Altus AL 555 XS televizyon ekranında beliren mavi ışık nedir?

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Televizyon izlerken sanki netlik gidiyor gibi tv yi anahtarından kapattım ekranında tam ortada mavi bir ışık var sizce bu neden oluyordur? Tv normal açılıyor yayınları izleyebiliyoruz. Ama netlik biraz gitmiş gibi yeni uyanmış biri nasıl tam net görmez ona benziyor.

IMG_20201115_212422.jpg

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Tüplü tv de de ölü pixel gibi bir durum olabiliyor mu?
O arızanın tüplü tv deki adı '' Spot '' Siyah beyaz tv lerde en çok bu hatayı yapan markalar '' ıtt schaub lorenz '' Ve '' National '' dı. Renkli tv de de yine '' ıtt schaub lorenz '' Ve '' Hıtachı '' idi. Crt tüplü tv spot yapıyorsa tüp kartında temassızlık vardır veya 200 Volt kondansatörü değer kaybetmiştir yazdıklarımda sorun yok ise tüp arızasıdır. O parlak nokta ekranda kaldıkça tüpün içerisindeki fosfor boyayı yakar tv kapalıyken de siyah yanık izi görünür.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
O arızanın tüplü tv deki adı '' Spot '' Siyah beyaz tv lerde en çok bu hatayı yapan markalar '' ıtt schaub lorenz '' Ve '' National '' dı. Renkli tv de de yine '' ıtt schaub lorenz '' Ve '' Hıtachı '' idi. Crt tüplü tv spot yapıyorsa tüp kartında temassızlık vardır veya 200 Volt kondansatörü değer kaybetmiştir yazdıklarımda sorun yok ise tüp arızasıdır. O parlak nokta ekranda kaldıkça tüpün içerisindeki fosfor boyayı yakar tv kapalıyken de siyah yanık izi görünür.
Bu arızası patlama vs yapar mı? Yayılır mı? Ek olarak geçen sene 15 senenin ardından ilk arızasını yapmıştı. Tv durduk yere birden kapanmıştı. Kondansatör değişmişti hatta onun resiminide ekliyim. Bu değişimden sonra tv nin renkleri bir acayip olmuştu servis menüye girip ayarların anasını ağlatmıştım. (Burada konusunu açtım) Bu kondansatör değişimi ve benim servis menüsünden bozduğum ayarlar ile bahsettiğiniz sorunun bir bağlantısı var mı?

Değişen kondansatörler bunlar.

IMG_20190601_172907.jpg
IMG_20190601_172843.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben sorduğumda eğer "itete şap lorenz" derlerse ,"kusura bakma,bu tvnin şeması bende yok,yapamam" diyordum ,öyle bir şase vardı ki,bir yerini yapıyorsun ,farklı yerden arıza veriyordu ,bir de ies körting vardı ,bunlar "delirmek" için iyi markalardı :)
Bu arızası patlama vs yapar mı? Yayılır mı? Ek olarak geçen sene 15 senenin ardından ilk arızasını yapmıştı. Tv durduk yere birden kapanmıştı. Kondansatör değişmişti hatta onun resiminide ekliyim. Bu değişimden sonra tv nin renkleri bir acayip olmuştu servis menüye girip ayarların anasını ağlatmıştım. (Burada konusunu açtım) Bu kondansatör değişimi ve benim servis menüsünden bozduğum ayarlar ile bahsettiğiniz sorunun bir bağlantısı var mı?

Değişen kondansatörler bunlar.
Çok anlamam ama,By_Trol'un dediği tüp kartı temassızlığını gidermek için ,kartı tüpten çıkart ,sıfır zımpara ile tüm bacakları temizle bakalım,ayrıca dediği 200v kond. bak,hatta aynı değerde bulup değiştir bakalım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
tamamen unutmuşum 1 yıl oldu bendeki tv,yi sözde tamir edecektim bu konu aklıma getirdi :kiskis 70 ekran arçelik tüplu tv var kondansatör sorunu var tv açılmıyor saç kurutmayı şase,ye tutunca kondasatörler ısınınca açılıyor sonra yine kapanıyor bi ara değiştirecem deyip depoya kaldırmıştım elektrikçiler pasajına gidince alıyım kondasatörlerini tamir edeyim emektar tv,yi ☺️

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
tamamen unutmuşum 1 yıl oldu bendeki tv,yi sözde tamir edecektim bu konu aklıma getirdi :kiskis 70 ekran arçelik tüplu tv var kondansatör sorunu var tv açılmıyor saç kurutmayı şase,ye tutunca kondasatörler ısınınca açılıyor sonra yine kapanıyor bi ara değiştirecem deyip depoya kaldırmıştım elektrikçiler pasajına gidince alıyım kondasatörlerini tamir edeyim emektar tv,yi ☺️
İlginç geldi bana :) ,şasede sadece kondansatörler yok ki,komple ısınır hepsi :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İlginç geldi bana :) ,şasede sadece kondansatörler yok ki,komple ısınır hepsi :)
ben kondansatörlere tutuyorum saç kurutmayı kolay yoldan buluyorum kondansatör arızasını sonra ölçüyorum arızalı kondansatörü bulup değiştiriyorum böyle daha pratik oluyor kimi tüplü tv,lerin kronik sorunu vardır ustaya sorunca c bilmem kaçtaki kondastörü değiştir düzelir derdi dediği gibi onu değişince düzeliyordu

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
ben kondansatörlere tutuyorum saç kurutmayı kolay yoldan buluyorum kondansatör arızasını sonra ölçüyorum arızalı kondansatörü bulup değiştiriyorum böyle daha pratik oluyor kimi tüplü tv,lerin kronik sorunu vardır ustaya sorunca c bilmem kaçtaki kondastörü değiştir düzelir derdi dediği gibi onu değişince düzeliyordu
Bende elime bu tvlerden gelirse deneyeyim bari :)
Gerçi şimdi yok artık tüplü tv pek :)

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Şuan gidip led tv vs alabilirim ancak göz zevki mi demeliyim alışmışlık mı demeliyim tüplü tv ler daha güzel görüntü veriyor gibi. Sıfır tüplü tv satan yer bulsam ilk alacak kişi benim ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt