Anakart Onarımları Hakkında

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Arkadaşlar Herkeze Merabalar Başlığı Özellikle Anakart Onarımları Hakkında Diye açtımki Bu Ailede Birbirimize Fikir alışverişlerinde Bulunalım biliyorsunuzki teknik servisler bilgisayarcılar dahil artık kart onarımıyla uğraşmıyor direkt olarak değiştir gitsin modunda bana göre yanlış sizlerin fikirlerinide alayım ? Yani Kartı sök Yenisini Tak ama kimse kusura bakmasın tamire girmez neyse şimdi asıl soruna gelelim evimde kardeşimin kullandığı masaüstü bilgisayar mevcut ekrana görüntü gelmiyor şikayetiyle bana geldi remleri söktüm üfledim kasayı sarstım falan düzeldi sonra bir daha aynı arızayı verdi bir daha aynı işlemi yaptım düzeldi geçen hafta cuma günü bilgisayarda işlem yapıyordum USB taktım dondu reset atıyım dedim attım ama nafile aynı arıza meydana geldi ne yaptım ettim bilgisayarı açamadım baktım bakım zamanı gelmiş bakımlarını yapıyım dedim bakımları yaptım montaj dan önce test ediyim dedim çalışmadı ekran kartını söktüm aynı şey sonra işlemciyi değiştirdim ve ekran kartını takmadan çalıştırdım görüntü geldi normal bi şekilde açıldı makine ekran kartını taktım açılmadı başka ekran kartı denedim sonuç aynı şimdiii işlemcim yanmış o kesin onu değiştirdim işlemci ile birlikte anakartta da arıza var sanırım biraz araştırıp bilgisayarcı arkadaşlara sordum soruşturdum bana Diyot yada kondansötör patlamış değiştir onları düzelir dendi şimdi benim evde ölçü aleti var ama ben bunların nasıl ölçüldüğünü hiç hatırlamıyorum 3 yıl önce öğrenmiştim ama unuttum bu anakartı nasıl tamir edebilirim.birde patlamış olan parça kendini belli edermi tamir olarak bir elektronikçi arkadaşım

abi kasaya elektrik ver ölçüm yap dedi ama diğer donanımları sök anakart saf şekilde çalışsın fan bağla sadece anakartın güçte olduğunu bilesin diğe akşama eve gidince sizlere ölçü aletin fotosunu çekip atıyım bir yol yordam gösterirseniz sevinirim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Karta üstten iyi bakınca yanan-patlayan malzeme belli olur zaten,ama diyotlada pek belli olmaz (kararmadıktan sonra anlamazsın),bazen kondansatörlere yandan-profil- baktığında ,üstünün şiş olduğu görünür,o zaman değişmesi gerekir.
Diodun sağlam olup olmadığını anlamak için her iki ucundan da ölçmelisin -ters-yüz gibi- ,(kabaca yazdım) :ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Karta üstten iyi bakınca yanan-patlayan malzeme belli olur zaten,ama diyotlada pek belli olmaz (kararmadıktan sonra anlamazsın),bazen kondansatörlere yandan-profil- baktığında ,üstünün şiş olduğu görünür,o zaman değişmesi gerekir.
Diodun sağlam olup olmadığını anlamak için her iki ucundan da ölçmelisin -ters-yüz gibi- ,(kabaca yazdım) :ok
teraspy teraspy emmim tamamda ölçü aletinde nasıl ölçüm yapacam onu hatırlamıyorum işte yaşlılık işte unutuverdim.:haha1:haha1

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Kapasitörler için kapasitemetreniz olması lazım. Ya da kapasite ölçebilen bir multimetre.

Güç kaynağının sağlam olduğuna emin misiniz? 12V, 5V, 3.3V değerleri normal mi? Onun haricinde sistemde virüs olmadığına emin misiniz?

Bir de tüm bunların haricinde bellekleri test ettiniz mi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
teraspy teraspy emmim tamamda ölçü aletinde nasıl ölçüm yapacam onu hatırlamıyorum işte yaşlılık işte unutuverdim.:haha1:haha1
Kapasitörler için kapasitemetreniz olması lazım. Ya da kapasite ölçebilen bir multimetre.

Güç kaynağının sağlam olduğuna emin misiniz? 12V, 5V, 3.3V değerleri normal mi? Onun haricinde sistemde virüs olmadığına emin misiniz?

Sevgili umut,hatırlasa ölçecek de hatırlamıyor ki mubarek :haha1

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531

Umut Barış Umut Barış Sevgili umut kardeşim Remlerim sağlam ekran kartım sağlam o portta sorun var belli ekran kartı takınca görüntü vermiyor makine ekran kartını çıkarınca herşey normale dönüyor....
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sevgili umut,hatırlasa ölçecek de hatırlamıyor ki mubarek :haha1
teraspy teraspy hay ağzına sağlık emmi unutmuşum yaşlılık işte ya:haha1:haha1:haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ekran kartının bakırlı soketini (bakırlıydı sanırım :) ) sıfır zımpara ile temizleyipde dene bakalım ,belkide anakarttaki soket yuvası genişlemiş olabilir,bacaklara değmiyordur soketin içindeki uçlar ?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Ekran kartının bakırlı soketini (bakırlıydı sanırım :) ) sıfır zımpara ile temizleyipde dene bakalım ,belkide anakarttaki soket yuvası genişlemiş olabilir,bacaklara değmiyordur soketin içindeki uçlar ?
Soketler sağlam emmim bakım yaptım makineye zaten akşam bi sökeyim kartı bakıyım ne olacak ama çok dikkatli bakmadım bakım esnasında gözümden kaçma oranı yüksektir yani eğerki bişeyler yanmışsa ?:fiskos

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Soketler sağlam emmim bakım yaptım makineye zaten akşam bi sökeyim kartı bakıyım ne olacak ama çok dikkatli bakmadım bakım esnasında gözümden kaçma oranı yüksektir yani eğerki bişeyler yanmışsa ?:fiskos
Yuvanın içindeki tırnaklarada bak ,tabii umutun dediği voltajlara da bakmayı unutma :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Umut Barış Umut Barış Sevgili umut kardeşim Remlerim sağlam ekran kartım sağlam o portta sorun var belli ekran kartı takınca görüntü vermiyor makine ekran kartını çıkarınca herşey normale dönüyor....

teraspy teraspy hay ağzına sağlık emmi unutmuşum yaşlılık işte ya:haha1:haha1:haha1

Farklı güç kaynağı denediniz mi? Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi? Ya da güç kaynağından kaynaklanan bir sorun olabilir mi?
Güç kaynağı aşırı eskiyse, güçlü olsa bile, içindeki bileşenler ömrünü tamamlamış olabilir.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Farklı güç kaynağı denediniz mi? Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi? Ya da güç kaynağından kaynaklanan bir sorun olabilir mi?
Güç kaynağı aşırı eskiyse, güçlü olsa bile, içindeki bileşenler ömrünü tamamlamış olabilir.
Denedim kardeşim 2 ekran kartım var başka anakartta denedim sağlam sorun anakartta ha bu arada dün anakartı inceledim ekran kartının hemen yanındaki diyotta hafif bir kızarma var sarılık yani yanmış belli onu değiştirip deniycem inşallah olur olmasa bilgisayarcıma gidecem bakayım nasıl bir çözüm yaparım.

Ölçüm işini ölçü aletini kısa devreye çevirerek yaptım kondansötörleri ve diğer diyotlara baktım bir problem yok ama o diyot hiç değer göstermedi :uzgun

Google'da videolar var? :bilmiyom
youtubeden biraz baktım evet ya bu videoların çoğu gerçekten berbat sözde milleti bilgilendirmek amaçlı koyuyorlarda Hikaye video içine müzik koymalar kamerayı yaklaştırmamalar pek bişey anlaşılmıyor A Adem Helvacı adem hocamın ve Pixel Teknoloji Pixel Teknoloji ilteriş abinin videoları çok iyi mesela örnek vermek gerekirse

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ölçüm işini ölçü aletini kısa devreye çevirerek yaptım kondansötörleri ve diğer diyotlara baktım bir problem yok ama o diyot hiç değer göstermedi :uzgun
Hımm,değiştir,çalışır o zaman inşallah :)
Ama sen o diyoda gelen voltajı da ölç mutlaka ,ne diyoduymuş bu koray,zener mi acaba ,neyse ölç voltajını ,gerekirse bilgisayarcı arkadaşından yardım da al :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt