döküldü direk alt astar gözüktü.

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Hocam işi bilen bir camcı bulup söktürün camı. Pas muhtemelen camın altına doğru devam ediyordur. Paslı yerler temiz metale ulaşana kadar temizlenmeli. kaportacı kabasını alıp üstünü macunlamaya kalkarsa izin vermeyin.Pas altta kalırsa bir seneye tekrar kabarır. 4-5 yıl binilecekse bence de yaptırın. Boyanmadan önce ve boyanırken fotoğraflarını çekersiniz.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Paslı alan ile ilgili çok işlem denedik ama hiç biri düzen tutmuyor. En güzeli temizlenip yeniden boyanması.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri