airfel kombim arızalı mı?

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
henüz bir yıllık olan ;kullanımından memnun olduğum airfel digifel premix 24 kombiyi bu yıl ilk kez yaz döneminde de (yaz konumunda) kullandım.
sıcak su kullandığımızda (ısı ayarı 42 c ) hemen hemen tüm peteklerde de aynı anda ısınma oluyor.önce bunu ;eşanjör ve sistemin kendisini yüksek ısı ve kaynamadan korumak için yaptığını düşünüyordum.hatta kombiyi dinlediğimde, devirdaim motoru da çalıştığı için sistem ısıyı dağıtıyor diye kanaatim güçlenmişti.
cihaz herhangi bir arıza kodu vermedi bu arada.
netice olarak içime kuşku düştü.3 yollu vana arızalarında da böyle şikayetler ortaya çıkıyormuş.bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa görüşlerini, memnun olurum.teşekkür ederim.selamlar saygılar.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
ısınmaz çünkü 3 yollu valf brülörden gelen sıcak suyu sıcaksu eşanjörüne yönlendiriyor.

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
Bir yıl önce bu konuyu açmıştım.bu süreçte kış aylarında peteklerin su kullanımında ısınmasını pek sorun etmemiştim.yaz aylarında da çoğunlukla yazlık evde kaldığımizdan sorunu ötelemis oldum.
Bu sezon havalar serinledi ve kalorifer yakmaya daha başlamadan,kullanma suyunda ısı dalgalanması ve kalorifer peteklerinin ısınması ama kullanma suyunun 30-35 dereceyi aşmaması ile servisi bı arayayım dedim.muhtemel garanti de 10 güne bitiyor.servis en yakın nerede diye nette baktım.benim akrabam servisini almış bu yıl.aradim,abi merak etme işler çok yoğun araya sıkıştırmaya çalışırım dedi.baktim ki hanım ve çocuklar ılık sudan şikayetçi ,üç yollu valf tamir takımını ben değiştireyim bari dedim.
Piyasada Airfel digifel premix ait üç yollu tamir takim görseli ve satışı bulamadım.bulduklarim eski modellere ait sanırım.
İlgili valf bölümünü açtım içinden çıkani temizledim.miknatisla bir çok metal partiküller aldım disariya.bu arada milin alt kısmındaki parçayı sokemedim.yerine şimdilik geri taktım.
Netice olarak şimdi sıcak suyu 50 ye set ediyorum 38,40 dereceleri elde ediyorum.ama yine de petekler de aynı anda ısınıyor.
Bu kombiyi kullanan veya tamir takımını bilen, görselini paylaşırsa sevinirim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada valfın sokemedigim alt parçası ni görebilmek için fotograflamistim.

IMG_20201103_150226.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Valfin set olarak görseli boyle

Screenshot_20201105-113224.png

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Kombinin çalışma prensibi gereği önceliği kullanım suyudur. Normalde yaşadığınız durumun tam tersi olması gerekir? Çeşme açıldığında kalorifer suyu ısınmayı keser öncelik kullanım suyu 3 yollu vanaya ek bir ihtimal su akış sensörü su sıcaklığını sağlıklı ölçemiyor olabilir. Bu su akış sensörü hem suyun açıldığını algılar hemde üzerinde bulunan sensör sayesinde su sıcaklığını ölçer. Bölgenizde sular gereğinden fazla kireçli ise en çabuk bozulan parça su akış sensörü olabiliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Kombinin çalışma prensibi gereği önceliği kullanım suyudur. Normalde yaşadığınız durumun tam tersi olması gerekir? Çeşme açıldığında kalorifer suyu ısınmayı keser öncelik kullanım suyu 3 yollu vanaya ek bir ihtimal su akış sensörü su sıcaklığını sağlıklı ölçemiyor olabilir. Bu su akış sensörü hem suyun açıldığını algılar hemde üzerinde bulunan sensör sayesinde su sıcaklığını ölçer. Bölgenizde sular gereğinden fazla kireçli ise en çabuk bozulan parça su akış sensörü olabiliyor.
Evet, NTC'lerin de kontrolü yapılmalı.
3 yollu vana hangi modda çalışıyorsa kombi ona göre döner.
Böylece o eşanjör ısıtılır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri