Kılavuz Android ya da Smart TV' lerde NEDEN! Tarayıcıdan Film! İzleyemeyiz?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Genel itibariyle son dönemde ciddi anlamda talep gören Smart özellikli ya da Android TV' ler de İnternet Tarayıcı (Browser) üzerinden Film, Video v.b. içerikleri izlemek NEDEN mümkün olmaz ya da olmuyor?​

1* Donanımsal yeterliliklerin eksik olması nedeniyle OLMAZ. Cevabının teknik açıklaması için hemen aşağıdaki konumuzda Sayın teraspy teraspy Bilge Kişi Bilge Kişi ile kafa kafaya vererek oluşturdukları açıklamayı inceleyebilirsiniz.

https://tavsiyeforumu.com/konu/android-ile-aosp-arasinda-ne-fark-vardir.17288/

2* Donanım özellikleri asıl handikap olsa da ikinci problem söz konusu içeriklerin bir sürü reklam, alt html kodu v.s. gibi asıl içeriğin dışında sistemin işlemesi gereken dünya kadar ek içerik barındırmasıdır. Söz konusu HTML yapısının da gün geçtikçe gelişmesi ve daha fazla sistem kaynağına ihtiyaç duyması bir diğer sebep olarak açıklanabilir.

Başlıktaki sorun ile ilgili birçok kullanıcımızdan aldığımız geri dönüşler üzerine hazırladığımız bu konu altında sizlerin yorumlarıyla konuyu zenginleştirmek ve teknik detaylarını arttırmak için can atıyor olacağız.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,256
Web siteleri eskiden ağırlıklı olarak kod az miktarda grafikle dizayn edilirdi.

Artık durum öyle değil yüksek oranda grafik ve reklam kodları tarayıcının çok fazla işlem gücü kullanılmasına neden olmakta.

Televizyonlardaki donanımsal kaynakların sınırlı olduğu göz önüne aldığımızda optimize edilemeyen her uygulama tv kullanmak işkence haline dönecektir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Aynen öyle. Özellikle smart TV alanların bir kısmı tarayıcıdan film izlemek istiyor.
Arkadaşlar o iş kutularda bile bir yere kadar yer.
Kumanda kullanmak rahat tabi ama uygulamalardan film izlemekle web sitesinden film izlemek aynı şey değil.
Siteler çok fazla kod çalıştırdığı için mevcut cihazlar bunu işletmekte zorlanıyor.

Netflix, YouTube, Exxen vs servisler uygulamadan açtığınız takdirde sadece sunucudan dosya oynatır.
Bir de oturum açma, çerez okuma ve DRM koruması sağlar.
Ama korsan film siteleri reklamlar vs derken tonla kod işletir.

En güçlü box bile o sitelere bir yerden sonra yetersiz kalır.
Çünkü yazılımlar değişiyor, büyüyor.
Bunun en basiti YouTube'da görebilirsiniz.
Adamlar bir CODEC değiştirdiklerinde bir dönemin en güçlüleri çöp hale gelebiliyor.
Tıpkı eski PC'lerin artık YouTube'da bile çalışamaması gibi.

Özellikle donanım kapasitesi düşük Android TV modellerinde bunları yapmayı pek hayal etmeyin.
RAM ve ROM'u yüksek olanlar belki yapabilir.
Bütçeniz kurtarıyorsa servisleri ücretini verip dönem dönem kullanın.
En rahatı.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
En çok duyduğumuz laftır "eskiden izliyordum,düm açtım ama film oynamadı" veya "filmi daha önce çok güzel izliyordum ,iki gündür dona dona izliyorum" .İnsanlar linux smart veya android tv leri pek bir şey sanıyorlar,çok değil 8-9 ay sonra tüm gruplardan mesaj yazıyorlar ,"neden böyle oldu" diye,neden olmasın çünkü kullandığın cihaz işlemcisi yükü kaldıramıyor artık,ee, ona ram takamazsın ki bir şeyler yapasın,veya bellekte bizim swap dediğimiz takas alanı da açamazsın,açsan da çalışmaz.Bir arkadaşım bir gün bana "ee,ne yapayım alocum,kırayım mı" demişti.Bunları yazdım ama tam bilemeyebilirim biliyorsunuz beni,klavye gördüğüm zaman önümde mikrofon arıyorum :haha1

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
En çok duyduğumuz laftır "eskiden izliyordum,düm açtım ama film oynamadı" veya "filmi daha önce çok güzel izliyordum ,iki gündür dona dona izliyorum" .İnsanlar linux smart veya android tv leri pek bir şey sanıyorlar,çok değil 8-9 ay sonra tüm gruplardan mesaj yazıyorlar ,"neden böyle oldu" diye,neden olmasın çünkü kullandığın cihaz işlemcisi yükü kaldıramıyor artık,ee, ona ram takamazsın ki bir şeyler yapasın,veya bellekte bizim swap dediğimiz takas alanı da açamazsın,açsan da çalışmaz.Bir arkadaşım bir gün bana "ee,ne yapayım alocum,kırayım mı" demişti.Bunları yazdım ama tam bilemeyebilirim biliyorsunuz beni,klavye gördüğüm zaman önümde mikrofon arıyorum :haha1
Evde iş gören bir laptop varsa HDMI'dan taksın gitsin.
En iyi smart. :kiskis

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Evde iş gören bir laptop varsa HDMI'dan taksın gitsin.
En iyi smart. :kiskis
İyi de anlatabilirsen anlat ,"neden aldık bunu" diyorlar,adamlar smart olayını laptop sanıyorlar zaten, kulaklarımla şahit oldum,karısına "laptoptan farkı yok" diye anlatıyor düşünebiliyormusun :) Bir de androidler var versiyonlar yani ,tv 7 diyelim ,başka marka 11 çıkarttı ya ,sanıyorlar ki android 11 olunca tv spacex roketi gibi olacak ,"benim tv andoidi 11 donma olmaması lazım" falan :haha1

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
33
Bende 32 inç Toshiba smart tv ve 43 inç Dijitsu android tv var. Normalde android olanın daha iyi olması gerekir fakat tam tersi. Toshibadaki standart reklam engelleme özelliği olmayan tarayıcı, o kadar reklamlara rağmen daha akıcı çalışıyor. Dijitsu androidde yüklü gelen open browser resmen can çekişiyor ve kendini kapatıyor. Reklam engelleme özellikli tarayıcı kurup deniyorum yine aynı. Sözde android 11 var ama mağazada chrome, brave browser ve daha nice bilinen uygulamalar yok. Neyseki apk olarak kurulabiliyor. Android tvyi kapasitesini bilerek aldım. Piyasada ips panel uygun fiyatlı tvyi bir Dijitsu sunuyordu diğerleri hep va paneldi. Hadi olmuşken androidde olsun zaten çok beklentiye girmeden almıştım.

Yukarıda bahsedilmiş. En iyisi ekranı bozuk bir laptobu hdmiden bağlayacaksınız. Bir de kablosuz klayve mouse seti tamamdır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Bende 32 inç Toshiba smart tv ve 43 inç Dijitsu android tv var. Normalde android olanın daha iyi olması gerekir fakat tam tersi. Toshibadaki standart reklam engelleme özelliği olmayan tarayıcı, o kadar reklamlara rağmen daha akıcı çalışıyor. Dijitsu androidde yüklü gelen open browser resmen can çekişiyor ve kendini kapatıyor. Reklam engelleme özellikli tarayıcı kurup deniyorum yine aynı. Sözde android 11 var ama mağazada chrome, brave browser ve daha nice bilinen uygulamalar yok. Neyseki apk olarak kurulabiliyor. Android tvyi kapasitesini bilerek aldım. Piyasada ips panel uygun fiyatlı tvyi bir Dijitsu sunuyordu diğerleri hep va paneldi. Hadi olmuşken androidde olsun zaten çok beklentiye girmeden almıştım.

Yukarıda bahsedilmiş. En iyisi ekranı bozuk bir laptobu hdmiden bağlayacaksınız. Bir de kablosuz klayve mouse seti tamamdır.
İşte burada da yine yukarıdaki Sayın teraspy teraspy Emmi' nin oluşturduğu konudaki Android ana çekirdek ve AOSP (Android Open Source Project) arasındaki farklar öne çıkıyor. Kısaca açıklamak gerekirse her Android bildiğimiz Android! değil.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri