Amazon fatura vermeyerek mağdur ediyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Muaddib 

Yasaklı Üye
5 Eki 2022
15
38
Herkese merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Ülkeye geldiği ilk günden beri Amazon üyesiyim. Alışverişlerimde her zaman Amazon’da varsa belirli bir miktara kadar pahalı bile olsa Amazon’u tercih ediyordum. Kendisiyle çok iyi bir geçmişimiz var. Tabi Amazon böylesine müşteriye değer verirken ben de etik değerlerden güç taviz vermedim. Ülkede çakal çok maalesef. Neyse efendim Amazon’dan cep telefonları ,powerbank, mutfak eşyaları, kitap vs. Bir çok alışverişim oldu. Sağolsunlar karşılıklı güven ile sorunsuz bu güne kadar geldim. Evet bu güne kadar. Daha önce 3 taksit gösterdiği telefonu tek çekim aldı sorun etmedim. Kendilerinden baseus marka bir powerbank aldım. Çift çıkışlı. Biri USB-c diğer ise normal USB. iPhone se 2020 cihazımı şarj ederken type-c tarafından sürekli enerji kesip veriyordu ve sağlıklı şarj etmiyordu. Ben de normal USB tarafından şarj etmeye başladım. Bir süre sonra aynı sorun burada da baş gösterdi. Durumu Amazon’a bildirdim, kendileri ürünü göndermemi ücret iadesi yapacaklarını söylediler. Ben de zaten yeni bir powerbanke ihtiyacım olduğunu, ücret iadesi yerine hediye çeki tanımlamalarını rica ettim, kabul ettiler. Ürünü orijinal kutusu ve tam aksesuar olarak 05.09.2022 tarihinde kendilerine kargoladım. 07.09.2022 tarihinde ürün kendilerine ulaştı. 13.09.2022 tarihine kadar hediye çeki tanımlanmayınca, müşteri temsilcisi ile görüştüm. Kendileri kredi kartımda sorun olduğundan iade yapamadıklarını söylediler. Oysa ben hediye çeki istediğimi yineledim. Sorunu çözeceğiz dediler. Ara ara görüşmelerim 27.09.2022 tarihine kadar sürdü. Bu tarihte tekrar kendilerini aradım. Sorunun ne olduğunu sordum işin enteresan tarafı bir sebep de sunmuyorlardı. Bomba kısım geliyor, en son müşteri temsilcisi 139 tl olan iadenin 100 tl miktarını hemen, kalan 39 tl yi de 2 gün sonra yapacaklarını söylediler. Bu süreçte 220 tl olan alacağım ürün 450 tl oldu. Neden 2 taksit olarak hediye çeki tanımladıklarını sorunca, sistemsel hata dediler. Bakın abartmıyorum, aynen böyle dediler. Şimdiye kadar Amazon’un iyi müşteri deneyimini hiç kötüye kullanmadım. Hatta aldığım Spigen marka kılıfta solmalar oldu iade etmedim. 3 taksit sattıkları telefonu (kanunen yasak ama böyle bir seçeneği onlar koymuştu) tek çekim sattılar ki 3 taksit seçeneği ile satın aldım. Tek çekim yaptılar yine sorun etmedim. Toplam iadem de bi şarj aleti almıştım. Kablosu sorunluydu adaptör sağlamdı. Adaptör kalsın kabloyu iade etmek istiyorum dedim. Onlar da 40 tl hediye çeki tanımladılar kabloyu istemediler ki gerçekten sorunluydu. İki kitap da yırtık geldi (yüzlerce kitap aldım) durumu bildirdim kitap sizde kalsın ücret iadesi yapalım dediler. Biliyorum arkadaşlar uzattım ama uzun bir süreç kusura bakmayın. Neyse bunlar 2 taksit deyince benim şartel attı. Sanırım 3 kuruşa tamah eden timsahlardan sandılar beni. Dedim ki; ürün sizde kalsın, para iadesi de istemiyorum. Telefonu kapattım. Koca Amazon’un tek sefer ödeyebileceği 139 tlsi yokmuş sanırım. O sinir ile Amazon prime üyeliğimi iptal ettim ve hesabımı sildim. Neyse bunlardan 07.07.2020 tarihinde mi note 10 lite ve 07.04.2021 tarihinde iPhone se 2020 almıştım. Ve maalesef faturaları indirmeyi unutmuşum. Amazon zaten ne mail ile ne de fiziki olarak fatura göndermiyor. Sadece siparişlerim sayfasından o da web sayfasından erişilebiliniyor. Durumun farkına vardım ve hesabı geri açmak istedim nafile. Aynı mail ve telefon numarası ile yeni üyelik aldım durumu müşteri hizmetlerine bildirdim. Hesabımı sildiğim için fatura veremeyeceklerini söylediler. Kendilerine kanunen aldığım ürünün faturasını talep ettiğimde vermek zorunda olduklarını söyledim. Ayrıca ileride cihazların imei si klonlanırsa btk ya cihazın bana ait olduğunu ispatlamam için fatura ibraz etmek zorunda olduğumu söyledim. Ama her aramamda maalesef geçiştirildim ve en sonra yine yapacak bir şeyleri olmadığını. Hesap silindiği için fatura veremeyeceklerini söylediler. Ülkede tüketici sürekli mağdur ediliyor ama bu seviye olanı yoktur sanırım. Adem Helvacı Adem Helvacı ve konu ile ilgili arkadaşlar istediğim tek şey iki telefonun da faturasını almak. Diğerleri umrumda değil. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar bu Muaddib denen adam Harkonnen hanedanlığını yıkmış 1. Leto'nun oğludur. Ayağınızı denk alın valla hepimizi kestane gibi çizer. Birde bunun bir oğlu var ki, 2. Leto, kumalabaklıklarıyla birleşip Şeyh Hulud oldu, evlerden ırak! Bütün evreni hizaya soktu. kem gözlü şeytan! Bence böyle bir adam tüm sorunlarını kendisi çözebilir, dağılalım!
Kestane çizmeye giderken çizilen Muaddip :kiskis
aaaa8844291eaff3898c.jpg

Yukarıda birkaç mesaj önce ne demiştim? Bu karaktere sahip üyeleri o kadar iyi tanıyoruz ki, aynen o mesajımda belirttiğim üzere günlerce forumun peşinden ayrılamıyorlar ''Acaba ne yazdılar?'' diye, Şahıs sabahın 6 sında forumda hakkında neler yazılmış diye kontrol etmeye başlamış :kiskis

Bu mevzu birkaç gün sürer, birkaç atak daha dener farklı mecralardan ki her zaman böyle oluyor.

Hatırlıyormusunuz hani bir karacabey vardı vestel kliması olup da evinde LG klima olduğunu iddia eden, vestel klimaya övgüler yağdırıp millete güzellerken arka planda gizli gizli vestel servisine 3 gün ara ile arıza kaydı açtıran. Kliması değişim yapılan ama sorunları bir türlü çözülmeyen muhterem hani, hatırladınız mı? Hah işte o da böyle birkaç gün kendince ataklar yaptı, fake hesapla foruma girdi kendisini başkasıymış gibi savunmaya kalktı (Allah akıl fikir versin) baktı ki buradan fayda yok, benim sosyal hesaplardan saldırdı, oradan da ağzının payını alınca aklıevvel bu şahıs bu sefer gitti vestel yöneticilerine sardı o hırs ile :kiskis

2000 lerin başından beri forum dünyasında ve yönetiminde olan birisi olarak bu mecrada atılacak her adımı bilen gören önceden bilen kişileriz biz yahu kim takar vestel yöneticilerini?

Yalnız siz böyle yazınca dedim ki ''La dur ben de bakayım neymiş bu muaddib' diye. Okumayı bıraktım :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
adem ustadım bu gibilere verilecek en güzel cevap saygılar

310537776_640473950782442_1778604272686807432_n788292c103ef546d.jpg
Kıymetli Hocam; Biliyorum ki bende de belli oranda bir cehalet (Kibir) var, elimden geldiğince baskılamaya çalışsam da özellikle aynı seviyede cevap vermek gereken durumlarda içimdeki canavarın ortaya çıkmasına engel olamıyorum.

İNSAN ÖĞRENİR, HAYVAN EĞİTİLİR felsefesinden hareketle, ısrarla öğrenmeye gayret ediyorum, Eğitilmek başkalarının derdi olsun. (Cümlem kesinlikle ilgili şahıstan ve forumdan bağımsızdır)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sorma Adem Hocam,
Herif'in elektrikçisi bir anten kablosu çekmiş dillere destan. Kablonun üstünde zerre bilgi yok. F-Connector bağlayabilmek için eni konu uzunca sıyırıp arkasına dolamak gerekiyor. Pens ile sıkılanlar tutmuyor bile. RG-6'ya göre nispeten daha ince olan RG-59 felan desem o bile değil. RG-59 bile olsa o kablo ile uydu yayını taşınır mı insaf. En sonunda iş başa düşecek tesisatı ben elden geçireceğim gibi bir his var içimde nedense :kiskis
Okancım, haftasonu bizim ofisin çatıya anten taktırdık teste gelen televizyonlar için (TCL C728 geldi) abi bu işi bilmesem bize de yedirecekler. Kardeşim RG6 diye getirdikleri kablo RG5,5 dahi etmez :kiskis

Yok ellerinde başka kablo, mecburen taktırdık. La kardeşim tüketici adına hangi mecrada mücadele edeceğimizi şaşırdık. Şimdi otur bu üreticiyi resmi kanaldan Ticaret Baklanlığına şikayet etmek için yazışmalara başla. E malum standartlara aykırı üretim var, neyse ki bunlar üstüne yazmış RG6U6 diye ba ba ba ba bir de U6 heeee 😎

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Okancım, haftasonu bizim ofisin çatıya anten taktırdık teste gelen televizyonlar için (TCL C728 geldi) abi bu işi bilmesem bize de yedirecekler. Kardeşim RG6 diye getirdikleri kablo RG5,5 dahi etmez :kiskis

Yok ellerinde başka kablo, mecburen taktırdık. La kardeşim tüketici adına hangi mecrada mücadele edeceğimizi şaşırdık. Şimdi otur bu üreticiyi resmi kanaldan Ticaret Baklanlığına şikayet etmek için yazışmalara başla. E malum standartlara aykırı üretim var, neyse ki bunlar üstüne yazmış RG6U6 diye ba ba ba ba bir de U6 heeee 😎
Tek damar kabloyu bir kazı istersen Adem Abi,
Alüminyum yada demir çıkma ihtimali yüksek.
Bakır RG6 bulmak bu ara zor varda pahalı yanaşmıyorlar.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tek damar kabloyu bir kazı istersen Adem Abi,
Alüminyum yada demir çıkma ihtimali yüksek.
Bakır RG6 bulmak bu ara zor varda pahalı yanaşmıyorlar.
Abi düşün ki ben bu kablolarla 1987 yılında İzmir Karşıyaka da inşaatlara merkezi anten hattı çekerken tanıştım. O zamanlar bu kablolar rg li kodlarla değil 144tel bakır diye geçerdi. 96tel 112tel 144tel diye sınıfları vardı. O kablolar aslında RG59 du ama kalıbımı basarım ki bugün RG6 denen kablo bunun yanında çocuğu gibi kalırdı. 144tel dediğim o kablo siyah olurdu dışarıdaki ağ tel kısmı haricinde içerideki tekli ile birlikte radyofrekans izolasyon kaplaması dahi bakırdı. Tamgör satan Yarkın Elektronik mi ne vardı Çankaya da , oradan alırdık araba bagajına doldurur gider inşaatlara hat çekerdik ki yaşım daha 14 düşün artık :)

Bizim zamanımızda büyüklerimizin ''Ah o eskiler' demesine anlam veremezdik çünkü bizim için anormal bir durumyoktu ancak bugün artık büyüklerimizi çok daha iyi anlıyorum sevgili kardeşim. Hakikaten nedense eskiler her zaman daha iyi oluyor.

Bugün mesela TV ler eskilere oranla çok daha teknolojik ancak inanılmaz dandik.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
Konu sahibinin hırsını karşısındakinden çıkarmaya çalışması yanlıştı bunu da 11. mesajda ifade etmeye çalıştım. Konu sahibi artık karşısındakilere hakaret etmeye başladığında konu kilitlenmeyip buna izin verilmesi de "özgürlük" değil yanlıştı bana göre ve maalesef şimdi konuya böyle gereksiz bir "çıvıklık"la ve yine alakasız mesajlarla konunun devam ettirilmesi de bir o kadar yanlış! Yanlış çünkü; konu sahibine tepkimiz hırsını karşısındakinden çıkarmaya çalışarak konuyu saptırması değil miydi? Şu anda konu nerelere gelmiş halde, Adem Bey konu sahibine yazdığı mesaj ile konu kilitlense daha şık olmaz mıydı?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Konu sahibinin hırsını karşısındakinden çıkarmaya çalışması yanlıştı bunu da 11. mesajda ifade etmeye çalıştım. Konu sahibi artık karşısındakilere hakaret etmeye başladığında konu kilitlenmeyip buna izin verilmesi de "özgürlük" değil yanlıştı bana göre ve maalesef şimdi konuya böyle gereksiz bir "çıvıklık"la ve yine alakasız mesajlarla konunun devam ettirilmesi de bir o kadar yanlış! Yanlış çünkü; konu sahibine tepkimiz hırsını karşısındakinden çıkarmaya çalışarak konuyu saptırması değil miydi? Şu anda konu nerelere gelmiş halde, Adem Bey konu sahibine yazdığı mesaj ile konu kilitlense daha şık olmaz mıydı?
Olur du elbette. Lakin bu durum forumda ilk defa yaşanmıyor, yani konu artık hükmünü yitirdiğinde altında başka sohbetler dönebiliyor ki biz artık Toshiba regzalardan, anten kablolarının kaç telli olduklarından falan bahseder durumdaydık. Genelde yazanlar hep aile içerisinden olduğu için forumda bu tarz evrilen sohbetleri çok da sıkı tutmaya gerek görmedik.

Buna ilaveten şöyle bir görüşe de sahibim. Bu tarz konuları geren şahıslar hep dışarıdan oluyor. Biz hep buradayız, genel tavrımız uslubumuz belli ancak damdan düşenler yeni gelenler olabiliyor duruma göre. Forumda yıllardır üye olup gerek teknik gerek sosyal yönden farklı bakış açılarına sahip olduğumuz halde gönül rahatlığı ile yine yıllardır yazışabildiğimiz dostlarımız olduğu için konuyu kilitlemek, o konu hakkında yorum yapma ihtiyacı duyabilecek kişilerin de özgürlüğünü elinden almak olmaz mı?

Sizi çok iyi anlıyorum. ''Şahsı engellemişiz, cevap hakkı yok o zaman biz neden onun hakkında yorum yapalım?'' düşüncesindesiniz ancak yukarıda da belirttiğim üzere konuşulan konular ya başlıktan veya şahıstan bağımsız, ya da şahısa değil genel tavıra ilişkin yorumlar. Bununla birlikte yine yaşanan somut örnekleri hatırlamak gerekirse forumdaki tavrımız, tutumumuz, birlikteliğimiz ve birbirimize olan inancımız/güvenimiz doğrultusunda bizi tanımayan, yeni gelenler görebilsin diye bu tarz konuları 2-3 gün açık bırakıp sonra komple gösterimden kaldırıyoruz biliyorsunuz. Bir nebze kırık cam teorisi gibi :)

Eğer genel görüş konunun kilitlenmesinden yana ise ne benim ne de diğer arkadaşlarım adına bunda hiçbir sakınca olmadığını belirtmek isterim :ok

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Abi düşün ki ben bu kablolarla 1987 yılında İzmir Karşıyaka da inşaatlara merkezi anten hattı çekerken tanıştım. O zamanlar bu kablolar rg li kodlarla değil 144tel bakır diye geçerdi. 96tel 112tel 144tel diye sınıfları vardı. O kablolar aslında RG59 du ama kalıbımı basarım ki bugün RG6 denen kablo bunun yanında çocuğu gibi kalırdı. 144tel dediğim o kablo siyah olurdu dışarıdaki ağ tel kısmı haricinde içerideki tekli ile birlikte radyofrekans izolasyon kaplaması dahi bakırdı. Tamgör satan Yarkın Elektronik mi ne vardı Çankaya da , oradan alırdık araba bagajına doldurur gider inşaatlara hat çekerdik ki yaşım daha 14 düşün artık :)

Bizim zamanımızda büyüklerimizin ''Ah o eskiler' demesine anlam veremezdik çünkü bizim için anormal bir durumyoktu ancak bugün artık büyüklerimizi çok daha iyi anlıyorum sevgili kardeşim. Hakikaten nedense eskiler her zaman daha iyi oluyor.

Bugün mesela TV ler eskilere oranla çok daha teknolojik ancak inanılmaz dandik.
Yok bu RG-59 denilen kablo aslında düşük frekanslarda kullanıma uygun olan bir kablo. Analog kablolu yayın, güvenlik kamerası için kullanıma uygun. Ama yüksek frekansta deli gibi kayıp yaşatan bir kablo. Dış çap olarak RG-59 yaklaşık 5mm çapa sahip. RG-6 kablo ise 6.2 mm dış çapa sahip, yüksek frekanslarda kullanıma uygun olan bir kablo. Piyasadaki çanak antencilerdeki F-Connector'ler de RG-6'ya uygun oluyor.

Ama bu adamların kullandığı 4mm çapında felan bir kablo. Yanımda kumpas olmadığı için ölçemedim içindeki tel kaç AWG ya da mm çapında. Ama tabiri caizse kabloyu elime alınca kablodan ziyade serum hortumu tutuyor hissiyatı veriyor rijitlik bakımından. Zaten en başta çatıdan otoparka inen kablo dahil olmak üzere hepsini bu kablo ile çekmişlerdi. 5-6 kanal hariç başka hiç bir kanal çıkmıyordu. Daha sonra çatıdan otoparktaki dağıtım istasyonuna inen kabloyu RG-6 ile değiştirdiler de evlerde görüntü alınabilir hale geldi.

Babamın bobinajcı bir arkadaşı var. Zamanında kablo ararken bana "Ya Reçber ya da Ören markalı kablo al. 3 kuruş fazla ödersin ama hakkını verir." demişti. O günden beri ihtiyacım olan kabloları bu markanınkilerden kullanıyorum. Gerçekten de bir sorun yaşatmadı bana. Ama malum ben bir ev kullanıcısıyım bu konularda. Adamlar aynı kablonun alaşımlı versiyonlarını da ürettiklerinden ve bunları da ürün gamlarında gösterdiklerinden en azından içim bir nebze daha rahat oluyor istediğim kalitede kablo aldığımdan. Ama dediğim gibi ben ev kullanıcısıyım. Bu işi profesyonel olarak yapanlar daha derin tecrübelere ve bilgilere sahiptir.

Bu arada anten kablosunun bir de çekirdeği çok telli olan versiyonu vardı eskiden.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Olur du elbette. Lakin bu durum forumda ilk defa yaşanmıyor, yani konu artık hükmünü yitirdiğinde altında başka sohbetler dönebiliyor ki biz artık Toshiba regzalardan, anten kablolarının kaç telli olduklarından falan bahseder durumdaydık. Genelde yazanlar hep aile içerisinden olduğu için forumda bu tarz evrilen sohbetleri çok da sıkı tutmaya gerek görmedik.

Buna ilaveten şöyle bir görüşe de sahibim. Bu tarz konuları geren şahıslar hep dışarıdan oluyor. Biz hep buradayız, genel tavrımız uslubumuz belli ancak damdan düşenler yeni gelenler olabiliyor duruma göre. Forumda yıllardır üye olup gerek teknik gerek sosyal yönden farklı bakış açılarına sahip olduğumuz halde gönül rahatlığı ile yine yıllardır yazışabildiğimiz dostlarımız olduğu için konuyu kilitlemek, o konu hakkında yorum yapma ihtiyacı duyabilecek kişilerin de özgürlüğünü elinden almak olmaz mı?

Sizi çok iyi anlıyorum. ''Şahsı engellemişiz, cevap hakkı yok o zaman biz neden onun hakkında yorum yapalım?'' düşüncesindesiniz ancak yukarıda da belirttiğim üzere konuşulan konular ya başlıktan veya şahıstan bağımsız, ya da şahısa değil genel tavıra ilişkin yorumlar. Bununla birlikte yine yaşanan somut örnekleri hatırlamak gerekirse forumdaki tavrımız, tutumumuz, birlikteliğimiz ve birbirimize olan inancımız/güvenimiz doğrultusunda bizi tanımayan, yeni gelenler görebilsin diye bu tarz konuları 2-3 gün açık bırakıp sonra komple gösterimden kaldırıyoruz biliyorsunuz. Bir nebze kırık cam teorisi gibi :)

Eğer genel görüş konunun kilitlenmesinden yana ise ne benim ne de diğer arkadaşlarım adına bunda hiçbir sakınca olmadığını belirtmek isterim :ok

Dur kilitleme, ben de iki laf edeyim diyecem de. İş işten geçmiş. :gul
Hep böyle oluyor yav. Böyleleri çıkınca konu başlığının yanına bir şeyler iliştiriverin de eğlenceyi kaçırmayalım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dur kilitleme, ben de iki laf edeyim diyecem de. İş işten geçmiş. :gul
Hep böyle oluyor yav. Böyleleri çıkınca konu başlığının yanına bir şeyler iliştiriverin de eğlenceyi kaçırmayalım.
Bence Ahmet'e söyleyelim, foruma eklenti eklesin, böyle konularınyanına alev işareti ekleyelim ''Ortalık alevlendi'' anlamında :kiskis
Neyse herkes söyleyeceğini söylediğine göre her zaman olduğu gibi önce konuyu kilitleyelim, sonra sileriz zira başlık da yanıltıcı oluyor haklısınız :ok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt