Apple TV 4K 3. nesil (2022)

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Biraz garip oldu farkındayım ama Apple TV için ayrı bir yer göremeyince buraya açtım.

Dubai'deydim. ne zamandır aklımda olan Apple TV 4K 2022 128GB indirime girip ABD fiyatından da ucuza gelince aldım geçtim. Mibox S ve ilk nesil Fire TV 4K cihazlarım var. Onlarla kıyaslayıp artılarını eksilerini yazmaya çalışacağım.

Apple ekosisteminde olduğumdan, icloud foto, apple music, airplay vb sorunsuz çalışmasını çok beğendim. Airplay için 3rd parti uygulamalar kullanıyordum Android boxlarda. Randıman yoktu, bu cihaz iyi oldu.

Arayüz çok sade, hatta neredeyse 2010'da çıkan ilk nesil Apple TV ile aynı. Ama yağ gibi akıyor. Lakin en büyük güzelliği oynatılan filme göre tazeleme hızını anlık değiştirmesi, 24,25,30,60 fps fark etmiyor, filmi açarken hemen kendini ayarlıyor. Sonuçta sıfır stuttering ile keyifli bir seyir oluyor. Benim gibi bu konuda hassas olanlar için önemli bir özellik. Android cihazlarımda her filmde fps tahmin edip çözünürlük değiştiriyordum elle. Bu özelliği eklemek çok zor olmamalı, neden koymuyorlar anlamıyorum. (Ek bilgi: Fire TV 4K'da var ama sadece kendi native uygulaması olan Amazon Prime Video'da çalışıyor)

Tazeleme hızı ayarlarken doğal olarak anlık bir kararma oluyor ekranda. Yalnız "QMS" diye bir özellik desteği gelmiş son güncellemeler ile. QMS ile ekran kararmadan tazeleme hızı değişecekmiş. Bir nevi freesync gibi imiş. 2023 model LG'ler destekliyor diyorlar.

Kumandasının iyi tarafı şarj edilebilir olması. Olumsuz tarafı ise tuşların touchpad gibi çalışırken çok hassas olması. Yanlışlıkla dokununca film geri gidiyor vs. Alışmak lazım.

İlk izlenimler böyle.

turkomans Çevrimdışı

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
Ben de yaklaşık 2 yıldır Apple TV kullanıyorum. Bu yıl 128 GB versiyonu çıkınca 32 GB olan 2.nesil 4K’yı satıp 3.nesil 4K’ya geçtim. Apple TV’ye alışınca televizyonun smartı önemsiz kalıyor. Hatta şöyle söyleyim ben yakın zamanda TV değiştirdim. OLED almama rağmen gidip Vestel QUI menülü aldım. Nasıl olsa Apple TV kullanıyorum daha iyi smartı olan TV yok diyerek böyle bi seçim yaptım.
Kare hızı değişirken ekranın kararma sorunü gelecek olursak bu sorun VRR olan TV’lerde yok. Bu özellik (VRR) genellikle 120hz ekrana sahip olan 2022 model TV’lerden itibaren var. Geçen Mediamarkt’ta 11 bin liralık Philips ambilight Android 120 hz TV’de bile vardı :) Güncel ürün sonuçta. VRR yani “Değişken Yenileme Hızı” özelliği oyun oynarken anlık FPS değişimini sağlıyor. Apple TV’de de içeriğe göre anlık FPS değişimleri VRR olmayan TV’lerde ekranı karartıyor.
Benim için en büyük artısı kesinlikle Apple Music. İyi bir ses sistemine sahipseniz oradan buradan FLAC ses dosyası bulcam derdi olmadan Apple TV’de 24bit-48khz müziği şıkır şıkır dinliyorsunuz. TV’ye iyi bir AVR veya Dolby Atmos destekli kaliteli bir soundbar bağlıysa Apple Music tadından yenmiyor :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Apple ekosisteminde iseniz ilk tercih etmeniz gereken tv box'lardan biridir. En güçlü rakibine performans açısından tur bindirmiştir.
Apple_TV.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Abi adamlar dünyaya optimizasyon nedir çatır çatır gösteriyor.

düşük kaynaklarla hız-performans-verimlilik nasıl elde ediyorlar akıl alır gibi değil.
Danışıklı dövüş yaptıklarını düşünüyorum, yoksa Android'e yatırım yapmayı ben bir türlü anlayamıyorum. Teşbihte hata olmaz derler ya hani; yıllardır Android'in üstüne yatırım yapmak Tofaş'a yatırım yapmak gibi. En iyi motoru da koysanız arabanın tasarımı, şase ve alt yapısı uygun değil. Bu kadar emeği buna vereceğine, Windows'un mobil versiyonuna yüklensen, daha hızlı ve stabil çalışan bir sistem olurdu. PC platformunda Windows gayet iyi çalışıyor. Veya Linux de olabilir, yazılım uzmanı değilim, sizler daha iyi bilirsiniz.

Apple ile Google, ''Al gülüm, ver gülüm'' yapıyor gibi geliyor. Sen Android'i ücretsiz dağıtmaya devam et, hem sen kendi uygulamalarını ve hizmetlerini dayat hem de ben alternatifim olmayan bir piyasada tekel olmaya devam edeyim. Olan da Samsung'a oluyor, Iphone'un performansını yakalamak için donanıma yüklenmek zorunda kalıyor, sistem verimli olmadığı için.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Danışıklı dövüş yaptıklarını düşünüyorum, yoksa Android'e yatırım yapmayı ben bir türlü anlayamıyorum. Teşbihte hata olmaz derler ya hani; yıllardır Android'in üstüne yatırım yapmak Tofaş'a yatırım yapmak gibi. En iyi motoru da koysanız arabanın tasarımı, şase ve alt yapısı uygun değil. Bu kadar emeği buna vereceğine, Windows'un mobil versiyonuna yüklensen, daha hızlı ve stabil çalışan bir sistem olurdu. PC platformunda Windows gayet iyi çalışıyor. Veya Linux de olabilir, yazılım uzmanı değilim, sizler daha iyi bilirsiniz.

Apple ile Google, ''Al gülüm, ver gülüm'' yapıyor gibi geliyor. Sen Android'i ücretsiz dağıtmaya devam et, hem sen kendi uygulamalarını ve hizmetlerini dayat hem de ben alternatifim olmayan bir piyasada tekel olmaya devam edeyim. Olan da Samsung'a oluyor, Iphone'un performansını yakalamak için donanıma yüklenmek zorunda kalıyor, sistem verimli olmadığı için.
Aynen, ana mantık her zaman bu oldu zaten. Steve jobs oldum olası yazılımda tüm dünyayı kendisine muhtaç etmeye çalışan bir karakterdi. Dikkat edilirse donanımdan yazılım kadar para kazanmıyorlar aslında. Bu ekosistemi de bu mantıkla oluşturdular.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Aynen, ana mantık her zaman bu oldu zaten. Steve jobs oldum olası yazılımda tüm dünyayı kendisine muhtaç etmeye çalışan bir karakterdi. Dikkat edilirse donanımdan yazılım kadar para kazanmıyorlar aslında. Bu ekosistemi de bu mantıkla oluşturdular.
Yazılım farkı olmasa bu kadar müşteri sahibi olabileceklerine inanmıyorum, sanırım ben de başka bir cihaz kullanırdım. Sanki Steve Jobs'tan sonra Ar-Ge tarafında çok fazla üretken ve inovatif olamadılar gibime geliyor, hep böyle gıdım gıdım veriyorlar. Çok fazla riskli işlere girmiyorlar. Apple Watch 1 ile 8'i yan yana koysalar, hangisinin hangisi olduğunu kestirmek zor. Televizyon veya monitör işine girmiyorlar çünkü riskli.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Yazılım farkı olmasa bu kadar müşteri sahibi olabileceklerine inanmıyorum, sanırım ben de başka bir cihaz kullanırdım. Sanki Steve Jobs'tan sonra Ar-Ge tarafında çok fazla üretken ve inovatif olamadılar gibime geliyor, hep böyle gıdım gıdım veriyorlar. Çok fazla riskli işlere girmiyorlar. Apple Watch 1 ile 8'i yan yana koysalar, hangisinin hangisi olduğunu kestirmek zor. Televizyon veya monitör işine girmiyorlar çünkü riskli.
Ekosistemi oluşturan Steve Jobs' tı. Ve gerçekten başından beri çok üretkendi. (İyiydi demiyorum, dikkat edin.) Arkasında kendi vizyonunda hiç kimseyi bırakmadı. Onun her girdiği işte yaklaşık 50 sene ötesini görerek hareket etmesine karşın, şu anki çalışanların öngörüsü neredeyse 2-3 sene.

Apple bu halde, bünyelerinde olsaydı NEXT COMPUTER' da bu halde olacaktı. Zamanında Silicon Graphics ile çalıştı. Orayı bırakınca orası da gitti. Bir tek Pixar toparladı gibi ama elinden tutmaya devam etseydi daha neler olacaktı. Güzelleme gibi geliyor ama açıkçası bitim kadar sevmem.:hayir

Son olarak (Aslında ilk hamle) IBM' in karşısında (PC dediğin şeyden anca 3 5 bin tane satar. Patentini alıp ne yapacağız.) patentini alan tek PC üreticisi olmak ve bunu akla getirmek bambaşka bir inovasyon bence.

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

Kaletoriko

Yeni Üye
26 May 2022
16
33
Merhaba TV box tavsiye arıyorum. tarayıcı var mı Apple TV de ? Bluetooth var mı merak ediyorum.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
189
54
Ben de yaklaşık 2 yıldır Apple TV kullanıyorum. Bu yıl 128 GB versiyonu çıkınca 32 GB olan 2.nesil 4K’yı satıp 3.nesil 4K’ya geçtim. Apple TV’ye alışınca televizyonun smartı önemsiz kalıyor. Hatta şöyle söyleyim ben yakın zamanda TV değiştirdim. OLED almama rağmen gidip Vestel QUI menülü aldım. Nasıl olsa Apple TV kullanıyorum daha iyi smartı olan TV yok diyerek böyle bi seçim yaptım.
Kare hızı değişirken ekranın kararma sorunü gelecek olursak bu sorun VRR olan TV’lerde yok. Bu özellik (VRR) genellikle 120hz ekrana sahip olan 2022 model TV’lerden itibaren var. Geçen Mediamarkt’ta 11 bin liralık Philips ambilight Android 120 hz TV’de bile vardı :) Güncel ürün sonuçta. VRR yani “Değişken Yenileme Hızı” özelliği oyun oynarken anlık FPS değişimini sağlıyor. Apple TV’de de içeriğe göre anlık FPS değişimleri VRR olmayan TV’lerde ekranı karartıyor.
Benim için en büyük artısı kesinlikle Apple Music. İyi bir ses sistemine sahipseniz oradan buradan FLAC ses dosyası bulcam derdi olmadan Apple TV’de 24bit-48khz müziği şıkır şıkır dinliyorsunuz. TV’ye iyi bir AVR veya Dolby Atmos destekli kaliteli bir soundbar bağlıysa Apple Music tadından yenmiyor :)
müzik okey ama apple yıllardır true hd atmos ve dts-x desteklemiyor kimseyi de iplemiyor o yüzden soundbar ya da avr sahibi olanlara apple tv öneremeyiz

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt