Akıllı Saat Hasta Olacağınızı/Olduğunuzu Tespit Edebilir mi ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,186
39
Selamlar Herkese,

Beni tanıyanlar, giyilebilir teknolojik cihazlara ilgim olduğunu bilir. Yaklaşık 6,5 yıldır bu tip cihazlar kullanıyorum. 19 Aralık Salı gününden itibaren soğuk algınlığı geçiriyorum, biraz rahatsızım. Kullanmış olduğum saatin hasta olmadan önceki ve hastalık sürecindeki kaydetmiş olduğu sağlık verilerimi paylaşmak istedim sizinle.

Başlığın Cevabı: Evet, tespit edebilir.

17 Aralık Pazar
Pazar günü gayet dinlenmiş bir şekilde uyandım, uykuma 93 puan vermişti ve tüm değerlerim oldukça iyi görünüyordu;
17.12_uyku_1.jpg

17.12_uyku_2.jpg


Uyku Puanı: 93
Uyku Kalitesi: Mükemmel
İstirahat Nabzı: 48 bpm
Body Battery: +61 (Uykuda vücudum 100 üzerinden 61 puan şarj olmuş)
Uykudaki Ortalama HRV Değeri: 64 ms
En Yüksek HRV Değeri: 95 ms
Cilt Sıcaklığı: +0,6°
Ortalama Solunum Sayısı: 14

24 saat içindeki stres değerlerim de mükemmeldi;
17.12_stres_HRV.jpg


Ortalama Stres: 21
Antrenmana Hazır Olma Durumu: Üst Düzey

18 Aralık Pazartesi günü de yukarıdaki değerlere yakın geçti. Fakat gece yarısı (sabaha karşı) boğaz ağrısı/yanması başladı ve uyumakta zorluk çektim.
19 Aralık Salı
19.12_uyku_1.jpg

19.12_uyku_2.jpg


Uyku Puanı: 54
Uyku Kalitesi: Zayıf
İstirahat Nabzı: 57 bpm
Body Battery: +29 (Yalnızca 29% şarj olabilmişim)
Uykudaki Ortalama HRV Değeri: 38 ms
Cilt Sıcaklığı:
+0,5°
Ortalama Solunum Sayısı: 14

Gördüğünüz üzere dinlenme nabzım sadece 1 günde 48'den 57'ye yükselmiş. Uykudaki ortalama HRV değeri ise 64'ten 38'e düşmüş. Bir de stres değerlerine bakalım,
19.12_stres_HRV.jpg


Ortalama Stres: 50
Antrenmana Hazır Olma Durumu: Toparlanma
En Yüksek HRV Değeri: 64 ms

Dün 21 olan stres değeri 50'ye fırlamış durumda ayrıca maksimum HRV de 95'ten 64'e kadar düşmüş. Antrenmana hazır olma durumu 1 gün önce ''Üst Düzey'' iken, şu an ''Toparlanma'' modunda gösteriyor. Halbuki Pazartesi günü yaptığım idmandan sonra toparlanma süresini 6 saat olarak göstermişti. Çoktan toparlanmış olmam gerekiyordu.

20 Aralık Çarşamba
20.12_uyku_1.jpg

20.12_uyku_2.jpg


Uyku Puanı: 34
Uyku Kalitesi:
Zayıf
Uykudaki Ortalama Stres: 72 (Dokunsalar patlayacak gibiyim)
İstirahat Nabzı: 67 bpm
Body Battery: +15 (Yalnızca 15% şarj olabilmişim)
Uykudaki Ortalama HRV Değeri: 20 ms
Cilt Sıcaklığı:
+1,4°
Ortalama Solunum Sayısı: 17


Bütün değerler iyice zıvadan çıkmış, dinlenme nabzı 67, uykudaki stres 72 olurken; HRV değeri 20'ye kadar gerilemiş. Dikkat çeken diğer ayrıntılar da cilt sıcaklığımın normalin üstünde artış göstermesi ve 1 dakikada almış olduğum nefes sayısının ortalama 14'ten 17'ye çıkmış olması. Bir de stres değerlerine bakalım;

Ortalama Stres: 62
Antrenmana Hazır Olma Durumu: Zorlanma var.
En Yüksek HRV Değeri: 29 ms

Dün 50'ye çıkan ortalama stres 62'yi görürken maksimum HRV de düşmeye devam etmiş ve 64'ten 29'a inmiş. Antrenmana hazır olma durumu ''Toparlanma'' durumundan, ''Zorlanma'' ya geçmiş.

Bu 3 günlük süreçte saatimin bir kaç kez ''Anormal Yüksek Nabız'' uyarısı verdiğini de belirtmek isterim. Eğer hareketsiz kalmanıza rağmen nabzınız 100 bpm ve üstünü geçerse alarm veriyor. Normal oturduğum yerde 50-60 arası olan nabzım 100'lere, ayağa kalkıp evin içinde başka odalara geçerken de 120'lere çıkıyordu.

Bazı tanımların açıklamasını da yapalım;

Stres Nedir ?

Stres, vücudunuzun yaşamın ve çevrenin zorluklarına karşı verdiği doğal tepkidir. Sizi gelecek her şeye hızlı tepki vermeye hazırlayan yüksek bir fizyolojik durumdur. Garmin akıllı saatinizde tüm gün stres takibi, otonom sinir sisteminize (ANS)1 ilişkin köklü ve bilimsel olarak doğrulanmış bir anlayışa dayanmaktadır.

Stres seviyeleri (0-100), Firstbeat Analytics motoru tarafından, öncelikle HR ve HRV verilerinin bir kombinasyonu kullanılarak tahmin edilir. Bu veriler cihazınızın arkasındaki optik kalp atış hızı sensörü tarafından kaydedilir.

Sempatik ve parasempatik dallara ayrılan ANS'niz, mevcut durumunuzun beklenen taleplerini en iyi şekilde karşılamak için fizyolojik sistemlerinizi düzenler. Harekete geçme zamanı geldiğinde sempatik dal hakimdir. Nabzınız hızlanır, damarlarınız genişler, sindiriminiz bozulur ve adrenalin akmaya başlar. Buna bazen savaş ya da kaç tepkisi denir. Daha sessiz zamanlarda parasempatik dal daha baskın olur ve vücudunuz dinlenme ve sindirme moduna girer. Bu, vücudunuzun kendini onarabileceği ve daha yoğun zamanlarda tükenen kaynakları yenileyebileceği zamandır.

Stres seviyeniz gün boyunca kaydedilir. Çizelgenizde gördüğünüz sayı, stres seviyenize karşılık gelir:
Dinlenme: 0-25
Düşük: 26-50
Orta: 51-75
Yüksek: 76-100

HRV Durumu
Kalp hızı değişkenliği (HRV), ardışık kalp atışları arasındaki sürede meydana gelen belirli değişimlerin istatistiksel bir ölçümüdür. Garmin HRV durumu ölçümü siz uyurken alınır ve kişisel temel HRV değerinize kıyasla 7 günlük ortalama HRV değerini verir.

HRV Durum Ölçümünüz Hakkında
HRV durumu, otonom sinir sisteminizin hem fiziksel hem de psikolojik olarak çevrenize nasıl tepki verdiğine dair bir gösterge sunar. Dengeli HRV ölçümleri, iyi antrenman ve toparlanma dengesi, daha yüksek kardiyovasküler fitness ve stres direnci gibi sağlık açısından olumlu belirtilere işaret edebilir. Dengesiz, düşük veya zayıf ölçümler diğer faktörlerin yanı sıra yorgunluk, daha fazla toparlanma ihtiyacı veya daha fazla stres belirtisi olabilir.


IMG_0815.jpg

IMG_0816.jpg

IMG_0817.jpg

IMG_0818ce710f1fd60be52c.jpg

IMG_0819.jpg

IMG_0820.jpg


Herkese esenlikler dilerim.
 
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,186
39
Gelecek "sessizce" mi geliyor, nedir.Biz göremeyiz diyorduk ama sanki görecek gibiyiz :)
'' Gelecek de bir gün gelecek '' diye bir slogan geldi aklıma, reklamın birinde böyle diyordu eskiden. Allah uzun ömürler versin, göreceksiniz tabi inşallah. Bu cihazların çok daha gelişmişlerini görürüz gibime geliyor; tansiyon ölçenler, kan şekeri ölçenler, belki abartı olacak ama bir gün kandaki vitamin-mineral değerlerini ölçen tipleri bile çıkabilir.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri