Akım korumalı priz hakkında

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Piyasadaki bazı akım korumalı prizlerin bir işe yaramadığını biliyorum içerisine varisratör koyup akım korumalı diye satıyorlar fakat bazı firmalar içerisine sanırım kapasitör ve sigorta da koyuyorlar. Elimde bir 2 tane priz var

Tunçmatik

22.webp

55478c36dad7ec539b.png

ve

Tunçmatik Power surge 6

11266c2f83b1f0d47d.png

Eğer bunlar işe yaramaz diyorsanız şöyle birşey yapmayı düşünüyorum

Son düzenleme:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Phılıps ve tunçmatik piyasadaki en iyi markalardan sizin amacınız nedir hangi cihazı korumak istiyorsunuz?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,610
Öncelikle neyi korumak istiyorsunuz bu önemli.
Açıkçası varistör ve kapasitör dışında bir IC (entegre&chip) olması bence işi etkiler.
Tabi üç kuruşa 5 köfte olmayacak muhtemelen.

Karmaşık bir konu çünkü.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
AĞIR HİZMET SINIFI KABLOOOOO

bak bak bak tebrik ediyorum gerçekten müthiş bir teknolojik ilerleme.

Bildiğimiz elektrikçide satılan standart 3x1 kabloya asortik isim verip bunu teknolojik gelişme olarak yansıtmak da bir zekâ işi sonuçta. Takdir ediyorum adamları. İş yapabilecek tek gerçek teknolojik aygıt otomatik sigorta kısmı, ona itirazım yok. Gerisi maalesef 3 tl lik vdr takılmış standart ara kablodan farklı değil.

İşin içerisinde bir kare dalga osilatör devre girmiyor ise buna teknolojik denmez.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Aslında benim sorum tam olarak şu parçaları kullanarak kendim yapsam.
Paratoner 460 Volt
Cam sigorta
275 Volt varistör
220nf 400V kondansatör

Bu şekilde kendim yapsam yukarıdaki tunçmatikten daha mı koruyucu oluyor. Yoksa bir farkı olmuyor mu .

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Aslında benim sorum tam olarak şu parçaları kullanarak kendim yapsam.
Paratoner 460 Volt
Cam sigorta
275 Volt varistör
220nf 400V kondansatör

Bu şekilde kendim yapsam yukarıdaki tunçmatikten daha mı koruyucu oluyor. Yoksa bir farkı olmuyor mu .
Aslında cihazların içinde var diye biliyorum ben,ama en azından kendin yaparsan daha ucuza gelir ,hem de malzemeleri bilirsin :)

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
evde bolca 3 lü 4 lü prizlerden var . Fakat bu paratoner 470 volt hiçbir yerde bulunamıyor. 2 tane 230 alıp seri bağlansa aynı işi görür sanırım.
amaç yıldırım akım ve voltajdan korunmak

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
evde bolca 3 lü 4 lü prizlerden var . Fakat bu paratoner 470 volt hiçbir yerde bulunamıyor. 2 tane 230 alıp seri bağlansa aynı işi görür sanırım.
amaç yıldırım akım ve voltajdan korunmak
Aaa, onu bilmiyorrum doğrusu,yanıltmak istemem ,ben 350 mi ne görmüştüm bir ara (bizde yok akım korumalı priz ,vardı söktüm attım)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri