AMD Ryzen APU Ailesi Satışta! - Mini İnceleme / Sistem Tavsiyeleri Yakında!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
AMD'nin uzun süredir merakla beklenen RYZEN tabanlı AM4 sokete sahip VEGA GPU içeren APU modelleri nihayet satışa çıktı.

APU NEDİR?

AMD'nin Intel IRIS / IRIS PRO GPU içeren işlemci modellerine karşılık ürettiği işlemci ailesinin kısaltmasıdır.
Accelerated Processing Unit sözcüklerinin baş harflerinin birleşiminden elde edilmiştir.
Hızlandırılmış işlem birimi anlamına gelir.
Bu ifade sizi yanıltmasın, AMD APU ailesi modellerinde tüketiciye uygun fiyata işlemci ve grafik birimi performansını bir arada sunmayı amaçlamıştır.
APU ailesi sayesinde konsol boyutunda, uygun fiyata tatmin edici düzeyde grafik performansı sunan bilgisayarlar toplanabilmektedir.

AMD'nin Intel'e karşı uzun yıllar yapmış olduğu ar-ge çalışmalarının sonucunda Ryzen ailesini tüketiciye tanıtmıştı.
Bu aile ile FX modellerinde yaşamış sıkıntılar büyük ölçüde giderilmiş olup, daha yüksek performans ve performans başına daha düşük güç tüketimi olarak karşımıza çıkmıştı.

Ryzen ailesi piyasaya sürüldüğünde her ne kadar büyük sıkıntılar yaşanmış olsa da, bu sıkıntılar BIOS, sürücü, işletim sistemi güncellemeleri ile giderilmiş durumda.

Öncelikle AMD Ryzen ailesi ile birlikte duyurduğu DDR4 tabanlı AM4 soketine 2020 yılına kadar destek vereceğini açıklamıştı. Hali hazırda AM4 anakartlı sistemi olanlar BIOS güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini gerçekleştirerek Ryzen APU'ları aynı anakartta kullanmaya devam edebilirler.

Biraz da yeni modellerden bahsedelim,

AMD ilk etapta Ryzen APU ailesine Ryzen 3 ve Ryzen 5 tabanlı olmak üzere iki model çıkarmış durumda. Ryzen 3 2200G ve Ryzen 5 2400G.

İki model de VEGA mimarili GPU içerir.
İkisinde de çarpan kilidi açıktır.

Ryzen 3 2200G

Fiziksel 4 Çekirdek 4 İzlek (Sanal izlek desteği yok)
Taban frekansı 3.5 GHz
Boost frekansı 3.7 GHz
Maksimum bellek frekansı 2933 MHz
Seviye 2 (L2) önbellek 2MB
Seviye 3 (L3) önbellek 4 MB
Varsayılan (Default) TDP (Thermal Design Power) 65 Watt
Yapılandırılabilir TDP (cTDP - Configurable Thermal Design Power) 46-65 Watt
Grafik Modeli Radeon™ Vega 8
Grafik Çekirdeği Sayısı 8
Grafik Frekansı 1100 MHz
Desteklenen Teknolojiler AMD SenseMI, AMD Ryzen™ Master Utility, Enmotus FuzeDrive™ for AMD Ryzen™, Ryzen™, Radeon™ Software
Kod Adı Raven Ridge
Çıkış Fiyatı 100 Dolar

Ryzen 5 2400G

Fiziksel 4 Çekirdek 8 İzlek (Sanal izlek desteği var)
Taban frekansı 3.6 GHz
Boost frekansı 3.9 GHz
Maksimum bellek frekansı 2933 MHz
Seviye 2 (L2) önbellek 2MB
Seviye 3 (L3) önbellek 4 MB
Varsayılan (Default) TDP (Thermal Design Power) 65 Watt
Yapılandırılabilir TDP (cTDP - Configurable Thermal Design Power) 46-65 Watt
Grafik Modeli Radeon™ Vega 11
Grafik Çekirdeği Sayısı 11
Grafik Frekansı 1250 MHz
Desteklenen Teknolojiler AMD SenseMI, AMD Ryzen™ Master Utility, Enmotus FuzeDrive™ for AMD Ryzen™,Ryzen™,Radeon™ Software
Kod Adı Raven Ridge
Çıkış Fiyatı 170 Dolar

Ürün Kutuları;

İşlemciler;

Ürünlerden Çıkan Soğutucu;

Evet arkadaşlar ürünlerin mini incelemesini sizlere aktarmış bulunmaktayım.
Ürünler ülkemiz piyasasında 500 TL ve 800 TL civarı fiyatlarla satılmaktadır.

Üreticiler Ryzen APU ailesinin çıkışıyla birlikte mini sistemlere yönelik Mini-ITX anakart modelleri satışa sunmaya başlamıştır.
Sıfırdan sistem toplayacak olanlara bu güncel BIOS'lara sahip anakartları satın almalarını tavsiye ederim.

Aksi takdirde eski BIOS'a sahip bir sistemin montajını siz yaparsanız, yeni Ryzen APU'ları kullanabilmek için BIOS güncellemesini sizin yüklemeniz veya yetkili servise gönderip yükletmeniz gerekmektedir. Tanıdık bulur onun işlemcisi ile hallederim derseniz, saygı duyarım. :sırıtma2:

Her donanımı tek perakendeciden satın alır, test ile montajı onlara yaptırırsanız (ücretlidir), onlar sizin yerinize BIOS güncellemesini yapacaktır.

BIOS güncelleme kesinlikle garanti dışı bir işlem değildir. Günümüzde Windows arayüzünden tek tıkla yapılabilmektedir.
Yeter ki yeni eski BIOS silinip, yeni BIOS yüklemeye geçildiğinde elektrikler kesilmesin.

(Gigabyte buna karşı anakartlarında çift EEPROM barındırmaktadır. Birinde güvenli yapılandırmaya sahip BIOS her zaman kayıtlı tutulmaktadır. Yeni BIOS sadece tek EEPROM'a yazılmaktadır. Diğer üreticiler de çift EEPROM kullanıldığını görmedim.)

Ben sistem tavsiyelerinde mümkün olabildiğince güvenilir sitelerden en uygun fiyatlı olan donanımların linkini vermeye çalışıyorum.
En uygun sistem toplamanın yolu, her donanımı uygun fiyata güvenilir sitelerden almaktan geçer.
Bu yüzden tek bir siteden sistem tavsiyesi vermiyorum, ancak aynı donanımları tek bir sitede de bulabilmeniz mümkün.

Sizlere güncel BIOS yüklü kartları tespit ettikten sonra sistem tavsiyelerimi paylaşacağım.

Yeni konumuz hayırlı olsun. :kornn1:

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Gayet Fiyat performans bir ürün olmuş.
APU ( GPU ) Mimarili işlemciler geleceğe yön verecek gibi.

Eline sağlık Umut.

Ürün ile elde edilen FPS Rakamları gayet tatminkar seviyedeydi internet ortamında ki videolar da.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Elıne Saglık Umut

Artık Eskısı Kadar Harıcı Grafık Karta Gucune Ihtıyacım Olmuyor

Apu Ozellıklı Bır Islemcı Rahatlı Isımı Gorecek

Bıraz Maddıyatı Toparladıktan Sonra ( Bu Aralar Cok Dagıttık  :haha: )

Mını Bılgısayar Toplamayı Dusunuyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sota' Alıntı:
Elıne Saglık Umut

Artık Eskısı Kadar Harıcı Grafık Karta Gucune Ihtıyacım Olmuyor

Apu Ozellıklı Bır Islemcı Rahatlı Isımı Gorecek

Bıraz Maddıyatı Toparladıktan Sonra ( Bu Aralar Cok Dagıttık  :haha: )

Mını Bılgısayar Toplamayı Dusunuyorum.

Topla topla. :nargile:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Muratti' Alıntı:
Gayet Fiyat performans bir ürün olmuş.
APU ( GPU ) Mimarili işlemciler geleceğe yön verecek gibi.

Eline sağlık Umut.

Ürün ile elde edilen FPS Rakamları gayet tatminkar seviyedeydi internet ortamında ki videolar da.

Kesinlikle. PS4 ve XBOX'da da AMD APU var zaten. :sırıtma2:
(Tabi onlar özelleştirilmiş modeller. PS4'deki Jaguar mimarisi, XBOX'dakini bilmiyorum.)

Ben de küp kasa kullanıyorum acayip rahat birşey. Benimki ITX formda. Karpuz gibi kucaklayıp gidiyorum ordan oraya.
Az yer kaplayarak da aynı iş yapılabiliyor.
Mini sistem için illa APU ve ITX anakart almak zorunda değilsiniz.
ATX destekli küp kasalar da var. Sıvı soğutma bile takılıyor.
Küp kasa harika birşey bence.
Sistem alacak gücüm olsa, yine küp toplarım.

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53
Umut hocam, pc teknolojisiyle çok içli dışlı bir adam değilim. O yüzden cehalet dolu sorularımı mazur gör lütfen.

B350  - 1050TI - 1300x - Win10 64 bit kullanıyorum. Elimden geldiğince sistemimi güncel tutmaya çalışıyorum.

Anakart ve işlemcim için kurmam gereken son sürümlerin numaralarını öğrenebilir miyim?

İşlemcim için en son "18.10" kurdum mesela.

"Hali hazırda AM4 anakartlı sistemi olanlar BIOS güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini gerçekleştirerek Ryzen APU'ları aynı anakartta kullanmaya devam edebilirler."

İncelemenizde yer alan bu kısım nedeniyle bu soruyu sordum. "Hocam yapmam gereken tam olarak nedir" şeklinde de algılayabilirsiniz bu soruyu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mehmet Z.' Alıntı:
Umut hocam, pc teknolojisiyle çok içli dışlı bir adam değilim. O yüzden cehalet dolu sorularımı mazur gör lütfen.

B350  - 1050TI - 1300x - Win10 64 bit kullanıyorum. Elimden geldiğince sistemimi güncel tutmaya çalışıyorum.

Anakart ve işlemcim için kurmam gereken son sürümlerin numaralarını öğrenebilir miyim?

"Hali hazırda AM4 anakartlı sistemi olanlar BIOS güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini gerçekleştirerek Ryzen APU'ları aynı anakartta kullanmaya devam edebilirler."

İncelemenizde yer alan bu kısım nedeniyle bu soruyu sordum. "Hocam yapmam gereken tam olarak nedir" şeklinde de algılayabilirsiniz bu soruyu.

Sizdeki işlemcinin içinde GPU yok. APU değil yani.
APU'ya mı geçmeyi düşünüyorsunuz?

APU'ya geçecekseniz anakart üreticinizin sitesinde AMD APU'lar için BIOS güncellemesi yayınlandıysa onu indirip yükleyeceksiniz.
Yeni APU'lar için sürücü güncellemesi yayınlandıysa onu da Ryzen Master, Radeon Crimson üzerinden güncellemeleri denetleyerek görebilirsiniz.
Anakartınızın marka ve modeli nedir? B350 yonga kümesi (Chipset) adı. Marka ve model adı verirseniz, size neyin nasıl olduğunu anlatabilirim.

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53
Cvp: AMD Ryzen APU Ailesi Satışta! - Mini İnceleme / Sistem Tavsiyeleri Yakında!

Umut Barış' Alıntı:
Mehmet Z.' Alıntı:

APU'ya geçecekseniz anakart üreticinizin sitesinde AMD APU'lar için BIOS güncellemesi yayınlandıysa onu indirip yükleyeceksiniz.
Yeni APU'lar için sürücü güncellemesi yayınlandıysa onu da Ryzen Master, Radeon Crimson üzerinden güncellemeleri denetleyerek görebilirsiniz.
Anakartınızın marka ve modeli nedir? B350 yonga kümesi (Chipset) adı. Marka ve model adı verirseniz, size neyin nasıl olduğunu anlatabilirim.

Hocam, gayet iyi anladım şimdi. APU'ya geçme düşüncem yok, sadece güncelleme sürümleri konusunda kararsızlık yaşıyorum.

Anakartım ASUS B350M-K.

Sitesinden güncellemeleri kontrol ettim ama VGA ve BIOS bölümünden yüklemem gereken sürümler hangileri, bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim hocam.

Sanırım VGA'da "Sürüm 23.20.768.12"; BIOS'ta da "Sürüm 3803" yüklemem gereken sürümler, doğru mudur hocam?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mehmet Z.' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

Hocam, gayet iyi anladım şimdi. APU'ya geçme düşüncem yok, sadece güncelleme sürümleri konusunda kararsızlık yaşıyorum.

Anakartım ASUS B350M-K.

Sitesinden güncellemeleri kontrol ettim ama VGA ve BIOS bölümünden yüklemem gereken sürümler hangileri, bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim hocam.

Sanırım VGA'da "Sürüm 23.20.768.12"; BIOS'ta da "Sürüm 3803" yüklemem gereken sürümler, doğru mudur hocam?

Şimdi APU'ya geçmeyi düşünmüyorsanız, APU modellerinin çalışması için yayınlanan herhangi bir güncellemeyi yüklemenize gerek yok.
Anakartınızın üzerindeki DVI, VGA portları sadece içerisinde GPU barındıran AMD Ryzen APU ailesi ürünlerle çalışır.
GPU içermeyen Ryzen işlemci modelleri ile çalışmaz. Yani sizin şu an kullandığınız Ryzen işlemciyle bu portlar çalışmaz.

Anakartınız için yayınlanan VGA isimli sürücü güncellemeleri de sadece Ryzen APU ailesinin ürünlerini etkiler.
Sisteminizde Ryzen APU takılı olmadığı için de o sürücü yüklenmez zaten.
İndirmenize gerek yok yani.

Siz Nvidia GPU kullanıyorsunuz. Nvidia sürücü güncellemelerini de Nvidia Geforce Experience yazılımıyla denetleyebilirsiniz.
Ya da sürücü numaranızı öğrenip Nvidia'nın sitesinden ekran kartınız için yayınlanmış en son sürücünün numarasına bakarak kıyaslama yapabilirsiniz.

BIOS güncellemesi için yayımlanan açıklama şöyle;

Kod:
1.Improve system performance
2.Update to AGESA 1000a for new upcoming processors

Türkçesi;

1. İyileştirilmiş sistem performansı
2. Yeni gelecek işlemciler için için AGESA 1000a kod güncellemesi.

Sistem performansınızı etkiler mi etkilemez mi bilemem ama sistem performansı için BIOS güncellemesini yükleyebilirsiniz.
Yüklemeden önce BIOS arayüzünden mevcut BIOS yazılımınızın yedeğini bir USB belleğe alır, güncel sürümden memnun kalmazsanız tekrar BIOS arayüzünden yedeği yükleyerek geri dönebilirsiniz. (Büyük ihtimal yedekleme için FAT32 ile biçimlendirilmiş bir USB bellek ister, önce belleğinizi biçimlendirmeyi unutmayın.)

İşlemci değiştirmeyi düşünmüyor ve tuhaf performans sorunları yaşamıyorsanız yüklemek zorunda değilsiniz.

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53
Cvp: AMD Ryzen APU Ailesi Satışta! - Mini İnceleme / Sistem Tavsiyeleri Yakında!

Umut Barış' Alıntı:
Mehmet Z.' Alıntı:

Anakartım ASUS B350M-K.

Şimdi APU'ya geçmeyi düşünmüyorsanız, APU modellerinin çalışması için yayınlanan herhangi bir güncellemeyi yüklemenize gerek yok.
Anakartınızın üzerindeki DVI, VGA portları sadece içerisinde GPU barındıran AMD Ryzen APU ailesi ürünlerle çalışır.
GPU içermeyen Ryzen işlemci modelleri ile çalışmaz. Yani sizin şu an kullandığınız Ryzen işlemciyle bu portlar çalışmaz.

Anakartınız için yayınlanan VGA isimli sürücü güncellemeleri de sadece Ryzen APU ailesinin ürünlerini etkiler.

Siz Nvidia GPU kullanıyorsunuz. Nvidia sürücü güncellemelerini de Nvidia Geforce Experience yazılımıyla denetleyebilirsiniz.
Ya da sürücü numaranızı öğrenip Nvidia'nın sitesinden ekran kartınız için yayınlanmış en son sürücünün numarasına bakarak kıyaslama yapabilirsiniz.

Kod:

Türkçesi;

2. Yeni gelecek işlemciler için için AGESA 100a kod güncellemesi.

Sistem performansınızı etkiler mi etkilemez mi bilemem ama sistem performansı için BIOS güncellemesini yükleyebilirsiniz.
Yüklemeden önce BIOS arayüzünden mevcut BIOS yazılımınızın yedeğini bir USB belleğe alır, güncel sürümden memnun kalmazsanız tekrar BIOS arayüzünden yedeği yükleyerek geri dönebilirsiniz. (Büyük ihtimal yedekleme için FAT32 ile biçimlendirilmiş bir USB bellek ister, önce belleğinizi biçimlendirmeyi unutmayın.)

İşlemci değiştirmeyi düşünmüyor ve tuhaf performans sorunları yaşamıyorsanız yüklemek zorunda değilsiniz.

Hocam; "tuhaf performans sorunları yaşamıyorsanız yüklemek zorunda değilsiniz" cümleniz içimi rahatlattı çünkü "sistemi daima güncel tutun" diyenlerin aksine, sizin de dediğiniz gibi "sıkıntı yaşanmıyorsa, güncellemek pek de zorunluluk değil" diye düşünüyorum.

Mesela BIOS sürümüm eskidir ama bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ekran kartı güncellemelerinde de olumlu geri dönüş almış sürümleri yüklemeyi tercih ediyorum.

Dolayısıyla çok yardımcı oldunuz, içimi rahatlattınız teşekkür ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mehmet Z.' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

Kod:

Türkçesi;

2. Yeni gelecek işlemciler için için AGESA 100a kod güncellemesi.

Hocam; "tuhaf performans sorunları yaşamıyorsanız yüklemek zorunda değilsiniz" cümleniz içimi rahatlattı çünkü "sistemi daima güncel tutun" diyenlerin aksine, sizin de dediğiniz gibi "sıkıntı yaşanmıyorsa, güncellemek pek de zorunluluk değil" diye düşünüyorum.

Mesela BIOS sürümüm eskidir ama bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ekran kartı güncellemelerinde de olumlu geri dönüş almış sürümleri yüklemeyi tercih ediyorum.

Rica ederim. Onlarca farklı yapılandırma seçeneği olduğu için her sistem yapılandırmasında bu güncellemeler nasıl tepki verir, firmalar bunu öngöremiyor. En çok yaşanan sıkıntıları giderme yoluna gidiyorlar o yüzden.

Bu nedenle güncellemeler, bir sorunun kesin giderileceği garantisini veremez.

Garip performans sorunlarından kastım, erişemediğiniz bellek frekansı, mavi ekran, anlık takılmalar gibi sorunlar.

Mesela bire bir aynı donanıma sahip bir arkadaşınızda bir oyun akıcı şekilde oynanıyorsa ve sizde takılmalar varsa, bu sizin sahip olduğunuz birşeyden kaynaklıdır. (İnternet bağlantı kalitesi / hızı hariç.)

Güncellemeler genelde yaşanan sorunları gidermek ve beklenin altında performans sergileyen uygulamalardaki deneyimi iyileştirmek için yapılır.

Atıyorum siz Batman oynamıyorsunuz ama Nvidia Batman oyunu için güncelleme verdi.

(Ki genelde sürücülerinin adı Game Ready'dir. :jeo:)

Bunu yüklemek zorunda değilsiniz. Güncelleme notlarına / sürüm notlarına bakın. Sizi ilgilendiren bir durum yoksa, zorunda değilsiniz.

Ki Ryzen ailesinde yaşanan bellek frekans sorunları da giderildi diye biliyorum.

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53

Umut Barış' Alıntı:
Mehmet Z.' Alıntı:

Rica ederim. Onlarca farklı yapılandırma seçeneği olduğu için her sistem yapılandırmasında bu güncellemeler nasıl tepki verir, firmalar bunu öngöremiyor. En çok yaşanan sıkıntıları giderme yoluna gidiyorlar o yüzden.

Garip performans sorunlarından kastım, erişemediğiniz bellek frekansı, mavi ekran, anlık takılmalar gibi sorunlar.

Mesela bire bir aynı donanıma sahip bir arkadaşınızda bir oyun akıcı şekilde oynanıyorsa ve sizde takılmalar varsa, bu sizin sahip olduğunuz birşeyden kaynaklıdır. (İnternet bağlantı kalitesi / hızı hariç.)

Güncellemeler genelde yaşanan sorunları gidermek ve beklenin altında performans sergileyen uygulamalardaki deneyimi iyileştirmek için yapılır.

Atıyorum siz Batman oynamıyorsunuz ama Nvidia Batman oyunu için güncelleme verdi.

Bunu yüklemek zorunda değilsiniz. Güncelleme notlarına / sürüm notlarına bakın. Sizi ilgilendiren bir durum yoksa, zorunda değilsiniz.

Ki Ryzen ailesinde yaşanan bellek frekans sorunları da giderildi diye biliyorum.

Hocam, ben işlemcimde 18.10 güncellemesini yüklediğimi sanıyordum fakat emin olmak için kontrol ettiğimde yüklenmemiş. İşin garibi bir önceki sürüm olan 17.40 da yüklenmemiş.

17.30 sürümü mevcut şu anda bende ve ne 17.40 ne 18.10 yüklenmiyor. Çift tıkladıktan sonra çıkan "install" sonrası dosyalar ayıklanıyor ama gerisi gelmiyor.

17.30'u tekrar yükledim, böyle bir durumla karşılaşmadım. Sorun nedir acaba, sizce?

WIN10 64 BIT kullanıcısıyım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mehmet Z.' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

Hocam, ben işlemcimde 18.10 güncellemesini yüklediğimi sanıyordum fakat emin olmak için kontrol ettiğimde yüklenmemiş. İşin garibi bir önceki sürüm olan 17.40 da yüklenmemiş.

17.30 sürümü mevcut şu anda bende ve ne 17.40 ne 18.10 yüklenmiyor. Çift tıkladıktan sonra çıkan "install" sonrası dosyalar ayıklanıyor ama gerisi gelmiyor.

17.30'u tekrar yükledim, böyle bir durumla karşılaşmadım. Sorun nedir acaba, sizce?

WIN10 64 BIT kullanıcısıyım.

Sizin yüklemeye çalıştığınız sürücü nedir?
Ryzen işlemciler için herhangi bir sürücü güncellemesi olacağını sanmıyorum.

https://www.asus.com/tr/Motherboards/PRIME-B350M-K/HelpDesk_Download/

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Bir önceki sürümleri force olarak ( zorla ) kaldırmayı deneyiniz. Sistem izin vermiyor ise yönetici modda deneyin yine olmaz ise 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt