AOC Q3279VWF Televizyon yapma ve Ses sistemi

S Çevrimdışı

semiramist

Yeni Üye
28 Kas 2018
14
30
Merhaba arkadaslar,
2 Gun Once AOC Q3279VWF siparişi verdim hepsiburadadan. Fiyat performans açısından daha iyi bir ürün olduğunu düşünmüyorum. Ancak bir sürü problemle karşılaştım. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Ürün, 2k çözünürlükte 75 HZyi destekliyor. Yapmak istediklerim:

1- Ürünün tek HDMI girişi var. Bir adet Display Port var. Hem uydu alıcısına, hem android tv ye hemde playstationa bağlamak istiyorum tak çıkar yapmadan. Bunun için şu aldım. 2k da 75hz için saniye de 7gbit veri gerekiyor. Bu kablolarda bunu destekliyor. Yinede görüntüde herhangi bir kayıp yaşar mıyım?

2- Ürüne 5+1 ses sistemi bağlamak istiyorum ama sadece 3.5mm girişi var. Bunu nasıl yapabilirim? Bunun için ses kartına ihtiyacım olacak mı? Olacaksa bunu nasıl monitöre bağlayabilirim? Bildiğim kadarıyla 3.5mm girişi 5+1 i desteklemiyor ama ben 5+1 sistem kurabilmek istiyorum.

3- Bu buldum aliexpresste. Bunu 3.5mm girişine taksam, bluetooth 5+1 sisteme bağlayabilir miyim?

Her türlü önerinize açığım. Aynı zamanda 5+1 sistem ya da soundbar almak istiyorum iyi bir sinema deneyimi için. Oda 15 metrekare. Her türlü ürün tavsiyenize açığım. Teşekkürler

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba.

1) Kayıp işi aldığınız birleştiricinin performansına bağlı. İstediğiniz kapasitedeki görüntü için gerekli sürümdeki kabloyu almanız yeterli ancak yeterli veri aktarımının gerçekleşebilmesi sizin kullanacağınız birleştiriciye bağlı.

2)6 kanalla cidden işiniz yoksa 5+1 almanızın hiçbir anlamı yok. 6 kanal duyacağım diyorsanız analog bir ses sistemi için digital dönüştürücü şart. Kaynak cihazlarınızın, android box /uydu/ps4, optik veya hdmı çıkışından da ses alabilirsiniz. Bu sizin kullanacağınız dönüştürücüye veya ses sistemine bağlı.

AVR veya Z5500/Z906 gibi sayısal girişli sistemleriniz varsa bunlara doğrudan sayısal arabirimleri (hdmi,optical) girebilirsiniz.

Yalnız optik arabirimin bant genişliği HDMI'a göre kısıtlıdır, örneğin gidip DTS HD veya DTS Master Audio gibi yüksek kalite sese sahip filmleri izleyecekseniz optikle değil de HDMI girişi olan bir AVR ile dinlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu sesleri optikte sadece "core" düzeyinde alırsınız, detay HDMI'a göre düşük olur. Ama gidip DTS ve Dolby Digital Plus seviyesinde kodlanmış filmleri izleyecekseniz optik arabirim sizin için yeterli olacaktır.

3)Analog girişli bir sistemle kullanabilirsiniz.

Açıkçası kuracağınız düzenek bana oldukça karmaşık geldi.
Ses sistemi için bütçe belirtirseniz iyi olur.
İzleyeceğiniz filmler gerçekten 6 kanalsa 5+1 alın.
PS4'te 6 kanal destekli oyunlar mevcut. Orada da kullanırsınız elbet.
Amacınız çevresel ses etkisini almak ise soundbar'ı o listeden eleyin derim.
Bütün soundbar'ları dinlemiş biri elbette değilim ama tek merkezden gelecek sesin çevreyi saran hoparlörler kadar etkisi olacağını sanmıyorum.
Belki bunu amiral gemi denilebilecek pahalı modeller yapabilir.

S Çevrimdışı

semiramist

Yeni Üye
28 Kas 2018
14
30
Merhaba.

1) Kayıp işi aldığınız birleştiricinin performansına bağlı. İstediğiniz kapasitedeki görüntü için gerekli sürümdeki kabloyu almanız yeterli ancak yeterli veri aktarımının gerçekleşebilmesi sizin kullanacağınız birleştiriciye bağlı.

2)6 kanalla cidden işiniz yoksa 5+1 almanızın hiçbir anlamı yok. 6 kanal duyacağım diyorsanız analog bir ses sistemi için digital dönüştürücü şart. Kaynak cihazlarınızın, android box /uydu/ps4, optik veya hdmı çıkışından da ses alabilirsiniz. Bu sizin kullanacağınız dönüştürücüye veya ses sistemine bağlı.

AVR veya Z5500/Z906 gibi sayısal girişli sistemleriniz varsa bunlara doğrudan sayısal arabirimleri (hdmi,optical) girebilirsiniz.

Yalnız optik arabirimin bant genişliği HDMI'a göre kısıtlıdır, örneğin gidip DTS HD veya DTS Master Audio gibi yüksek kalite sese sahip filmleri izleyecekseniz optikle değil de HDMI girişi olan bir AVR ile dinlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu sesleri optikte sadece "core" düzeyinde alırsınız, detay HDMI'a göre düşük olur. Ama gidip DTS ve Dolby Digital Plus seviyesinde kodlanmış filmleri izleyecekseniz optik arabirim sizin için yeterli olacaktır.

3)Analog girişli bir sistemle kullanabilirsiniz.

Açıkçası kuracağınız düzenek bana oldukça karmaşık geldi.
Ses sistemi için bütçe belirtirseniz iyi olur.
İzleyeceğiniz filmler gerçekten 6 kanalsa 5+1 alın.
PS4'te 6 kanal destekli oyunlar mevcut. Orada da kullanırsınız elbet.
Amacınız çevresel ses etkisini almak ise soundbar'ı o listeden eleyin derim.
Bütün soundbar'ları dinlemiş biri elbette değilim ama tek merkezden gelecek sesin çevreyi saran hoparlörler kadar etkisi olacağını sanmıyorum.
Belki bunu amiral gemi denilebilecek pahalı modeller yapabilir.

Öncelikle detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası ben istemeden olayı kendi kendime karmaşıklaştırmış olabilirim. Tek istediğim iyi bir ses sistemine sahip olabilmek. Monitörün sadece 3.5mm aux girişi var. Herhangi film ya da dizi izlerken içindeymişim gibi olmak istiyorum. Televizyon yerine monitör aldığım için dahili hoparlör yok bende ne yapmam gerektiğini bilemedim. Sıkıntı sesi monitöre bağlamam gerekmesi çünkü ps de , android tv de , uydu da ona bağlı olacak. Android tv de optik ses çıkışı yok sadece hdmi ve av var. Bu işlerde biraz acemi olduğumdan sudan çıkmış ak kaşık gibiyim. Bu işleri de öğrenmek istiyorum. Android tv de terrarium, netflix kullanacağım. Yüksek ses kalitesine sahip bir donanımın olmasını istiyorum. Soundbar da baktım, 2+1 sistem de baktım. Bütçem 500 lira . Ses kartı almam gerekecek mi?

Aldığım android tv şu :

Hoparlör olarak kendi çapımda araştırma yaptım. T3300, Z533 gibi ürünleri önermiş çoğu kişi. Yine de hiçbir fikrim yok ne alacağıma dair.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Öncelikle detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası ben istemeden olayı kendi kendime karmaşıklaştırmış olabilirim. Tek istediğim iyi bir ses sistemine sahip olabilmek. Monitörün sadece 3.5mm aux girişi var. Herhangi film ya da dizi izlerken içindeymişim gibi olmak istiyorum. Televizyon yerine monitör aldığım için dahili hoparlör yok bende ne yapmam gerektiğini bilemedim. Sıkıntı sesi monitöre bağlamam gerekmesi çünkü ps de , android tv de , uydu da ona bağlı olacak. Android tv de optik ses çıkışı yok sadece hdmi ve av var. Bu işlerde biraz acemi olduğumdan sudan çıkmış ak kaşık gibiyim. Bu işleri de öğrenmek istiyorum. Android tv de terrarium, netflix kullanacağım. Yüksek ses kalitesine sahip bir donanımın olmasını istiyorum. Soundbar da baktım, 2+1 sistem de baktım. Bütçem 500 lira . Ses kartı almam gerekecek mi?

Aldığım android tv şu :

Hoparlör olarak kendi çapımda araştırma yaptım. T3300, Z533 gibi ürünleri önermiş çoğu kişi. Yine de hiçbir fikrim yok ne alacağıma dair.

Monitöre bağlamak zorunda değilsiniz ses için.
Araya HDMI destekli bir AV Receiver koyarak en kolay şekilde sorunu çözebilirsiniz.
Optik arayüzden ses alsam yeter diyorsanız aşağıdaki linkteki gibi bir cihaz almanız yeterli olacaktır.

Film için 5+1 sistem almanızı tavsiye ederim. Önerilen sistemler hep 2+1.
Fakat aldığınız Android kutuda Optik çıkış yok, onu 5.1 bağlayabilmeniz için HDMI dan çıkmanız gerekir ki o da olur mu bilmiyorum.
Olsa bile HDMI destekli A/V receiver lazım o da zaten 500 TL'nin üstünde.

Siz biraz fazla acele etmişsiniz.:hihi

Bence o Android kutuyu iade edin veya satın, optik çıkışlı (SPDIF) bir android box alın.
Sonra da dediğim cihazı alın (Playvision), optik girişlerine PS4 ve Android box'ı takarsınız, AUX girişine de uydu alıcısını takarsınız.

Ses sistemi olarak da eskisi gibi piyasada bol ürün çeşidi yok.
Bence ikinci el seçenekleri de düşünün derim.
Creative megaworks veya gigaworks serilerine bakabilirsiniz. (Gigaworks serilerinin kronik sorunu varmış galiba ama.)

İlle sıfır alacağım diyorsanız Logitech z506 gibi 5+1 sistemlere bakın derim.

S Çevrimdışı

semiramist

Yeni Üye
28 Kas 2018
14
30
Uğraşmak istemedim ve ucuzundan ikinci el Z533 aldım. O da 15 metrekare olduğundan 5+1 sistemi yerleştirmek çok verimli olmayacaktı. Umarım beni tatmin eder.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Satıcı iptal etti şansıma :hmm Hiç mantıklı bir ürün bulamadım başka ikinci el olarak.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sizin önerdiğiniz yerine şunu alsam daha iyi olmaz mı?
Yüzde 100 daha ucuz

Olur hocam, o da bildiğim kadarıyla Çin üretimiydi zaten.
İşiniz görülsün de. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt