Airfel Klima Sözünü Tuttu ??

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Ekran-goruntusu-2022-01-05-233025.png

Şimdi öncelikle ortada fol yok yumurta yok durumu mevcut olabilir. Ama gerekli tecrübeleri ve -varsa- ilgili yasal yükümlülükleri merak ettiğim için biraz erkenden bu konuyu açıyorum.

Öncelikle ben fiyatlar daha da artmadan halihazırda memnun olduğum Airfel 12000btu klimanın 9000 btu olanını yatak odası için almaya karar verdim. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında dolar bazında 412$ civarına tekabül eden 3600₺ civarında bir fiyattaydı. Bir kaç gün önce de kontrol ettiğimde minimum 6100₺ fiyatlarında gördüm ve dolar bazında 460$ ediyor diye indirim beklemeye başladım.

Gün bu gün oldu ve eşim 5700₺ fiyata buldu. Kredi kartına vade farksız 9 taksit falan gayet güzel. Dolar bazında da 415$ seviyelerinde. Bana olması gereken bir fiyat gibi geldi.

Bir önceki klimamı internetten -o dönemin yani Haziran ayının fiyatlarıyla- 3800₺ civarına bulup Antalya'ya taşınmadan önce Antalya'da bir yetkili satıcı olan KlimaBudur isimli firmayı arayıp websitelerinde 4200₺ yazdığı halde 3800₺ fiyat alınca sipariş vermeyip "gelince oradan alırım" dedim. Geldiğimde 3900₺'ye yükselmişti (3 - 4 gün sonrasından bahsediyorum tabi altı üstü ama neyse) ben de yine de kabul ettim ve aldım. Vade farksız 6 taksit ve iyi hizmet iyi kurulum. Problem yok, güzel.

Bu gün de aynısını yaptım ve kendilerini aradım:
Ben: Merhaba, ben Haziran ayında da sizden klima almıştım ve internet fiyatıyla eşdeğer bir fiyat vermiştiniz. Şimdi de Airfel 9000btu klimayı 5700₺'ye sipariş etmek üzereyim. Sizden yine fiyat almadan siparişi geçmeyeyim dedim.
KlimaBudur: Efendim biz 6500₺'ye yardımcı olabiliriz.
Ben: Fiyat farkı bu sefer biraz yüksekmiş.
KlimaBudur: Öyle gözüküyor ama siz sepete eklediğinizde falan o fiyat yükseliyor. Bu yüzden müşterilerimiz yine dönüp bizden alıyorlar.
Ben: Tamam o zaman ben bir deneyeyim ama servisi Daikin mi onu öğreneyim öncelikle, sonra siparişi geçerim o zaman.
KlimaBudur: Onların da servisi Daikin efendim.
Ben: Tamam öyleyse teşekkür ederim, duruma göre tekrar dönüş yaparım.
KlimaBudur: Ben teşekkür ederim, iyi günler efendim. (Hafif mutsuz bir ses tonuyla)

Konuşma hatırladığım kadarıyla hemen hemen bu şekilde oldu. Akabininde siparişimi verdim ve resimdeki gibi net 5700₺ ile vade farksız 9 taksitle eşimin kredi kartının tüm limitini yatırdım.

Akşam saatlerinde "kargo girilmiş mi?" veya "güncel yorumları ne durumda?" gibi sorularla kontrol ettiğimde karşılaştığım manzara:

Ekran-goruntusu-2022-01-05-234410.png

Tabi neticede ortada herhangi bir iptal söz konusu değil -en azından henüz-.
Ve buna ek olarak güncel fiyatlar:

Ekran-goruntusu-2022-01-05-234606.png

Bunları görünce geçen gördüğüm bir olayı hatırladım. Belirlenen bir piyasa fiyatının altında satış yapan bayii ile ilgili bir üye bildirimde bulunarak serzenişte bulunmuştu ve yetkili bir birim müdahalede bulunulup o üye henüz satın alamadan fiyatın yükselmesine sebep olmuştu. Her ne kadar bu konu beni rahatsız etse de piyasa koşullarıdır falan pek bilmediğim konular olduğu için objektif bir eleştiride bulunmayacağım.

Benim merak ettiğim sorular da şunlar:
  1. Bu firma stok falan bahane ederek fiyat yükseltme amacıyla siparişimi iptal edebilir mi?
  2. KlimaBudur işletmesinin açıktan bir müdahalesinin söz konusu olma ihtimali var mı?
  3. Sezonu olan Haziran ayında 410$ olan klima dövizle bakıldığında sezonu olmayan Ocak ayında neden benim satın aldığım fiyattan sonra güncellenen fiyatlarla 455$ ve üzerine satılır? 3500₺'den 6200₺'ye çıkmasına laf etmiyorum bakın. Döviz yüzünden çıktıysa döviz olarak neden yükseliyor bu fiyat? Hem de kış sezonu...
  4. Siparişim iptal olursa 9 taksidin benim kartıma taksit taksit iade edileceğini biliyorsunuzdur. Benim kart limitim haliyle mundar olacak. Ben bu limit blokeyken yeni bir sipariş nasıl vereceğim? Böyle bir mağduriyet yaşatırlar mı?
  5. Onlar 410$ ile kâr edebiliyorken 455$'a çıkardılar diye benim 455$'a satın alacağıma mı inanıyorlar? Bu siparişi iptal ederlerse kâr mı etmiş olacaklar zarar mı?
Uzun lafın kısası evet fol yok yumurta yok ama bir şeyler normal değil. Ben bu klimayı alırken hiç bir yerde "Son 1 ürün" falan yazmıyordu sipariş verdiğim yerde. Ancak 150₺ daha ucuz diye buradan sipariş vermek yerine EpttAvm'deki klimayı da alabilirdim. Onda "Son 1 ürün" yazıyordu. Şimdi ortada o da yok.

Buna benzer bir tecrübe yaşayan olduysa ve paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Bugün bayide 12 lik olanına 6500₺ olur dediler?. Aynı şehirde olsak satayım benim klimayı diyeceğim ama değiliz?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
1- Evet :(
2- Olası Evet
3- Döviz bahane, döviz bahanesi ile fiyatları şişirmek şahane
4- Nihayete ermemiş alışveriş olması nedeniyle ücret iadesi taksitle olmaması lazım.
5- Evet inanıyorlar ve ne yazık ki evet yine de satıyor/kazanıyorlar

Biz niye BOYKOT'a davet ettik mesela insanları?

Videolarda bas bas bağırıyorum. Bizler ürün almaya devam ettiğimiz sürece bu admalar canları nasıl isterse öyle satmaya devam edecekler.

Fotoğraf makinemi satın alacakken ben de yaşadım aynısını. HOBİ FOTO denen işletmeden düşük fiyatlı bulduğum ürünü sipariş vermeden evvel SATICIYA SORU SOR üzerinden sorduğum soruyu takiben ürünü satışa kapattılar be dal gibi kaldım öyle ortada.

Tüm bunlar öngörülmemiş konular olduğu için yönetmelikte ÇOK NET bir ifade de yok bu konularla ilgili.

Biraz şuna uydurabiliyorsunuz biraz buna şeklinde ilerliyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
1- Evet :(
2- Olası Evet
3- Döviz bahane, döviz bahanesi ile fiyatları şişirmek şahane
4- Nihayete ermemiş alışveriş olması nedeniyle ücret iadesi taksitle olmaması lazım.
5- Evet inanıyorlar ve ne yazık ki evet yine de satıyor/kazanıyorlar

Biz niye BOYKOT'a davet ettik mesela insanları?

Videolarda bas bas bağırıyorum. Bizler ürün almaya devam ettiğimiz sürece bu admalar canları nasıl isterse öyle satmaya devam edecekler.

Fotoğraf makinemi satın alacakken ben de yaşadım aynısını. HOBİ FOTO denen işletmeden düşük fiyatlı bulduğum ürünü sipariş vermeden evvel SATICIYA SORU SOR üzerinden sorduğum soruyu takiben ürünü satışa kapattılar be dal gibi kaldım öyle ortada.

Tüm bunlar öngörülmemiş konular olduğu için yönetmelikte ÇOK NET bir ifade de yok bu konularla ilgili.

Biraz şuna uydurabiliyorsunuz biraz buna şeklinde ilerliyor.
Valla 410 doların üstüne gelen hiç bir fiyata almam. Keyifleri bilir. Ben şişirilmiş fiyatla ürün alacak kadar bonkör (ker•z) değilim.

Dövizse dövizle satsınlar. Yapamıyoruz falan da demesinler, Vatan Bilgisayar bunu daba daba yapıyor. Siz kasaya gidene kadar fiyat düşebiliyor da çıkabiliyor da. Düşerse indirim, çıkarsa “banane gardaş ben etikette ne yazıyorsa onu öderim” diyor ve alıyorsunuz.

Bu “rt-ekonomist” zekalı insanlar kaybettikleri parayı teorik olarak ölçemedikleri için 410 dolarlık ürünü 3 kişiye 450 dolara satınca daha iyi kazandığını falan sanıyor.

Valla ben herkese önerirdim. Bu ürün iptal edilirse onlara “kazandırmayacağım” müşteri sayısını ölçebilen bir teknikleri yok.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
İptal olacağını sanmıyorum, ellerinde bir ürün kalmıştı muhtemelen onuda siz alınca ürünü kaldırmış satıcı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Valla 410 doların üstüne gelen hiç bir fiyata almam. Keyifleri bilir. Ben şişirilmiş fiyatla ürün alacak kadar bonkör (ker•z) değilim.

Dövizse dövizle satsınlar. Yapamıyoruz falan da demesinler, Vatan Bilgisayar bunu daba daba yapıyor. Siz kasaya gidene kadar fiyat düşebiliyor da çıkabiliyor da. Düşerse indirim, çıkarsa “banane gardaş ben etikette ne yazıyorsa onu öderim” diyor ve alıyorsunuz.

Bu “rt-ekonomist” zekalı insanlar kaybettikleri parayı teorik olarak ölçemedikleri için 410 dolarlık ürünü 3 kişiye 450 dolara satınca daha iyi kazandığını falan sanıyor.

Valla ben herkese önerirdim. Bu ürün iptal edilirse onlara “kazandırmayacağım” müşteri sayısını ölçebilen bir teknikleri yok.
İşte ben de sürekli bunu vurguluyorum lakin genel kitle hareketi ne yazık ki tamaksine hareket ediyor.
Tam da Sosyoloji derslerine çalıştığım döneme denk geldi, zaten kitlelerin bu hareketlerini biliyorlar ve ona göre hareket ediyorlar ne yazık ki.

Sevgili COMTE abimizin üç hâl yasası içerisinde bulunan Metafizik aşamaya dahil sevgili kardeşlerimizin oluşturduğu bir tabloya bakıyoruz şu an :)

Neticede fiyatlandırmaya etken kavramların da SOYUT kabul edildiği bir ortamda kaçınılmaz son bu herhalde diye düşünmeye başladım. Halbuki Soyut değil tam anlamı ile somut bir şekilde bu fiyatlandırmaya kimlerin etken olduğu gayet ortada :ok

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
$ elektrik petrol zamları tamamda ürün fiyatlarına abartılı zam yapıyorlar %100 %150 zam yapıyorlar ...

Yurtdışından bu ürünleri sattıkları fiyatın yarı fiyatından az fiyata getiriyorlar şişirilmiş zam çoğu satılıyor diye şişirmeye devam ediyorlar...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
$ elektrik petrol zamları tamamda ürün fiyatlarına abartılı zam yapıyorlar %100 %150 zam yapıyorlar ...

Yurtdışından bu ürünleri sattıkları fiyatın yarı fiyatından az fiyata getiriyorlar şişirilmiş zam çoğu satılıyor diye şişirmeye devam ediyorlar...
şu NAVLUN denen şey nedeniyle ve aynı zamanda son yıllarda hiç olmayan YURT DIŞI ENFLASYON oranlarındaki artışın da etkisi olduğunu belirtiyorlar, bunları da örmezden gelmeyelim.

Fırsatçılara göz açtırmayalım tamam, lakin tüm zor koşullara rağmen Ülkemize dürüstçe halen ürün getirip ORAN hesabı ile eski kâr marjları ile satış yapanları ayırt edebilmeliyiz.

Sayıları çok az biliyorum fakat kurunun yanında onlar da yanıyor gibi geliyor bana.

Aslında sürekli görüştüğüm, yetkili olmalarına, her şeyi biliyor, kayıt dışı olarak bana anlatabiliyor olmalarına rağmen sizlerin de bildiği malum gerekçelerden çekinmeleri nedeniyle resmi beyanda bulunamıyor olan kişiler ile keşke sizlerin de duyabileceği görebileceği şekilde o bilgileri paylaşabilsem de, arka planda neler neler döndüğünü bir görebilseniz dostlar :(

Yani belli bir kesim hariç kimse dokunursanız dokunun herkes kan ağlıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri